Na zimnym rozrusznik obraca się tylko raz i się blokuje.

Dział dotyczący spraw silnikowych

Moderatorzy: Miłosz, Kamyk, lucek, bartoszto, jotto, Kanc1erz

trucko
Podawacz śrubek
Posty: 5
Rejestracja: 07 cze 2016, 11:40
Imię: Mateusz
Miejscowość: Dębica
Garnek: HJC tr1

Na zimnym rozrusznik obraca się tylko raz i się blokuje.

Post autor: trucko »

Witam serdecznie wszystkich jestem tu nowy ale może przejdę do tematu.
Znalazłem w mojej okolicy do sprzedania dość przyzwoitą kawkę lecz ma ona jedną usterkę i trochę boje się zakupu, mianowicie problem występuje tylko i wyłącznie na zimnym silniku po przestanej nocy. Po przekręceniu kluczyka i wciśnięciu startera rozrusznik obraca raz i się zatrzymuje, wciskając ponownie przycisk rozrusznika ten działa już normalnie i kręci silnikiem a po chwili zapala. Problem ten nie występuje zawsze. Na rozgrzanym silniku pali od strzała.
Już się trochę orientowałem w temacie i przypuszczam że to nie jest raczej sprawa elektryki a mechaniki,
myślę że może to być uszkodzony rozrusznik, kończące się szczotki, sprzęgło rozrusznika lub też coś blokuje łańcuszek sprzęgiełka.
Motocykl jest z roku 1997. Chciałbym się dowiedzieć czy ktoś już miał dokładnie ten sam problem i jakie jest tego rozwiązanie ? Dodam że przeczytałem wszystkie tematy odnośnie problemów z odpalaniem.
Pozdrawiam :)
Sklep Motocyklowy Warszawa - moto NUMiK
Rafał
Motocyklista
Posty: 161
Rejestracja: 31 maja 2014, 14:49
Imię: Rafał
Miejscowość: Cc B-100
Garnek: HJC-HQ1

Re: Na zimnym rozrusznik obraca się tylko raz i się blokuje.

Post autor: Rafał »

Kupujesz uszczelke dekla - 50 zł, odkręcasz dekiel, odkręcasz napinacze łancuszka rozrusznika, potem na zewnatrz odkręcasz rozrusznik od strony skrzyni biegów, 2 śruby i przewody ;P pociągasz do siebie ew wypychasz od środka, troche trzeba poobracać zeby wyciągnąc bo ciasno jest. A w międzyczasie zamów szczotki są po 15 zł (2 szt), jak masz komplet niesiesz do magika od rozruszników, płaciśz kilka dyszek i Ci naprawia, ew jeszcze przewinie i łozyska wymieni ;)
Operacja wyjęcia trwa ok 15 min.
trucko
Podawacz śrubek
Posty: 5
Rejestracja: 07 cze 2016, 11:40
Imię: Mateusz
Miejscowość: Dębica
Garnek: HJC tr1

Re: Na zimnym rozrusznik obraca się tylko raz i się blokuje.

Post autor: trucko »

Dzięki za tak konkretną odpowiedź wszystko wydaje się zrozumiałe lecz czy to aby na pewno problem z samym rozrusznikiem ? Bo jeśli tak, to jest to niewielki problem ponieważ można nawet kupić używki za ok 100zł. Czy miałeś takie same objawy jak ja ? Bo średnio uśmiecha mi się inwestować w rozrusznik jeśli uszkodzone będzie sprzęgło które kosztuje ok 800zł.
Rafał
Motocyklista
Posty: 161
Rejestracja: 31 maja 2014, 14:49
Imię: Rafał
Miejscowość: Cc B-100
Garnek: HJC-HQ1

Re: Na zimnym rozrusznik obraca się tylko raz i się blokuje.

Post autor: Rafał »

Na poczatku było tak jak u Ciebie, po jakimś czasie zaczął się mocno blokować i trzeba było puknąć żeby ruszył ;P
No i w końcu stanał.

Używki nie kupuj bo za taką samą kasę zregenerujesz, czyli będziesz miał nowe szczotki, sprawdzone uzwojenie, łożyska, nowy smar, wyczyszczony. A taka używka grom wie w jakim stanie będzie ;)

-- 06 Wrz 2016, 06:17 --

Zresztą zawsze możesz umówić się ze sprzedającym, że zanim go kupisz to razem zdejmiecie dekiel i wyjmiecie rozrusznik i bezie wiadomo ;P
trucko
Podawacz śrubek
Posty: 5
Rejestracja: 07 cze 2016, 11:40
Imię: Mateusz
Miejscowość: Dębica
Garnek: HJC tr1

Re: Na zimnym rozrusznik obraca się tylko raz i się blokuje.

Post autor: trucko »

Po czym stwierdzę że rozrusznik jest uszkodzony ? szczotki są gdzieś na wierzchu ? można go rozkręcić bez specjalnych narzędzi ?
Rafał
Motocyklista
Posty: 161
Rejestracja: 31 maja 2014, 14:49
Imię: Rafał
Miejscowość: Cc B-100
Garnek: HJC-HQ1

Re: Na zimnym rozrusznik obraca się tylko raz i się blokuje.

Post autor: Rafał »

możesz rozkrecic, tylko najlepiej zajrzyj do manuala bo potem nie poskladasz ;) Szczotki są w środku będzie widać jak są już krótkie ;P Ew będzie jedna zawieszona - tak najczesciej się dzieje ;)
trucko
Podawacz śrubek
Posty: 5
Rejestracja: 07 cze 2016, 11:40
Imię: Mateusz
Miejscowość: Dębica
Garnek: HJC tr1

Re: Na zimnym rozrusznik obraca się tylko raz i się blokuje.

Post autor: trucko »

Motocykl zakupiony, mogę dodać jeszcze, że wtedy gdy się zacina rozrusznik to przygasają światła ale to raczej oczywiste. Jak na razie muszę załatwić wszystkie formalności, jak będzie jakaś gorsza pogoda to zabiorę się za ten rozrusznik. Sprzedający dodał mi również taki gruby segregator z instrukcjami serwisowymi :)
Rafał
Motocyklista
Posty: 161
Rejestracja: 31 maja 2014, 14:49
Imię: Rafał
Miejscowość: Cc B-100
Garnek: HJC-HQ1

Re: Na zimnym rozrusznik obraca się tylko raz i się blokuje.

Post autor: Rafał »

A wystarczyło kupic moto ode mnie :D Wszystko ponaprawiane co możliwe ;)
trucko
Podawacz śrubek
Posty: 5
Rejestracja: 07 cze 2016, 11:40
Imię: Mateusz
Miejscowość: Dębica
Garnek: HJC tr1

Re: Na zimnym rozrusznik obraca się tylko raz i się blokuje.

Post autor: trucko »

Problem rozwiązany, przyczyną takich objawów były zaśniedziałe styki najprawdopodobniej przy przekaźniku ( dla pewności przeglądnąłem pozostałe ).
Teraz motocykl pali na dotyk nawet po tygodniowej przerwie.
ODPOWIEDZ