Kompresor - jaki wybrać do niewielkich prac?

Naprawa, wymiana, konserwacja, po prostu pomoc ...

Moderatorzy: Miłosz, Kamyk, lucek, bartoszto, jotto, Kanc1erz

Kanc1erz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 895
Rejestracja: 07 kwie 2014, 08:58
Imię: Michał
Miejscowość: Ornontowice k/Gliwic
Garnek: Scorpion EXO-1200
Numer GG: 8278420
Motocykl: SV-650SF

Kompresor - jaki wybrać do niewielkich prac?

Post autor: Kanc1erz »

Cześć,
stoję z ojcem przed wyborem kompresora i w tym momencie zdecydowaliśmy się na jakiś tańszy, marketowy, przykłady podam później.
Zastosowanie:
a) Przede wszystkim czyszczenie jakichś rzeczy elektronicznych typu komputery, czasem coś trzeba przedmuchać itp.
b) Pompowanie kół
c) Drobne prace lakiernicze aerografem
d) czasem piaskowanie niewielkiej powierzchni (sporadycznie)
e) mycie (jest taka końcówka, do której podpina się wodę i środek czyszczący)
Uznaliśmy, że najsensowniej będzie wydać około 600 - 700 pln na kompresor z 50l zbiornikiem.
Pytanie: Lepiej brać olejowy, czy bezolejowy? Olejowy może wypluwać niewielką ilość oleju, należy również co jakiś czas taki olej wymieniać, sprawdzać stan, itp.
Bezolejowy zaś może stać w dowolnej pozycji (dla nas nieistotne, i tak będziemy go używać standardowo), nie jest konieczna dodatków obsługa tego (wymiany oleju itp). Kosztem niestety znacznie krótszej gwarancji (1 rok vs 3 u olejowego).
Wstępnie rozglądaliśmy się w lerła merlę za:
http://www.leroymerlin.pl/warsztat/komp ... ,l895.html (olejowy)
http://www.leroymerlin.pl/warsztat/komp ... ,l895.html (bezolejowy)
http://www.leroymerlin.pl/warsztat/komp ... ,l895.html (olejowy, tańszy, ale za to motor tylko 1.1kW)

Do tego zestaw: Pistolet do pompowania, do malowania, do mycia, być może do piaskowania i pistolet do przedmuchiwania. Są zestawy, np: http://www.leroymerlin.pl/warsztat/komp ... ,l896.html
Jak wygląda kwestia odolejacza, odwadniacza i naolejacza?
Proszę o pomoc.
ER-5 1998r. Od 07.04.2014r.
SV650S 2007r. Od 29.04.2018r.
Chętnie pomogę również w zakresie projektowania elektroniki oraz szeroko rozumianej informatyki i komputerów.
Sklep Motocyklowy Warszawa - moto NUMiK
Awatar użytkownika
Kamyk
Administrator
Administrator
Posty: 3375
Rejestracja: 19 cze 2010, 19:07
Imię: Rafał
Miejscowość: Bydgoszcz/Szczecin/Berlin
Plecak: Ewa
Garnek: Shoei XR-1000 / HJC
Skype: kaminski.rafal
Numer GG: 2697152
Motocykl: Testowy
Lokalizacja: Bydgoszcz/Szczecin/Berlin

Re: Kompresor - jaki wybrać do niewielkich prac?

Post autor: Kamyk »

Hej,

Jako, że ostatnio przerabiałem ten temat moge powiedzieć na co patrzyłem. Chciałęm kupić najpierw zwykły w Lidlu 24L. Ale po chwilowym rozeznaniu rynku i opiniach całkowicie zmienilem zdaniem. Jedyny sluszny wybor to 50 i wiecej L. Ale to juz masz wybrane. Dla kogos kto nie wie dlaczego to 50L nie bedzie sie tak szybko wlaczal, ma wieksza moc, tzn. dluzej trzyma wieksze cisnienie co za tym idzie da sie odkrecic srube w kole samochodowym za pomoca pneumatycznego klucza. Z 24L czasami ciezko z tym. 50L bedzie lepiej sie sprawdzal w malowaniu z tych samych powodow.

Co do myjki "cisnieniowej": tez sie napalilem, ze to moze niezle dzialac, ale poczytalem troche i ludzie pisza, ze nie jest z tym tak fajnie, bo cisnienie jest o wiele mniejsze niz w karszerze :( Ale jesli sprawdzisz dzialanie to daj znac.

Ja postanowilem kupic uzywana 50L. Ze wzgledu na to, ze mieszkam na codzien w DE, to szukalem na niemieckim olx i na ebay-u. Dostalem za 75Eur - 50L bezolejowego Einhell-a. Szukalem od dluzszego czasu Kaesera. Firma niemiecka. Kompresory z lat 90 byly skladane tutaj i sa jedne z lepszych na rynku.

Z tego co czytalem na FAT wielu ludzi do takich prac kupuje najtansze chinczyki i tyle. Dzialaja wiele lat. Przewaznie bez olejowe.

Pozdrawiam,
Kamyk
Er5 -> SV 650 K3 -> ST xtz 750 '89 + ...
daniel90
Motocyklista
Posty: 119
Rejestracja: 15 wrz 2014, 19:49
Imię: Daniel
Miejscowość: Wołomin
Garnek: Uvex Boss 525

Re: Kompresor - jaki wybrać do niewielkich prac?

Post autor: daniel90 »

Dołoż grosza i kup http://www.skapiec.pl/site/cat/521/comp/8615543#ceny

Uciagnie bez problemu pneumat, z piaskarka będzie problem z reszta kazdy kompresor budżetowy będzie miał z tym problem. Tutaj jest silnik V2 dzieki czemu jest bardziej wydajny. Wymiana oleju to żaden problem odkrecasz jedna srube spuszczasz stary olej i wlewasz nowy koszt ok 20 zl za litr. Mam taki kompresor kupiłem go w castroramie za 850 zl.
Kanc1erz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 895
Rejestracja: 07 kwie 2014, 08:58
Imię: Michał
Miejscowość: Ornontowice k/Gliwic
Garnek: Scorpion EXO-1200
Numer GG: 8278420
Motocykl: SV-650SF

Re: Kompresor - jaki wybrać do niewielkich prac?

Post autor: Kanc1erz »

daniel90 pisze:Dołoż grosza i kup http://www.skapiec.pl/site/cat/521/comp/8615543#ceny

Uciagnie bez problemu pneumat, z piaskarka będzie problem z reszta kazdy kompresor budżetowy będzie miał z tym problem. Tutaj jest silnik V2 dzieki czemu jest bardziej wydajny. Wymiana oleju to żaden problem odkrecasz jedna srube spuszczasz stary olej i wlewasz nowy koszt ok 20 zl za litr. Mam taki kompresor kupiłem go w castroramie za 850 zl.
Wiesz, kwestia dołożenia nie należy do mnie - tylko ojca.
Jak będzie się dało, to dołożymy ;)
ER-5 1998r. Od 07.04.2014r.
SV650S 2007r. Od 29.04.2018r.
Chętnie pomogę również w zakresie projektowania elektroniki oraz szeroko rozumianej informatyki i komputerów.
piter3105
Motocyklista
Posty: 628
Rejestracja: 24 sty 2011, 18:19
Imię: Piotr
Miejscowość: Ciechanów/Wrocław
Plecak: Ania
Garnek: LS2
Motocykl: BMW R 1100 RT

Re: Kompresor - jaki wybrać do niewielkich prac?

Post autor: piter3105 »

Ja używam jakieś 10 lat kompresora Einhell (kupiony z tego co pamiętam w Biedronce za niecałe 300 zł). Kompresor do domowego użytku (czyli pompowanie kół, przedmuchiwanie jakichś elementów, malowanie) nadaje się bardzo dobrze. Niestety tak jak Koledzy wyżej napisali zbiornik 24 l jest za mały, np. do tego, żeby współpracował z nim pneumat albo piaskarka. Sprzęt jest ogólnie dobrze zrobiony, nie ma z nim problemów, ale niestety do bardziej zaawansowanych prac (pomimo, że domowych) jest po prostu za mały.
Olejowy czy bezolejowy? Taki całkiem świeży artykulik: http://www.budujesz.pl/wiadomosc/kompre ... ybrac/604/
Kanc1erz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 895
Rejestracja: 07 kwie 2014, 08:58
Imię: Michał
Miejscowość: Ornontowice k/Gliwic
Garnek: Scorpion EXO-1200
Numer GG: 8278420
Motocykl: SV-650SF

Re: Kompresor - jaki wybrać do niewielkich prac?

Post autor: Kanc1erz »

Kupiliśmy kompresor 50l olejowy marki Michelin, za 712 PLN. Do tego końcówki do ropowania, dmuchania, pompowania i malowania za 150PLN firmy DEXTER. Do tego wąż 3m (spiralka).

Może ktoś mi wytłumaczyć czym jest to ropowanie? Albo podesłać jakiś link do wyjaśnienia?
ER-5 1998r. Od 07.04.2014r.
SV650S 2007r. Od 29.04.2018r.
Chętnie pomogę również w zakresie projektowania elektroniki oraz szeroko rozumianej informatyki i komputerów.
Awatar użytkownika
mefi12
Motorowerzysta
Posty: 69
Rejestracja: 26 lut 2016, 22:28
Imię: Sebastian
Miejscowość: Nysa
Garnek: LS2

Re: Kompresor - jaki wybrać do niewielkich prac?

Post autor: mefi12 »

Kanc1erz pisze:Kupiliśmy kompresor 50l olejowy marki Michelin, za 712 PLN. Do tego końcówki do ropowania, dmuchania, pompowania i malowania za 150PLN firmy DEXTER. Do tego wąż 3m (spiralka).

Może ktoś mi wytłumaczyć czym jest to ropowanie? Albo podesłać jakiś link do wyjaśnienia?

Wujek google
https://www.google.pl/webhp?sourceid=ch ... zym+polega

Np. piaskowanie felg robisz takim pistoletem do ropowania.
Kanc1erz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 895
Rejestracja: 07 kwie 2014, 08:58
Imię: Michał
Miejscowość: Ornontowice k/Gliwic
Garnek: Scorpion EXO-1200
Numer GG: 8278420
Motocykl: SV-650SF

Re: Kompresor - jaki wybrać do niewielkich prac?

Post autor: Kanc1erz »

mefi12 pisze:
Kanc1erz pisze:Kupiliśmy kompresor 50l olejowy marki Michelin, za 712 PLN. Do tego końcówki do ropowania, dmuchania, pompowania i malowania za 150PLN firmy DEXTER. Do tego wąż 3m (spiralka).

Może ktoś mi wytłumaczyć czym jest to ropowanie? Albo podesłać jakiś link do wyjaśnienia?

Wujek google
https://www.google.pl/webhp?sourceid=ch ... zym+polega

Np. piaskowanie felg robisz takim pistoletem do ropowania.
No właśnie nie, pistolet do piaskowania wygląda inaczej...
ER-5 1998r. Od 07.04.2014r.
SV650S 2007r. Od 29.04.2018r.
Chętnie pomogę również w zakresie projektowania elektroniki oraz szeroko rozumianej informatyki i komputerów.
Awatar użytkownika
mefi12
Motorowerzysta
Posty: 69
Rejestracja: 26 lut 2016, 22:28
Imię: Sebastian
Miejscowość: Nysa
Garnek: LS2

Re: Kompresor - jaki wybrać do niewielkich prac?

Post autor: mefi12 »

Przyznaję pomyłka.
ropownica tak myślę działa na zasadzie smarownicy tylko podłączonej pod kompresor. Czy się mylę?
Kanc1erz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 895
Rejestracja: 07 kwie 2014, 08:58
Imię: Michał
Miejscowość: Ornontowice k/Gliwic
Garnek: Scorpion EXO-1200
Numer GG: 8278420
Motocykl: SV-650SF

Re: Kompresor - jaki wybrać do niewielkich prac?

Post autor: Kanc1erz »

mefi12 pisze:Przyznaję pomyłka.
ropownica tak myślę działa na zasadzie smarownicy tylko podłączonej pod kompresor. Czy się mylę?
Z tego, co udało mi się doczytać, to wlewasz tam jakiś środek czyszczący i... myjesz. Ale nie jest to pistolet do mycia wodą z płynem, to jeszcze coś innego! :D
I bądź tu człowieku mądry...
ER-5 1998r. Od 07.04.2014r.
SV650S 2007r. Od 29.04.2018r.
Chętnie pomogę również w zakresie projektowania elektroniki oraz szeroko rozumianej informatyki i komputerów.
ODPOWIEDZ