Przeciwskręt

Bezpieczeństwo jazdy i wszystko związane z jazdą.

Moderatorzy: Miłosz, Kamyk, lucek, bartoszto, jotto

shadow
Motorowerzysta
Posty: 92
Rejestracja: 19 wrz 2010, 19:49
Miejscowość: Ryczów Kolonia
Numer GG: 2935736
Lokalizacja: Kolonia Ryczów

Przeciwskręt

Post autor: shadow »

Siema !

Stosujecie może przeciwskręt ?
Ja w "Motocykliście..." przeczytałem ,że warto tego używać bo poprawia to technikę jazdy.
Ogólnie chodzi o to ,że jeżeli chcemy skręcić w prawo to kierownicą skręcamy w lewo, a motocykl sam się "wykłada" do skrętu w prawo. Nie wierzyłem w to, ale to działa i to całkiem skutecznie. Popróbujcie sobie, najpierw przy mniejszych prędkościach, a później już spróbujcie zrobić z tego nawyk. ;)
Moja piękna:
http://bikepics.com/members/shadow493/02er5/
Sklep Motocyklowy Warszawa - moto NUMiK
Awatar użytkownika
DeFi
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2397
Rejestracja: 10 paź 2010, 20:25
Imię: Rafał
Miejscowość: Września
Plecak: Brak
Garnek: LS2
Numer GG: 9958743
Telefon: 783757397
Motocykl: Yamaha FJR 1300 '01
Lokalizacja: Września

Re: Przeciwskręt

Post autor: DeFi »

Odkąd przeczytałem MD to powiem ci że w 90% zakrętów wchodzę teraz z przeciwskrętem :) a raczej staram się to robić.
Ale powiem ci że łatwiej mi operować tylko prawą ręką niż obiema (znaczy skręcając w prawo - prawa ręka odpycha kierownice, w lewo prawa ciągnie kierownice) Lewą jakoś nie zawsze mi wychodzi jak trzeba :)
Ostatnio zmieniony 28 mar 2011, 10:45 przez DeFi, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Kawasaki ER-5 '05 -> Kawasaki ZR-7 '00 ->Yamaha FJR 1300 '01
http://www.bikepics.com/members/defi/01fjr1300/
Awatar użytkownika
Kamyk
Administrator
Administrator
Posty: 3375
Rejestracja: 19 cze 2010, 19:07
Imię: Rafał
Miejscowość: Bydgoszcz/Szczecin/Berlin
Plecak: Ewa
Garnek: Shoei XR-1000 / HJC
Skype: kaminski.rafal
Numer GG: 2697152
Motocykl: Testowy
Lokalizacja: Bydgoszcz/Szczecin/Berlin

Re: Przeciwskręt

Post autor: Kamyk »

Ja zawsze staram sie uzywac przeciwskretu, tak samo jak zmiane biegow z gazem.
Er5 -> SV 650 K3 -> ST xtz 750 '89 + ...
gapek
Podawacz śrubek
Posty: 10
Rejestracja: 21 mar 2011, 12:27
Miejscowość: Kraków

Re: Przeciwskręt

Post autor: gapek »

Każdy używa przeciwskretu, cała tajemnica w tym że jedni świadomie a inni nie ;)
Gapek (F800S) & Kasia (ER5)
Awatar użytkownika
Dabrus
Motocyklista
Posty: 120
Rejestracja: 04 sty 2011, 14:05
Miejscowość: Szczecin, Myślibórz
Lokalizacja: Szczecin, Myślibórz

Re: Przeciwskręt

Post autor: Dabrus »

Dokładnie. I chodzi o to, żeby sobie wyćwiczyć świadome używanie przeciwskrętu aby w sytuacji podbramkowej intuicyjnie zadziałać w należyty sposób (np. jak zaczniemy podczas skrętu w prawo zjeżdżać na przeciwny pas ruchu to przeciwskrętem bardzo łatwo pogłębić zakręt i uratować swój tyłek).
Artur79
Rowerzysta
Posty: 24
Rejestracja: 01 lut 2011, 15:48
Miejscowość: Wrocław

Re: Przeciwskręt

Post autor: Artur79 »

Właśnie ja zacząłem świadomie używać przeciwskrętu i pomimo że jest to "nienaturalne" aby skręcać kierownicę w przeciwnym kierunku to w praktyce jest to rewelacyjna technika. Wogóle uważam za bardzo pożyteczne przeczytanie Motocyklisty Doskonałego, bo wielu ciekawych rzeczy można się nauczyć (uświadomić sobie).
Szczęka
Motorowerzysta
Posty: 77
Rejestracja: 13 lis 2010, 06:43

Re: Przeciwskręt

Post autor: Szczęka »

Artur79 pisze:(...)jest to "nienaturalne" aby skręcać kierownicę w przeciwnym kierunku to w praktyce jest to rewelacyjna technika(...)
Szczególnie żużlowcy w tym temacie są nadzwyczaj nienaturalni :-)
Awatar użytkownika
Lish
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 957
Rejestracja: 24 wrz 2010, 21:56
Imię: Karol
Miejscowość: Piaseczno
Plecak: Kiti
Garnek: biały
Telefon: 500366623
Motocykl: fzs600 pies
Kontakt:

Re: Przeciwskręt

Post autor: Lish »

no mnie na kursie od razu uczyli używać przeciwskrętu, i czasem się za głowę łapię jak czytam na jakimś forum, że ktoś po 3-4 sezonach na moto pisze "dziś próbowałem, łał ten przeciwskret naprawde działa.."

To podstawowa technika skręcania motocyklem, mnie od początku tego uczyli (rzadkość w szkołach jazdy), i teraz odruchowo skręcając w lewo popycham lewa manetkę do przodu itd... Warto robić to świadomie i ćwiczyć prawidłowe odruchy bo w sytuacji awaryjnej automatycznie naciskasz kiere, żeby skecić tam gdzie Ty chcesz...
Awatar użytkownika
Cataleya1981
Motocyklista
Posty: 156
Rejestracja: 08 maja 2012, 21:58
Imię: Urszula
Miejscowość: Kraków
Garnek: uvex discovery
Numer GG: 12107152
Kontakt:

Re: Przeciwskręt

Post autor: Cataleya1981 »

Mnie dziś tego uczył instruktor, na pierwszej jeździe w terenie (czyli po wsiach). Początkowo wydawało mi się to trudne, ale po kilku próbach przekonałam się że w sumie łatwizna, byle była wystarczająca prędkość. Po 2h jazdy już nad tym nie myślałam tylko z automatu. I jest znacznie łatwiej tak manewrować motocyklem niż ciągnąć własnym ciałem :brumm:
_________________________
pozdrawiam,Ulka
KELGAR
Motocyklista
Posty: 352
Rejestracja: 02 paź 2011, 21:06
Imię: Mateusz
Miejscowość: Świdnica
Plecak: z książkami ^^
Garnek: Shark S600

Re: Przeciwskręt

Post autor: KELGAR »

Przy prędkości powyżej 50 km/h nie skręcisz kierownica normalnie bo wyłapiesz o asfalt. Tak jak ktos wcześniej napisał to jest cos co każdy potrafi robić od dziecka... jazda na rowerze polega na tym samym, zauważ ze przy wiekszej predkosci nie używasz samej kierownicy a raczej techniki, własnie przeciwskrętu :P
Samym ciałem przktycznie rzecz biorąc nie skręcisz...
Polecam oglądnąc i POSLUCHAĆ (po angielsku ale na poziomie podstawowym :) ) http://www.youtube.com/watch?v=HWH_QiXw ... re=related (chyba w 5 minucie jest pokazana reakcja motocykla na przesuniecie ciala )
ODPOWIEDZ