zDOLNY ŚLĄSK - WARTE ZOBACZENIA

Tutaj zamieszczamy tylko relacje z naszych podróży, tych bliskich jak i tych dalekich.

Moderatorzy: Miłosz, Kamyk, lucek, bartoszto, jotto

Awatar użytkownika
bet1988
Motocyklista
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2013, 23:21
Imię: Wojciech
Miejscowość: Świebodzice
Plecak: Ewuś :)
Garnek: Nitro

zDOLNY ŚLĄSK - WARTE ZOBACZENIA

Post autor: bet1988 »

[tr][/tr]Jeśli ktoś z okolic jest w stanie zaproponować ciekawe miejsce, które warto zobaczyć, zachęcam do rozwijania :D Będzie to propozycja dla wszystkich, bo widziałem ,że objazdówki po Polsce też zaliczacie ;)

Zaczynam:
Obrazek
Zapora wodna w Pilchowicach, obok Jeleniej Góry.
Gdyby nie mój wujek, nigdy bym się nie dowiedział że takie coś w ogóle jest na naszych terenach. Dojazd jest cholernie prosty, wjeżdżając do Jeleniej od strony Kaczorowa/Bolkowa(krajowa 3) lecimy przed siebie główną drogą, aż do skrzyżowania z MCdonaldem, tam skręcimy w prawo i przed siebie nie zbaczając z głównej drogi. Przelecimy się tak może z 10 minut, a znaki już same nas pokierują nad Zaporę.
Obrazek

Co do wysokości, jest to druga zapora w Polsce(tuż po Solinie), 16 listopada 1912 r. nastąpiło oficjalne otwarcie zapory przez cesarza Wilhelma II, wysokość to 69 m, a szerokość jej korony to 270 m. W wyniku budowy zapory powstał zalew o pow. 240 ha, poniżej zbudowano elektrownię o mocy 7,5 MW złożoną z 6 turbozespołów(budyneczek widoczny na zdjęciu)

Obrazek
Nad jeziorem w 1909 roku firma B. Liebold&Co AG Holzminden wybudowała kosztem 260 tysięcy marek most kolejowy o długości 131,7 m. Most ten, wysadzony w powietrze w maju 1945, został odbudowany i oddany ponownie do użytku w listopadzie 1946.

Obrazek
Sama jazda wokół zapory, oraz pod jej koroną dostarcza wrażeń, widoki są świetne. Wokół zbiornika poprowadzono drogę asfaltową, jazda w tempie spacerowym :D Na miejscu bar, parking, a poniżej zapory nawet agroturystyka.

NA siodła i w drogę :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 10 paź 2013, 12:00 przez bet1988, łącznie zmieniany 1 raz.
Romet Komar -> Honda CB400 T 78' -> Kawasaki ER-5 99'
Sklep Motocyklowy Warszawa - moto NUMiK
Awatar użytkownika
Ostry
Rowerzysta
Posty: 32
Rejestracja: 11 maja 2013, 12:06
Imię: Piotrek
Miejscowość: Wrocław
Garnek: Nolan N-103

Re: zDOLNY ŚLĄSK - WARTE ZOBACZENIA

Post autor: Ostry »

frajny opis, napewno odwiedzę, przejeżdżałem przez jelenią tysiąc razy i nawet nie wiedziałem o zaporze.
dzięki i pozdrawiam
honda shadow vt600 --> kawa er5
Awatar użytkownika
bet1988
Motocyklista
Posty: 115
Rejestracja: 26 cze 2013, 23:21
Imię: Wojciech
Miejscowość: Świebodzice
Plecak: Ewuś :)
Garnek: Nitro

Re: zDOLNY ŚLĄSK - WARTE ZOBACZENIA

Post autor: bet1988 »

Obrazek

Pewnie ostatnie zdjęcie z Pilchowic w tym sezonie ;) dzisiejsze, jeszcze ciepłe :D
Romet Komar -> Honda CB400 T 78' -> Kawasaki ER-5 99'
ODPOWIEDZ