Ściąganie na prawo

Dział dotyczący układu jezdnego

Moderatorzy: Miłosz, Kamyk, lucek, bartoszto, jotto, Kanc1erz

Awatar użytkownika
Corr
Motocyklista
Posty: 697
Rejestracja: 21 maja 2012, 13:04
Imię: Adam
Miejscowość: Zabrze
Motocykl: Kawasaki ZX-6R 05'

Re: Ściąganie na prawo

Post autor: Corr »

Albo może być po prostu przekoszona po dzwonie :D

Powodów ściągania może być mnóstwo:
- krzywo ustawione tylne koło
- krzywa ośka/lagi przedniego zawieszenia, nierówno ustawione lagi względem półek
- łożysko główki ramy
- skrzywiona rama

Pragmatyczna sprawa, czy siedzisz dokładnie w osi motocykla gdy to testujesz? sprawdź też czy napięcie wstępne sprężyn w tylnym zawiasie jest takie same z obu stron.

Rafał, to jest norma w starych, zwykle zużytych i po przejściach sprzętach czyli niestety często w erkach ;)
Kawasaki Er5 99' -> Kawasaki ZX-6R 636 05'
Sklep Motocyklowy Warszawa - moto NUMiK
Rafał
Motocyklista
Posty: 161
Rejestracja: 31 maja 2014, 14:49
Imię: Rafał
Miejscowość: Cc B-100
Garnek: HJC-HQ1

Re: Ściąganie na prawo

Post autor: Rafał »

Mój jest bezwypadkowy na 100%, lagi proste, z tyłu koło dobrze ustawione, tak myślę, że jedyne co to może łozysko w przednim kole chociaz sam je sprawdzałem i wydawało się być ok ;P
darek4-67
Rowerzysta
Posty: 18
Rejestracja: 28 sie 2016, 06:17
Imię: Dariusz
Miejscowość: Węglew
Telefon: 793552688

Re: Ściąganie na prawo

Post autor: darek4-67 »

Taka serdeczna prośba do tych kolegów których motocykl zachowuje się prawidłowo- czyli nie ściąga. Wykonajcie dokładnie pomiar ustawienia waszych kół. Czy osiowość koła ustawiona jest wedle znaków. Może podajcie odległości felgi od wahacza mierzone powiedzmy od rantu felgi. Z góry dzięki temu który się pofatyguje i pomierzy dokładnie i napisze tutaj. To się przyda również innym. Sam nie wiem czy kierować się znakami czy odległościami felgi od wahacza czy długościami śrub. Dzięki.

-- 11 Mar 2017, 19:37 --

Koledzy. Jestem człowiek niecierpliwy więc sam się wziąłem za ustawianie koła. Według moich obliczeń, wyliczeń, spostrzeżeń i obserwacji wychodzi na to, że najbliższe prawdy i dokładności jest ustawienie koła używając suwmiarki mierząc długość śrub od naciągu. Nacięcia na blaszkach owszem w przybliżeniu pokazują nam ustawienie ale nie jest ono dokładne i różnica może nawet wynosić o całą kreskę pomiarową. Błąd na blaszkach wynika z tego, że otwory w blachach przez które przechodzi ośka są większe- stąd te różnice we wskazaniu. Wahacz zaś w naszych maszynkach nie jest symetryczny i nie możemy sugerować się odległością od felgi do wahacza. Jeśli ktoś jednak chce to może się tym też kierować ale musi pamiętać, że różnica pomiędzy stronami wynosi 10 mm. Jeszcze taka ciekawostka. Kręcąc kołem podczas naciągania łańcucha pomocnym jest obserwowanie samego łańcucha jak toczy się po zębatce, łańcuch jest nieco szerszy od zębatek i ładnie widać którą stroną zębatka przybiera. Czyli od najważniejszego.(1) taka sama długość wystających śrub od naciągu.(2) Korekta minimalna dosłownie o pół obrotu obserwując łańcuch po zębatce( jeśli zachodzi taka potrzeba).(3) Tak ustawiona felga daje różnicę na wahaczu 10 mm.Przyładowo u mnie wynosi 3,9=4,9 Wiadomo im bardziej wyciągnięty łańcuch to suma tych liczb się zwiększy ponieważ wahacz idzie ukośnie i będzie przykładowo 4=5 . To tyle. Pozdrawiam.
Łosiek364
Rowerzysta
Posty: 39
Rejestracja: 20 lut 2014, 17:33
Miejscowość: Bolesławiec
Garnek: Lazer

Re: Ściąganie na prawo

Post autor: Łosiek364 »

Film z diagnozy zużycia łożyska główki ramy w ER5, Można zaobserwować podczas poruszania półki charakterystyczne przeskoki i ustawianie się półki na wprost co wywołuje Zjawisko Shimmy
U mnie to zjawisko objawiało się trzepotaniem kierownicy w zakresie prędkość Od 60km/h do 40km/h
po wymianie łożyska problem znikną
[youtube] https://www.youtube.com/watch?v=u4KcT_y_qp8 [/youtube]
robert1v
Podawacz śrubek
Posty: 6
Rejestracja: 26 paź 2017, 10:26
Miejscowość: Warszawa

Re: Ściąganie na prawo

Post autor: robert1v »

piter3105 pisze:Wskaźnikami na wahaczu się nie sugeruj. Ja ustawiam zawsze z suwmiarką. Jeśli długość jest taka sama to nie ma co grzebać.
Eeeee ale jak?
Skoro przez napęd odległość felgi od wahacza z lewej jest większa niż z prawej ....
Awatar użytkownika
jotto
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1115
Rejestracja: 03 sie 2011, 11:53
Imię: Marek
Miejscowość: Gdańsk
Motocykl: Africa Twin

Re: Ściąganie na prawo

Post autor: jotto »

Chodzi o odległość wzdłuż motocykla. Np. od końca wahacza do końca (chyba) śruby (nie pamiętam czy śruba się porusza w er5).
Obrazek
ODPOWIEDZ