Czyszczenie stacyjki

Wszystko co związane z kabelkami i oświetleniem naszej ER-ki

Moderatorzy: Miłosz, Kamyk, lucek, bartoszto, jotto, Kanc1erz

Kanc1erz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 895
Rejestracja: 07 kwie 2014, 08:58
Imię: Michał
Miejscowość: Ornontowice k/Gliwic
Garnek: Scorpion EXO-1200
Numer GG: 8278420
Motocykl: SV-650SF

Czyszczenie stacyjki

Post autor: Kanc1erz »

Cześć,
TL:DR: Czyścił ktoś stacyjkę? Czego się spodziewać (problemy)? Ma ktoś jakieś wskazówki?
w zeszłym roku jeszcze pisałem, że przerywa mi stacyjka, głównie podczas wilgotniejszych dni. Np. podczas uruchamiania silnika gasną nagle wszystkie światełka i trzeba poruszać kluczykiem, aby wróciło wszystko do normy. Czasem rozrusznik kręci, ale nie odpala (nie ma iskry).
Polecono mi wtedy wyczyszczenie kostki, co też uczyniłem (kostka w lampie) ale na niewiele się to zdało, nadal czasem trzeba trafić kluczykiem w odpowiednie miejsce, żeby odpalił. Apogeum było we wrześniu podczas wjazdu na Równicę, kiedy to moto podczas jazdy na dwie sekundy zgasło całkowicie (włącznie ze światłami).
Teraz tak: Wiem, że stacyjka jest rozbieralna, ale w jakim stopniu? Dokonywał ktoś czyszczenia?
Kontakt Spray do stacyjki nie wiele pomógł lub wcale.
Podejrzewam, że styki są zaśniedziałe, bo podobną akcję miałem z kierunkowskazem - czasem było trzeba włączać go kilkakrotnie, aż pewnego razu nie włączał się wcale, na szczęście był to prawy (kierowców pewnie wkurwiałem, ale bezpieczniej dla mnie). Po rozebraniu przełącznika wszystko wyczyściłem, nalotu było sporo, i działa już rok bez problemu.
Przy okazji postaram się skleić zegary :D

Dziękuję za sugestie :)

-- 15 Kwi 2016, 17:40 --

Oki, zabrałem się za to. Dobranie się do stacyjki nie jest takie proste, a wyciągnięcie jej - jeszcze trudniejsze. Stacyjka do półki przymocowana jest za pomocą śrub samozrywalnych.
Obrazek
Ja miałem sporo szczęścia - wziąłem nasadkę 4, mocny docisk i delikatny ruch grzechotką... i poszła, ale ktoś może nie mieć tyle szczęścia. Do łbów jest ciężki dostęp, bo są we wgłębieniu. Gdyby nie udało się nasadką, to można by spróbować jakimś małym pilniczkiem poprawić krawędzie łba i jeszcze raz spróbować. Ew. dremel i tarczą zrobić nacięcie i potem odkręcić płaskim śrubokrętem, ale nie obejdzie się bez naruszenia całej konstrukcji stacyjki.

Ok, mamy stacyjkę w kieszenie i... kolejny raz piachem w oczy. O ile imbusy są popularne, torxy również, to końcówka torx z dziurą w środku - już nie..
Obrazek
Na szczęście szwagier poratuje, ale dopiero jutro.
Śruby mocujące trzeba wymienić. Nie będę ich w stanie nawet wkręcić odpowiednio mocno, wrzucę tam zwykłe imbusowe chyba (ocynk). Śruby na TORX SECURITY (tak się nazywa ta końcóweczka) zostawię.
Jutro jak rozbiorę resztę, to zrelacjonuję to co tam zobaczę :)
ER-5 1998r. Od 07.04.2014r.
SV650S 2007r. Od 29.04.2018r.
Chętnie pomogę również w zakresie projektowania elektroniki oraz szeroko rozumianej informatyki i komputerów.
Sklep Motocyklowy Warszawa - moto NUMiK
Awatar użytkownika
mefi12
Motorowerzysta
Posty: 69
Rejestracja: 26 lut 2016, 22:28
Imię: Sebastian
Miejscowość: Nysa
Garnek: LS2

Re: Czyszczenie stacyjki

Post autor: mefi12 »

,,O ile imbusy są popularne, torxy również, to końcówka torx z dziurą w środku - już nie.."


U nas bez problemu dostaniesz z dziurą w środku i bez. W sklepach budowlanych powinieneś dostać bez problemu taką końcówkę.
Kanc1erz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 895
Rejestracja: 07 kwie 2014, 08:58
Imię: Michał
Miejscowość: Ornontowice k/Gliwic
Garnek: Scorpion EXO-1200
Numer GG: 8278420
Motocykl: SV-650SF

Re: Czyszczenie stacyjki

Post autor: Kanc1erz »

mefi12 pisze:,,O ile imbusy są popularne, torxy również, to końcówka torx z dziurą w środku - już nie.."


U nas bez problemu dostaniesz z dziurą w środku i bez. W sklepach budowlanych powinieneś dostać bez problemu taką końcówkę.
Oczywiście, że tak :) Pożyczyłem od przyszłego teścia, ale nie miałem w domu takowych :) Nigdy wcześniej mi się po prostu nie przydały. Stąd napisałem to, że są mniej popularne.
ER-5 1998r. Od 07.04.2014r.
SV650S 2007r. Od 29.04.2018r.
Chętnie pomogę również w zakresie projektowania elektroniki oraz szeroko rozumianej informatyki i komputerów.
Awatar użytkownika
mefi12
Motorowerzysta
Posty: 69
Rejestracja: 26 lut 2016, 22:28
Imię: Sebastian
Miejscowość: Nysa
Garnek: LS2

Re: Czyszczenie stacyjki

Post autor: mefi12 »

Ok spoko :D
Kanc1erz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 895
Rejestracja: 07 kwie 2014, 08:58
Imię: Michał
Miejscowość: Ornontowice k/Gliwic
Garnek: Scorpion EXO-1200
Numer GG: 8278420
Motocykl: SV-650SF

Re: Czyszczenie stacyjki

Post autor: Kanc1erz »

Okej, rozebrane, wyczyszczone, sfotografowane.
Na samym początku, po odkręceniu dwóch śrubek delikatnie trzeba wyjąć tę czarną zaślepkę, z boku jest taka malutka blokada. Wystarczy ja wcisnąć i wyciągnąć osłonkę. Ukaże się nam kilka przylutowanych do płytki przewodów oraz jeden rezystor. całość możemy oddzielić od stacyjki na kluczyk:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Delikatnie podważamy płaskim cienkim śrubokrętem, by kółko z przewodu podniosło się i ukazało:
Obrazek
Obrazek
Widać tu trochę smaru i minimalny nalot.
Wszystko dokładnie wyczyściłem suchą chusteczką higieniczną, styki wyczyściłem papierem wodnym 800.
Obrazek
Obrazek
Przed złożeniem minimalnie rozszerzyłem sprężynki, na których osadzone są blaszki z tego zdjęcia:
Obrazek
Następnie wszystko przesmarowałem wazeliną techniczną i poskładałem do kupy.

Należy uważać na wystrzały tego czarnego kółeczka z powyższego zdjęcia z tej jasnej obudowy - jest ono osadzone [kółko] na dwóch kulkach łożyskowych, a te wsparte są na dość mocnych sprężynkach. Można to łatwo wzruszyć, a potem będzie nas czekało szukanie sprężynek i kulek :D

Póki co działa, ale wiadomo - życie pokaże jak to działa :P
Teraz zabieram się za próbę sklejenia zegarów, ale już mówię, że ciężko będzie.... :(
Chyba zostawię tak jak jest i jak będę miał 250 PLN zbędnych, to zamówię nowy zestaw z Aliexpressu..
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ER-5 1998r. Od 07.04.2014r.
SV650S 2007r. Od 29.04.2018r.
Chętnie pomogę również w zakresie projektowania elektroniki oraz szeroko rozumianej informatyki i komputerów.
Awatar użytkownika
mefi12
Motorowerzysta
Posty: 69
Rejestracja: 26 lut 2016, 22:28
Imię: Sebastian
Miejscowość: Nysa
Garnek: LS2

Re: Czyszczenie stacyjki

Post autor: mefi12 »

A co taka tragiczna ta obudowa liczników??
Kanc1erz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 895
Rejestracja: 07 kwie 2014, 08:58
Imię: Michał
Miejscowość: Ornontowice k/Gliwic
Garnek: Scorpion EXO-1200
Numer GG: 8278420
Motocykl: SV-650SF

Re: Czyszczenie stacyjki

Post autor: Kanc1erz »

mefi12 pisze:A co taka tragiczna ta obudowa liczników??
Poprzednicy ;p
Udało się to pokleić na tyle, że spasowanie jest ok i nie rusza się po zamontowaniu na moto :)
ER-5 1998r. Od 07.04.2014r.
SV650S 2007r. Od 29.04.2018r.
Chętnie pomogę również w zakresie projektowania elektroniki oraz szeroko rozumianej informatyki i komputerów.
ODPOWIEDZ