Czujnik stopki

Wszystko co związane z kabelkami i oświetleniem naszej ER-ki

Moderatorzy: Miłosz, Kamyk, lucek, bartoszto, jotto, Kanc1erz

Pawec
Podawacz śrubek
Posty: 12
Rejestracja: 27 paź 2010, 22:11
Lokalizacja: DKL

Czujnik stopki

Post autor: Pawec »

Witam! Mam pytanie dotyczące czujnika stopki bocznej, który w mojej ERce jest chyba walnięty. Jak to jest w Waszych motorach? Czy jak macie rozłożoną stopkę, to przy próbie wbicia pierwszego biegu i ruszenia, motor gaśnie, czy jest to jakoś inaczej sygnalizowane. Wiem, że yamacha na kursie gasła. Wymontowałem czujnik i próbowałem zewrzeć na krótko przewody, ale nic się nie działo, motor ruszał. Jest to dosyć niebezpieczna usterka, ponieważ już raz zapomniałem złożyć stopkę i mało szlifa nie wyciąłem na zakręcie w lewo. Na szczęście prędkość nie była duża, aż boję się pomyśleć co by było przy większej prędkości... Będę wdzięczny za odpowiedź.
Sklep Motocyklowy Warszawa - moto NUMiK
Awatar użytkownika
Criss
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 247
Rejestracja: 21 paź 2010, 14:32
Imię: Krzysiek
Miejscowość: Leszno
Motocykl: Suzuki DR800
Lokalizacja: Przybyszewo k.Leszna

Re: Czujnik stopki

Post autor: Criss »

Ja mam właśnie tak jak piszesz, jak mam rozłożoną stopkę boczną to moto gaśnie gdy próbuje ruszyć na pierwszym biegu...
Awatar użytkownika
OloK
Motocyklista
Posty: 575
Rejestracja: 27 cze 2010, 22:49
Imię: Aleksander
Miejscowość: Złotoryja
Plecak: Brak :)
Garnek: AGV K-3
Numer GG: 7525884
Lokalizacja: Złotoryja
Kontakt:

Re: Czujnik stopki

Post autor: OloK »

Fajnie xD do tej pory nie wiedzialem ze jest taki "bajer" w ERkach :D
gdzie on jest zamontowany ?? :P bo u mnie raczej nie dziala hehe xD
Komar 2350 -> Piaggio Zip -> Suzukia Katana -> Kawasaki ER-5 -> ....
Galeria
Awatar użytkownika
bartoszto
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 323
Rejestracja: 21 cze 2010, 15:15
Imię: Bartosz
Miejscowość: Wrocław
Numer GG: 1535035
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Czujnik stopki

Post autor: bartoszto »

Niby w wadach motocykla jest wymieniana częsta awaria tego urządzenia, ponoć zabrudzenia powodują brak możliwości odpalenia motocykla. Jak narazie (odpukać) wszystko działa prawidłowo czyli moto po prostu gaśnie - ładnie się parę razy wystraszyłem.
Awatar użytkownika
Kamyk
Administrator
Administrator
Posty: 3375
Rejestracja: 19 cze 2010, 19:07
Imię: Rafał
Miejscowość: Bydgoszcz/Szczecin/Berlin
Plecak: Ewa
Garnek: Shoei XR-1000 / HJC
Skype: kaminski.rafal
Numer GG: 2697152
Motocykl: Testowy
Lokalizacja: Bydgoszcz/Szczecin/Berlin

Re: Czujnik stopki

Post autor: Kamyk »

U mnie bylo tak, ze mi nie wracal pstryczek po zlozeniu nozki i gasl mi :( ale przeciscilem, popryskalem WD40 i smiga :)

Fajna i pomocna rzecz.
Er5 -> SV 650 K3 -> ST xtz 750 '89 + ...
Pawec
Podawacz śrubek
Posty: 12
Rejestracja: 27 paź 2010, 22:11
Lokalizacja: DKL

Re: Czujnik stopki

Post autor: Pawec »

Dzięki za pomoc. Czyli pewnie czujnik będę musiał wymienić...
Awatar użytkownika
Kamyk
Administrator
Administrator
Posty: 3375
Rejestracja: 19 cze 2010, 19:07
Imię: Rafał
Miejscowość: Bydgoszcz/Szczecin/Berlin
Plecak: Ewa
Garnek: Shoei XR-1000 / HJC
Skype: kaminski.rafal
Numer GG: 2697152
Motocykl: Testowy
Lokalizacja: Bydgoszcz/Szczecin/Berlin

Re: Czujnik stopki

Post autor: Kamyk »

Niewielki koszt :) Widzialem kiedys za 30-50zl. Poszukaj na alledrogo jakiegos na czesci motoru, ludzie sprzedaja pojedyncze czesci.

Pozdrawiam,
Er5 -> SV 650 K3 -> ST xtz 750 '89 + ...
Wolf
Motocyklista
Posty: 144
Rejestracja: 05 gru 2010, 23:22
Lokalizacja: Brodowo koło Środy Wielkopolskiej

Re: Czujnik stopki

Post autor: Wolf »

Wystarczy dobrze wyczyścić te czujniki mają właśnie taką wadę że się brudzą
możesz też go wymontować i zlutować kable na stałe-moto będzie ruszało z otwartą nóżką tak samo jak z zamkniętą kwestia tylko żeby pamiętać o jej zamknięciu.Jest to zabezpieczenie bo chociaż niektórym się wydaje że siara gdy zapomni zamknąć nóżkę i moto mu zgaśnie przy próbie ruszenia ale ja to mówię że lepiej że zgaśnie niż miałoby się wywalić na środku drogi,na oczach innych i w dodatku uszkodzić moto.
[color=#0040FF]BRACI SIĘ NIE TRACI-to hasło powinno łączyć wszystkich motocyklistów!!!!! :)[/color]
kchelm
Rowerzysta
Posty: 41
Rejestracja: 08 sty 2012, 21:06
Imię: Krzysztof
Miejscowość: Warszawa-Mokotów
Garnek: Reevu MSX1

Re: Czujnik stopki

Post autor: kchelm »

Odświeżam temat, bo akurat przy okazji uszczelniania pokrywy alternatora zajrzałem do czujnika. Mam podejrzenia, że to właśnie ten czujnik jest odpowiedzialny za moje problemy w trakcie silnego deszczu. W ubiegłym 2013 roku w nocy z 24/25 maja jechałem w bardzo silnym deszczu. Padało już od kilku godzin i pobocza tak rozmiękły, że były grząskie. Niestety były koleiny i jechałem rozbryzgując wodę - co czułem w butach. Co wjechałem w głębszą kałużę, to motor tracił moc i musiałem redukować aż do dwójki lub jedynki aby utrzymać go w ruchu. Często się nie udawało i gasł. Jednak po zatrzymaniu natychmiast odpalał i ruszał bez problemu. Musiałem jechać równo 50 km/h. Jeżeli zwalniałem lub przyspieszałem, to pojawiał się efekt utraty mocy niezależnie na którym biegu jechałem. Myślałem że to problem zbytniego wychłodzenia silnika, bo spomiędzy lamelek chłodnicy po zatrzymaniu wylewało się z pół litra wody. Zasłoniłem chłodnicę jakąś torebką foliową znalezioną na poboczu, ale to nic nie dało. Czy powyżej opisany efekt może być spowodowany zalewaniem czujnika stopki dużą ilością wody? Efekt wydaje się być podobny do tego gdy stopka jest otwarta. Wiem, że rzadko jeździ się w silnym deszczu i niektórzy nie maja w takiej jeździe doświadczenia ale czasami w awaryjnej sytuacji trzeba. Mój czujnik po zdjęciu plastikowej osłony okazał się mieć przewody szczelnie zalane jakąś gumą lub bezbarwnym silikonem. Ruchomy trzpień jest uszczelniony gumką-harmonijką. Jak czyścić taki czujnik? Nie mam dostępu do styków przez ten silikon. Po zdjęciu gumki uszczelniającej stwierdziłem, że czujnik wydaje się być nierozbieralny. Czy warto założyć na niego jakąś gumową osłonę od deszczu, czy problem utraty mocy w deszczu ma przyczynę gdzie indziej?
Krzysztof
miodek
Podawacz śrubek
Posty: 1
Rejestracja: 27 sie 2013, 12:52
Miejscowość: Świnoujście
Plecak: Nie
Garnek: HJC FG-15

Re: Czujnik stopki

Post autor: miodek »

Kupiłem moto tydzień temu, po kilku dniach zaczął gasnąć silnik np. po stopie na pasach czy światłach. Poczytałem trochę i padło na czujnik stopki. Dzisiaj rano WD-40, śrubokręt i ręczniki papierowe w rękę i po problemie ;) Przeczyszczony i śmiga elegancko.
ODPOWIEDZ