Silnik zgasł, nie odpala

Dział dotyczący spraw silnikowych

Moderatorzy: Miłosz, Kamyk, lucek, bartoszto, jotto, Kanc1erz

Awatar użytkownika
Blutbadh
Podawacz śrubek
Posty: 5
Rejestracja: 27 kwie 2016, 12:44
Imię: Oskar
Miejscowość: Zielonki
Garnek: HJC

Silnik zgasł, nie odpala

Post autor: Blutbadh »

Witam wszystkich, moja ER'ka ostatnio zaczęła więcej palić, gorzej się zbierać, cisnęła do 160 max oraz silnik lekko dzwonił/brzęczał-oddałem do serwisu na pełen przegląd, wymiana świeczek, czyszczenie i synchro gaźników, jedynie usłyszałem, że za jakiś czas warto zajrzeć do zaworów. Przejechałem 300km i wszystko wydawało się wrócić do normy, gdy podczas przyśpieszania silnik "przeskoczył", jakby spadł łańcuch z koła i zgasł, kręcenie rozrusznikiem nic nie daje, tylko lekki brzdęk. Ktoś ma pomysł co rozłożyło mi moto? :cry:
Sklep Motocyklowy Warszawa - moto NUMiK
Kanc1erz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 895
Rejestracja: 07 kwie 2014, 08:58
Imię: Michał
Miejscowość: Ornontowice k/Gliwic
Garnek: Scorpion EXO-1200
Numer GG: 8278420
Motocykl: SV-650SF

Re: Silnik zgasł, nie odpala

Post autor: Kanc1erz »

Hehe, pełny serwis, a łańcucha rozrządu ani zaworów nie tknęli :D
Możliwe, że łańcuch rozrządu przeskoczył. Trzeba rozebrać osłonę zaworów i zerknąć na znaki, czy rozrząd jest dobrze ustawiony, poprawić , zerknąć na napinacz łańcuszka i od razu zawory wyregulować.
ER-5 1998r. Od 07.04.2014r.
SV650S 2007r. Od 29.04.2018r.
Chętnie pomogę również w zakresie projektowania elektroniki oraz szeroko rozumianej informatyki i komputerów.
Awatar użytkownika
Blutbadh
Podawacz śrubek
Posty: 5
Rejestracja: 27 kwie 2016, 12:44
Imię: Oskar
Miejscowość: Zielonki
Garnek: HJC

Re: Silnik zgasł, nie odpala

Post autor: Blutbadh »

Napinacz łańcuszka sprawdzałem 3 tys km temu i był na bodajże 7 ząbku, mógł sobie aż tak przeskoczyć?
Kanc1erz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 895
Rejestracja: 07 kwie 2014, 08:58
Imię: Michał
Miejscowość: Ornontowice k/Gliwic
Garnek: Scorpion EXO-1200
Numer GG: 8278420
Motocykl: SV-650SF

Re: Silnik zgasł, nie odpala

Post autor: Kanc1erz »

Blutbadh pisze:Napinacz łańcuszka sprawdzałem 3 tys km temu i był na bodajże 7 ząbku, mógł sobie aż tak przeskoczyć?
Ciężko stwierdzić, ale trzy główne przyczyny nie odpalania silnika to:
a) zła mieszanka
b) zapłon
c) rozrząd.

Ad a) skład mieszanki i AFR nie przestawia się z kilometr na kilometr, ponadto to właśnie było robione, więc raczej odpada;
Ad b) Wypadanie zapłonu, zapłon w nieprawidłowym momencie, uszkodzony moduł zapłonowy - usterka niesamowicie rzadka. Sprawdź, czy jest iskra;
Ad c) Przeskoczenie łańcuszka może mieć kilka przyczyn - luźny napinacz = luźny łańcuch, czasami nie idzie to w parze. Łańcuch mógł także pęknąć. Najbardziej jest to prawdopodobne, szczególnie, że usłyszałeś dziwny dźwięk spadającego łańcucha. Może to to, a może nie? Generalnie przeskoczenie łańcuszka o jeden ząbek pozwala na odpalenie silnika (choć nie zawsze), a jego przerwanie to katastrofa - może dojść do uszkodzenia zaworów, tłoków, głowicy, cylindrów.
Silnik kręci normalnie na rozruszniku? Wydaje niepokojące dźwięki?
ER-5 1998r. Od 07.04.2014r.
SV650S 2007r. Od 29.04.2018r.
Chętnie pomogę również w zakresie projektowania elektroniki oraz szeroko rozumianej informatyki i komputerów.
Awatar użytkownika
Blutbadh
Podawacz śrubek
Posty: 5
Rejestracja: 27 kwie 2016, 12:44
Imię: Oskar
Miejscowość: Zielonki
Garnek: HJC

Re: Silnik zgasł, nie odpala

Post autor: Blutbadh »

Jak zgasł to próbowałem go odpalić, nawet na ssaniu nie "załapał". Ale tylko przez moment kręciłem rozrusznikiem, bo ewidentnie nie był skłonny zaskoczyć, a ponadto miałem wrażenie, że silnik brzęczy, gdy próbuję odpalić. No nic, trzeba dziada rozebrać i ocenić straty :)

Edit 1: Silnik otwarty, łańcuch przeskoczył o 180* :eek: Teraz pozostaje to na sucho ustawić i zobaczyć, czy w ogóle jest sens wymiany rozrządu, czy też całego pieca :roll:
Kanc1erz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 895
Rejestracja: 07 kwie 2014, 08:58
Imię: Michał
Miejscowość: Ornontowice k/Gliwic
Garnek: Scorpion EXO-1200
Numer GG: 8278420
Motocykl: SV-650SF

Re: Silnik zgasł, nie odpala

Post autor: Kanc1erz »

Blutbadh pisze:Jak zgasł to próbowałem go odpalić, nawet na ssaniu nie "załapał". Ale tylko przez moment kręciłem rozrusznikiem, bo ewidentnie nie był skłonny zaskoczyć, a ponadto miałem wrażenie, że silnik brzęczy, gdy próbuję odpalić. No nic, trzeba dziada rozebrać i ocenić straty :)

Edit 1: Silnik otwarty, łańcuch przeskoczył o 180* :eek: Teraz pozostaje to na sucho ustawić i zobaczyć, czy w ogóle jest sens wymiany rozrządu, czy też całego pieca :roll:
O to grubo, czyli ziściły się najgorsze obawy.. Pamiętaj, że najlpiej wymontować piec z motocykla, żeby posłuchać jak gada, bo nie wiadomo co się kupi ;) Czasem warto też remontować - przynajmniej wiesz, że masz porządnie zrobione.
ER-5 1998r. Od 07.04.2014r.
SV650S 2007r. Od 29.04.2018r.
Chętnie pomogę również w zakresie projektowania elektroniki oraz szeroko rozumianej informatyki i komputerów.
ODPOWIEDZ