Układ Chłodzenia Czyszczenie

Dział dotyczący spraw silnikowych

Moderatorzy: Miłosz, Kamyk, lucek, bartoszto, jotto, Kanc1erz

Lucky_Luj
Podawacz śrubek
Posty: 4
Rejestracja: 10 kwie 2017, 15:19
Imię: Jakub
Miejscowość: Łabiszyn
Motocykl: ER-5

Układ Chłodzenia Czyszczenie

Post autor: Lucky_Luj »

Witam Serdecznie

Po dosyć trudnym wyciąganiu termostatu wraz z Tymi rurkami które idą do silnika okazało się że ktoś przede mną jak i przed poprzednim właścicielem (znam Historie Kawy od 3 lat) jeździł na wodzie zamiast płynie . układ w środku ma kolor takiej kawy z mlekiem ... Czy da rade to wyczyścić bez rozkręcania Silnika na części pierwsze ? Jeśli tak to w jaki sposób ?

z góry Dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam :)
Sklep Motocyklowy Warszawa - moto NUMiK
Awatar użytkownika
Kamyk
Administrator
Administrator
Posty: 3375
Rejestracja: 19 cze 2010, 19:07
Imię: Rafał
Miejscowość: Bydgoszcz/Szczecin/Berlin
Plecak: Ewa
Garnek: Shoei XR-1000 / HJC
Skype: kaminski.rafal
Numer GG: 2697152
Motocykl: Testowy
Lokalizacja: Bydgoszcz/Szczecin/Berlin

Re: Układ Chłodzenia Czyszczenie

Post autor: Kamyk »

Silnika nie musisz rozkrecac na poczatku ;) Generalnie podlaczyl bym szlalch i przeczyscil caly uklad woda pod cisnieniem. Uklad chlodzenia nie ma bezposredniego polaczenia z Olejem. Moze miec jesli pompa i lozysko na niej padnie. Ja robilem cos podobnego jak pokazane tutaj:

Obrazek

Wiec zrobil bym tak najpierw. Ale moze dlatego, ze ktos wlewal do niego wode to jest w srodku rdza i dlatego sie pojawia takie cos.

Pozdrawiam,
Kamyk
Er5 -> SV 650 K3 -> ST xtz 750 '89 + ...
Kanc1erz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 895
Rejestracja: 07 kwie 2014, 08:58
Imię: Michał
Miejscowość: Ornontowice k/Gliwic
Garnek: Scorpion EXO-1200
Numer GG: 8278420
Motocykl: SV-650SF

Re: Układ Chłodzenia Czyszczenie

Post autor: Kanc1erz »

Mam doskonały patent na czyszczenie układu chłodzenia. Przeczytałem o tym na pewnym forum. Testowałem u siebie (w samochodach, ale motocykle to to samo, tylko mniejsze), a mianowicie:
Bierz Calgon, rozpuszczasz go w szklance ciepłej wody, DOKŁADNIE mieszasz, tak, żeby nie było żadnych drobinek. Wpuszczasz to w układ chłodzenia poprzednio opróżniony. Zalewasz resztę wodą, niekoniecznie destylowaną (Calgon zmiękczy nawet bardzo twardą wodę, więc nie ma obaw), płukankę powtarzasz 2-3 razy w zależności od koloru spuszczanej płukanki. Potem płuczesz jeszcze raz CZYSTĄ wodą, spuszczasz po raz kolejny i całość zalewasz glikolem etylenowym (Dynagel, Prestone, płyn chłodniczy firmy "Borygo" oparty na glikolu etylenowym).

To było do czyszczenia. Natomiast mleko w żadnym przypadku nie świadczy o tym, że poprzedni właścieiel jeździł na wodzie, ABSOLUTNIE. Mleko zamiast cieczy chłodzącej wskazuje na mieszanie się oleju z chłodziwem. W motocyklach najczyściej odpowiedzialnym za to jest simerring pompy wody, który zaczyna puszczać olej do obiegu wody. Wymiana stosunkowo prosta i tania (simering około 20zł, weź stary na przymiarkę do sklepu).
ER-5 1998r. Od 07.04.2014r.
SV650S 2007r. Od 29.04.2018r.
Chętnie pomogę również w zakresie projektowania elektroniki oraz szeroko rozumianej informatyki i komputerów.
Lucky_Luj
Podawacz śrubek
Posty: 4
Rejestracja: 10 kwie 2017, 15:19
Imię: Jakub
Miejscowość: Łabiszyn
Motocykl: ER-5

Re: Układ Chłodzenia Czyszczenie

Post autor: Lucky_Luj »

a czy po zalaniu szklanką Calgonu i wodą , odpalić Motocykl ? Czy może odczekać Chwilkę i po prostu spuścić ? :)
Kanc1erz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 895
Rejestracja: 07 kwie 2014, 08:58
Imię: Michał
Miejscowość: Ornontowice k/Gliwic
Garnek: Scorpion EXO-1200
Numer GG: 8278420
Motocykl: SV-650SF

Re: Układ Chłodzenia Czyszczenie

Post autor: Kanc1erz »

Lucky_Luj pisze:a czy po zalaniu szklanką Calgonu i wodą , odpalić Motocykl ? Czy może odczekać Chwilkę i po prostu spuścić ? :)
Motocykl musi na każdej płukance pochodzić ;)
Pamiętaj, żeby chodził dopóki wąż od chłodnicy nie będzie gorący.
ER-5 1998r. Od 07.04.2014r.
SV650S 2007r. Od 29.04.2018r.
Chętnie pomogę również w zakresie projektowania elektroniki oraz szeroko rozumianej informatyki i komputerów.
Awatar użytkownika
Kamyk
Administrator
Administrator
Posty: 3375
Rejestracja: 19 cze 2010, 19:07
Imię: Rafał
Miejscowość: Bydgoszcz/Szczecin/Berlin
Plecak: Ewa
Garnek: Shoei XR-1000 / HJC
Skype: kaminski.rafal
Numer GG: 2697152
Motocykl: Testowy
Lokalizacja: Bydgoszcz/Szczecin/Berlin

Re: Układ Chłodzenia Czyszczenie

Post autor: Kamyk »

Nice! Nie znałem tej metody, ale coś mi się zdaje, że może działać :) Dzięki Kanc1erz!

Kamyk
Er5 -> SV 650 K3 -> ST xtz 750 '89 + ...
Kanc1erz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 895
Rejestracja: 07 kwie 2014, 08:58
Imię: Michał
Miejscowość: Ornontowice k/Gliwic
Garnek: Scorpion EXO-1200
Numer GG: 8278420
Motocykl: SV-650SF

Re: Układ Chłodzenia Czyszczenie

Post autor: Kanc1erz »

Kamyk pisze:Nice! Nie znałem tej metody, ale coś mi się zdaje, że może działać :) Dzięki Kanc1erz!

Kamyk
Nie ma sprawy ;) Jak ktoś ma wątpliwości co do bezpieczeństwa, to uprzedzam, że taki Calgon w pralce doskonale sobie radzi, a są tam i elementy metalowe (bęben, grzałki) jak i gumowe, czy plastikowe :)
Podobno może być dowolny proszek do prania, ale Calgon jest sprzedawany stricte przeciw kamieniowi ;)
ER-5 1998r. Od 07.04.2014r.
SV650S 2007r. Od 29.04.2018r.
Chętnie pomogę również w zakresie projektowania elektroniki oraz szeroko rozumianej informatyki i komputerów.
ODPOWIEDZ