Poci się lekko na olej pompa wody i okolice

Dział dotyczący spraw silnikowych

Moderatorzy: Miłosz, Kamyk, lucek, bartoszto, jotto, Kanc1erz

Kanc1erz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 895
Rejestracja: 07 kwie 2014, 08:58
Imię: Michał
Miejscowość: Ornontowice k/Gliwic
Garnek: Scorpion EXO-1200
Numer GG: 8278420
Motocykl: SV-650SF

Poci się lekko na olej pompa wody i okolice

Post autor: Kanc1erz »

Cześć,
w sumie to mi to za bardzo nie przeszkadza, ale.. Każdy chce, by silnik działał idealnie ;)
Ogólnie poci się któraś śrubka przy pompie wody, nie wodą, tylko ewidentnie jest to olej. Problem nie dotyczy śruby do pomiaru ciśnienia oleju (ta czarna) - ta jest zrobiona na tyle dobrze, by nie pluć :)
Ubytku oleju w zasadzie nie zaobserwowałem, więc skalę problemu oceniam na kosmetykę.
Zamieszczam zdjęcia by zobrazować:
Obrazek
Obrazek
I teraz tak: Za co odpowiadają te śruby i jak to uszczelnić?
Proszę o pomoc :)
ER-5 1998r. Od 07.04.2014r.
SV650S 2007r. Od 29.04.2018r.
Chętnie pomogę również w zakresie projektowania elektroniki oraz szeroko rozumianej informatyki i komputerów.
Sklep Motocyklowy Warszawa - moto NUMiK
piter3105
Motocyklista
Posty: 628
Rejestracja: 24 sty 2011, 18:19
Imię: Piotr
Miejscowość: Ciechanów/Wrocław
Plecak: Ania
Garnek: LS2
Motocykl: BMW R 1100 RT

Re: Poci się lekko na olej pompa wody i okolice

Post autor: piter3105 »

Proponuję wyczyścić dobrze to miejsce i zobaczyć czy jednak nie puszcza uszczelka pompy. Jak się mylę to niech mnie ktoś mądrzejszy poprawi, ale z tego co pamiętam to przy pompie są dwie uszczelki. Jedna zapobiega wyciekom płynu chłodniczego, a druga oleju.
keteiz1
Oldmotocyklista
Posty: 544
Rejestracja: 29 sty 2011, 11:15
Imię: Krzysztof
Miejscowość: krk
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Poci się lekko na olej pompa wody i okolice

Post autor: keteiz1 »

Wymienić uszczelki pod dekielkami ( sztuk 2 i pasują od GPZ) Na uszczelniaczu osi wałka pompy wywalić pierścionek sprężynowy (lub go przyciąć) i w jego miejsce założyć odpowiednio ścisły oring, bądz wymienić cały uszczelniacz (koszty). Nie utrzymywać wyższego poziomu oleju niż zalecane, bo się nie równoważą ciśnienia oleju i płynu chłodzącego. Dla pocieszenia - Jeżeli tego nie zrobisz to problem będzie narastał.
Kanc1erz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 895
Rejestracja: 07 kwie 2014, 08:58
Imię: Michał
Miejscowość: Ornontowice k/Gliwic
Garnek: Scorpion EXO-1200
Numer GG: 8278420
Motocykl: SV-650SF

Re: Poci się lekko na olej pompa wody i okolice

Post autor: Kanc1erz »

piter3105 pisze:Proponuję wyczyścić dobrze to miejsce i zobaczyć czy jednak nie puszcza uszczelka pompy. Jak się mylę to niech mnie ktoś mądrzejszy poprawi, ale z tego co pamiętam to przy pompie są dwie uszczelki. Jedna zapobiega wyciekom płynu chłodniczego, a druga oleju.
Uszczelki były wymieniane, również simmering w środku pompy.
Wcześniej pompa pociła się wodą, jak było sucho, to było widać dookoła pompy taką ciemniejszą obwódkę, jakby zwilgotniały kurz. Teraz tego nie ma, jest to. Oczywiście nie mogę w stuprocentach wykluczyć uszczelki olejowej, ale chętnie bym się dowiedział, czy te śruby mogą mieć z tym związek ;)

-- 06 Lip 2015, 21:59 --

Ok, zabrałem się za oglądanie pompy, a w zasadzie części. Keteiz, jak mógłbyś zerknąć na screena i zaznaczyć co kupić - ocenię, czy styknie mi hajsiwa, czy kombinować z oringami, bo nie wiem dokładnie o co chodzi.
Uszczelki kosztują 25 i 33zł, więc nie ma tragedii.

Obrazek
ER-5 1998r. Od 07.04.2014r.
SV650S 2007r. Od 29.04.2018r.
Chętnie pomogę również w zakresie projektowania elektroniki oraz szeroko rozumianej informatyki i komputerów.
keteiz1
Oldmotocyklista
Posty: 544
Rejestracja: 29 sty 2011, 11:15
Imię: Krzysztof
Miejscowość: krk
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Poci się lekko na olej pompa wody i okolice

Post autor: keteiz1 »

Słabo pamiętam ale to w cz. 49063 lub 92049 - jest simering a w nim ( jak w każdym) jest spręzynka dociskająca gumę. Od zawsze przycinało się tą sprężynkę by lepiej dociskała ale prościej jest założyć w jej miejsce gumowy odpowiednio ścisły oring. Pamiętaj że na wiatraku jest dość delikatny lewy gwint.
Ja zawsze przycinałem sprężynkowy pierścień. Należy go rozpiąć w miejscu łączenie i przyciąć od strony nominalnej średnicy i z powrotem spiąć by lepiej dociskał. Oba końce tej sprężynki są wkręcone w ciebie by tworzyły pierścień dociskowy.
Jak nie leci bardzo to obserwuj i uzupełniaj płyn. Szkoda lata na grzebanie. Zrobisz to po.
Kanc1erz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 895
Rejestracja: 07 kwie 2014, 08:58
Imię: Michał
Miejscowość: Ornontowice k/Gliwic
Garnek: Scorpion EXO-1200
Numer GG: 8278420
Motocykl: SV-650SF

Re: Poci się lekko na olej pompa wody i okolice

Post autor: Kanc1erz »

Znaczy ani płynu ani oleju mi nie obywa, chyba, że płyn ucieka do oleju, ale to wtedy byłby majonez na korku wlewu. A ponadto dookoła jest tylko delikatnie tłuste i ciemne od oleju,żadna kropelka jeszcze nie spadła.
ER-5 1998r. Od 07.04.2014r.
SV650S 2007r. Od 29.04.2018r.
Chętnie pomogę również w zakresie projektowania elektroniki oraz szeroko rozumianej informatyki i komputerów.
keteiz1
Oldmotocyklista
Posty: 544
Rejestracja: 29 sty 2011, 11:15
Imię: Krzysztof
Miejscowość: krk
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Poci się lekko na olej pompa wody i okolice

Post autor: keteiz1 »

Dokładnie tak - płyn w oleju to mydliny pod korkiem i zaparowane okienko do kontrolowania poziomu oleju.
marcel9012
Podawacz śrubek
Posty: 7
Rejestracja: 11 paź 2015, 14:30
Miejscowość: Krynki
Motocykl: er-5

Re: Poci się lekko na olej pompa wody i okolice

Post autor: marcel9012 »

Mały odkop :D mam tak samo że poci się lekko przy pompie i to olej z wodą i jeszcze do tego majonez w silniku się zrobił to muszę prawdopodobnie wymienić ten uszczelniacz pompy i uszczelki ? czy może być w czymś innym problem ze mi się majonez zrobił ? ale wydaje mi sie ze to ten uszczelniacz bo silnik ogólnie wszystko ładnie pali nie kopci wkreca sie na obroty :)


Edit: zdjąłem pokrywę pompy oczywiście zlałem płyn i jest brązowy :( rozkręcałem dalej i ujrzałem uszczelniacz za uszczelniaczem był majonez i czy to jest możliwe że taki uszczelniacz puszczał tyle oleju że aż zrobił się brązowy płyn ? :wall: nie wiem może płyn nie był wymieniany dawno to może też się przyczyniło do tego jaki ma kolor bo jak sprawdzałem zbiorniczek wyrównawczy to nic tam nie ma zobaczyłem pustki i jeszcze do tego widać że bardzo długo tam świeci pustkami :( lepiej wymienić uszczelniacz czy pokombinować coś z oringami ?
Kanc1erz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 895
Rejestracja: 07 kwie 2014, 08:58
Imię: Michał
Miejscowość: Ornontowice k/Gliwic
Garnek: Scorpion EXO-1200
Numer GG: 8278420
Motocykl: SV-650SF

Re: Poci się lekko na olej pompa wody i okolice

Post autor: Kanc1erz »

Najlepiej wszystko wymienić ;) zrobić to raz i mieć spokój.
ER-5 1998r. Od 07.04.2014r.
SV650S 2007r. Od 29.04.2018r.
Chętnie pomogę również w zakresie projektowania elektroniki oraz szeroko rozumianej informatyki i komputerów.
ODPOWIEDZ