dziwne ale rownomierne stukanie

Dział dotyczący spraw silnikowych

Moderatorzy: Miłosz, Kamyk, lucek, bartoszto, jotto, Kanc1erz

starszypan
Podawacz śrubek
Posty: 14
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:14
Imię: marcin
Miejscowość: wałbrzych
Plecak: powietrze
Garnek: jest

dziwne ale rownomierne stukanie

Post autor: starszypan »

Witam .moja kawa boryka sie z takim problemem.zaczela dziwnie ale rownomiernie stukac z gornej czesci silnika.nie mam pojecia co to moze byc.załączam wideo z yt moze ktos po dzwieku rozpozna usterke.moto odpala bez problemu nawet w zimne dni i pracuje rowno.wkreca sie dobrze na obroty.poczatkowo myslalem ze to luz zaworowy, ale zjelem dekiel i wszystko nominalne jak ksiazka przykazala.nie wiem co ją boli. https://youtube.com/watch?v=OG9xyu0XDus
Sklep Motocyklowy Warszawa - moto NUMiK
Awatar użytkownika
jotto
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1115
Rejestracja: 03 sie 2011, 11:53
Imię: Marek
Miejscowość: Gdańsk
Motocykl: Africa Twin

Re: dziwne ale rownomierne stukanie

Post autor: jotto »

Obrazek
starszypan
Podawacz śrubek
Posty: 14
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:14
Imię: marcin
Miejscowość: wałbrzych
Plecak: powietrze
Garnek: jest

Re: dziwne ale rownomierne stukanie

Post autor: starszypan »

Temat czytalem i tak sie sklada ze dzisiaj wlasnie sprawdzalem napinacz i tak jak w poscie mam wysuniety na 7-8 ząbków wiec oceniam na wyrost ze 50 procent zuzycia ma lancuch.zawory tez sprawdzalem chyba ze slepy jestem i zamias na ssaniu ustawic 0.15 ustawilem 15 mm a na wydechu zamiast 0.20 dalem 20 ale nie sądze.poza tym rozwala mi system rowna praca. zadnych wachniec obrotow ani piskow czy szumów.zostaja krzywki walkow ale zuzycia ani sladu. :cry2:
Awatar użytkownika
Corr
Motocyklista
Posty: 697
Rejestracja: 21 maja 2012, 13:04
Imię: Adam
Miejscowość: Zabrze
Motocykl: Kawasaki ZX-6R 05'

Re: dziwne ale rownomierne stukanie

Post autor: Corr »

A jak wygląda olej? jakieś opiłki itp.? bo brzmi to na wysypane panewki... tylko, że w tym wypadku dźwięk nie dochodził by z góry silnika, nie wiem, może to coś dziwnego typu uszkodzone i haczące ślizgi o łańcuch rozrządu?
Jak sprawdzałeś luz nie było żadnych niepokojących śladów tarcia na wałkach/w ich okolicach? może to same wałki rozrządu

Bo rozumiem, że dźwięk pojawił się sam z siebie, nie było nic wcześniej robione w silniku co mogło by to spowodować?
Kawasaki Er5 99' -> Kawasaki ZX-6R 636 05'
starszypan
Podawacz śrubek
Posty: 14
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:14
Imię: marcin
Miejscowość: wałbrzych
Plecak: powietrze
Garnek: jest

Re: dziwne ale rownomierne stukanie

Post autor: starszypan »

Olej zmienilem i nie bylo sladu po opiłkach. W silniku tez nie było grzebane.Hałas tak jakby pochodził z góry silnika,ale pewnie sie po calym bloku rozchodzi i dlatego takie wrażenie mam.jak jest zimny to hałasuje znacznie głośniej niz jest nagrzany.Mechanik jak puscilem mu wideo tez powiedzial ze panewki mogly dostac.No nic chyba do mechanika musze ją zaprowadzic.

-- 02 Lut 2015, 16:30 --

Dzis osłuchalem kawe jeszcze raz,tym razem zatykajac wydech aby lepiej slyszec.dzwiek dobiega mniej wiecej z tylu od polowy silnika nad rozrusznikiem.czyzby luzny slizg ? W tym lub przyszlym tygodniu zabieram ja do doktora.
Dzwiek w wideo wydaje sie byc straszny lecz na żywo nie ma takiej tragedii. Jest to mocno i wyraznie slyszalne lecz nie brzmi to jak startujacy samolot.
Gdyby ktos mial jakas sugestie to jestem otwarty.
Dzisiaj rowniez sprawdzilem stary olej jak i filtr i nie znalazlem opiłków swiadczacych o skrawaniu metalu.
Kanc1erz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 895
Rejestracja: 07 kwie 2014, 08:58
Imię: Michał
Miejscowość: Ornontowice k/Gliwic
Garnek: Scorpion EXO-1200
Numer GG: 8278420
Motocykl: SV-650SF

Re: dziwne ale rownomierne stukanie

Post autor: Kanc1erz »

No właśnie, a sprawdzałeś sprzęgło (czy jak to się nazywa) od startera?
ER-5 1998r. Od 07.04.2014r.
SV650S 2007r. Od 29.04.2018r.
Chętnie pomogę również w zakresie projektowania elektroniki oraz szeroko rozumianej informatyki i komputerów.
starszypan
Podawacz śrubek
Posty: 14
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:14
Imię: marcin
Miejscowość: wałbrzych
Plecak: powietrze
Garnek: jest

Re: dziwne ale rownomierne stukanie

Post autor: starszypan »

Nie wlasnie, rozmawialem z kolega, on ma sx1000 i mowil mi ze mimo ze sprzeglo bralo to kosz sie rozsypal i halasowal.jak bedzie chwilka to zerkne na to.nie rozbieralem tego jeszcze.
Kanc1erz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 895
Rejestracja: 07 kwie 2014, 08:58
Imię: Michał
Miejscowość: Ornontowice k/Gliwic
Garnek: Scorpion EXO-1200
Numer GG: 8278420
Motocykl: SV-650SF

Re: dziwne ale rownomierne stukanie

Post autor: Kanc1erz »

starszypan pisze:Nie wlasnie, rozmawialem z kolega, on ma sx1000 i mowil mi ze mimo ze sprzeglo bralo to kosz sie rozsypal i halasowal.jak bedzie chwilka to zerkne na to.nie rozbieralem tego jeszcze.
Noo, nie o to mi do końca chodziło, ale w sumie koszyk sprzęgłowy zdecydowanie warto zobaczyć.


Dopowiadam: Po prostu jak masz łańcuch łączący wał korbowy z silnikiem startera, ot ten łańcuch jest na takiej specjalnej zębatce z zapadkami zdaje się, i mi przypomina to właśnie taki stuk, jakby tam coś nie halo. Choć zastanawiające jest to, lże nie ma kłopotu z odpalaniem ;)
ER-5 1998r. Od 07.04.2014r.
SV650S 2007r. Od 29.04.2018r.
Chętnie pomogę również w zakresie projektowania elektroniki oraz szeroko rozumianej informatyki i komputerów.
Awatar użytkownika
jotto
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1115
Rejestracja: 03 sie 2011, 11:53
Imię: Marek
Miejscowość: Gdańsk
Motocykl: Africa Twin

Re: dziwne ale rownomierne stukanie

Post autor: jotto »

Rozwalony kosz sprzęgłowy inaczej hałasuje.
Obrazek
starszypan
Podawacz śrubek
Posty: 14
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:14
Imię: marcin
Miejscowość: wałbrzych
Plecak: powietrze
Garnek: jest

Re: dziwne ale rownomierne stukanie

Post autor: starszypan »

No wlasnie pali od strzała nawet jak zimno jest i to tez przy minimalym ssaniu.i to wlasnie mnie rozklada na łopatki ,coś napieprza a nie ma to zadnego wplywu na prace silnika tak jak na wideo.wkreca sie elegancko nie gasnie itp. Niezła zagwozdka co nie? Gdyby panewki strzelilo to po pewnym czasie moglo by piszczec szumiec a tu nic tylko sobie cyka.chyba bym sie na lopaty wylozyl jak by to byla dziurka w kolektorze wydechowym.ale sprawdzalem i to.nie ma ujscia spalin nigdzie bokiem.
ODPOWIEDZ