jazda bez oleju

Dział dotyczący spraw silnikowych

Moderatorzy: Miłosz, Kamyk, lucek, bartoszto, jotto, Kanc1erz

Awatar użytkownika
cincinmar
Rowerzysta
Posty: 21
Rejestracja: 13 maja 2014, 15:19
Imię: Marcin
Miejscowość: Zielona Góra/Manchester
Plecak: -czasami
Garnek: caberg duke
Skype: cincinmar
Numer GG: 2725831
Telefon: pytaj
Motocykl: yamaha fzr600

jazda bez oleju

Post autor: cincinmar »

Witam w miniony piątek jechałem na autostradzie i zaświeciła mi się kontrolka oleju, zjechałem na awaryjny i zobaczyłem że jest na niższej kresce. Postanowiłem odpalić go - odpalił i zgasły światełka, zapalały się to dodawałem gazu i jechałem dalej. Dojechałem do zjazdu i na stacje uzupełniłem olej przejechałem z 200metrów i usłyszałem zgrzyt, zablokowało koło, moto nie odpala...
Myślę, że go zatarłem lepiej rozbierać silnik i "bawić się" czy od razu kupić inny?
Sklep Motocyklowy Warszawa - moto NUMiK
Awatar użytkownika
DeFi
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2397
Rejestracja: 10 paź 2010, 20:25
Imię: Rafał
Miejscowość: Września
Plecak: Brak
Garnek: LS2
Numer GG: 9958743
Telefon: 783757397
Motocykl: Yamaha FJR 1300 '01
Lokalizacja: Września

Re: jazda bez oleju

Post autor: DeFi »

Czym uzupełniłeś olej na stacji ? Olejem samochodowym ? Brawo.

Trzeba było jechać dalej, ale spokojniej. Kontrolka się świeci gdy ciśnienie oleju (znaczy poziom) spadnie poniżej jakiegoś tam poziomu. Wtedy trzeba tylko uważać by nie przegrzać moto.
Szczena swego czasu na świecącej się kontrolce przejechał z Wrześni do Krakowian pod Warszawą (250 km) i nic złego się nie stało.
Obrazek
Kawasaki ER-5 '05 -> Kawasaki ZR-7 '00 ->Yamaha FJR 1300 '01
http://www.bikepics.com/members/defi/01fjr1300/
Awatar użytkownika
Corr
Motocyklista
Posty: 697
Rejestracja: 21 maja 2012, 13:04
Imię: Adam
Miejscowość: Zabrze
Motocykl: Kawasaki ZX-6R 05'

Re: jazda bez oleju

Post autor: Corr »

DeFi pisze:Kontrolka się świeci gdy ciśnienie oleju (znaczy poziom) spadnie poniżej jakiegoś tam poziomu.
ciśnienie i poziom oleju to dwie różne rzeczy, np. jeżeli padnie pompa oleju to poziom wciąż będzie ok a zatrzesz górę silnika z powodu braku smarowania...

Nawet nie chce mi się komentować jazdy bez oleju/ciśnienia oleju, tańsza jest wymiana silnika czy laweta(nawet na 300 km?)? :omg:

Nawet jeśli dolał samochodowego to i tak bez znaczenia bo ślizgające się sprzęgło to najmniejszy problem w tym momencie.

Miałeś jakiś wyciek oleju, kopcił, że tak nagle ubyło oleju? Nikt Ci nie powie na odległość jak mocno/czy zatarłeś silnik, musiałby to obejrzeć mechanik i stwierdzić czy opłaca się ratować ten silnik czy szukać nowego.
Kawasaki Er5 99' -> Kawasaki ZX-6R 636 05'
Awatar użytkownika
DeFi
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2397
Rejestracja: 10 paź 2010, 20:25
Imię: Rafał
Miejscowość: Września
Plecak: Brak
Garnek: LS2
Numer GG: 9958743
Telefon: 783757397
Motocykl: Yamaha FJR 1300 '01
Lokalizacja: Września

Re: jazda bez oleju

Post autor: DeFi »

Jak masz zbyt mało oleju to również zaświeci się kontrolka, bo z powodu małej ilości oleju w układzie będzie mniejsze ciśnienie.
Obrazek
Kawasaki ER-5 '05 -> Kawasaki ZR-7 '00 ->Yamaha FJR 1300 '01
http://www.bikepics.com/members/defi/01fjr1300/
Awatar użytkownika
cincinmar
Rowerzysta
Posty: 21
Rejestracja: 13 maja 2014, 15:19
Imię: Marcin
Miejscowość: Zielona Góra/Manchester
Plecak: -czasami
Garnek: caberg duke
Skype: cincinmar
Numer GG: 2725831
Telefon: pytaj
Motocykl: yamaha fzr600

Re: jazda bez oleju

Post autor: cincinmar »

było mniejsze, bo nie chciał jechać, tak jak zawsze...

-- 11 Sie 2014, 13:21 --

z braku laku dolałem samochodowego, lepsze to niż nic. Podczas jazdy usłyszałem trzask metal/metal i zablokowało koło.
Awatar użytkownika
DeFi
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2397
Rejestracja: 10 paź 2010, 20:25
Imię: Rafał
Miejscowość: Września
Plecak: Brak
Garnek: LS2
Numer GG: 9958743
Telefon: 783757397
Motocykl: Yamaha FJR 1300 '01
Lokalizacja: Września

Re: jazda bez oleju

Post autor: DeFi »

Bez rozebrania silnika się nie obejdzie. Trzeba oszacować straty i zdecydować czy warto naprawiać.
Obrazek
Kawasaki ER-5 '05 -> Kawasaki ZR-7 '00 ->Yamaha FJR 1300 '01
http://www.bikepics.com/members/defi/01fjr1300/
Awatar użytkownika
Corr
Motocyklista
Posty: 697
Rejestracja: 21 maja 2012, 13:04
Imię: Adam
Miejscowość: Zabrze
Motocykl: Kawasaki ZX-6R 05'

Re: jazda bez oleju

Post autor: Corr »

DeFi pisze: Trzeba było jechać dalej, ale spokojniej. Kontrolka się świeci gdy ciśnienie oleju (znaczy poziom) spadnie poniżej jakiegoś tam poziomu. Wtedy trzeba tylko uważać by nie przegrzać moto.
Zgadzam się z tym, że jak jest za niski poziom to kontrolka się zapali, ale może lepiej nie pisać takich rad jak zacytowana powyżej bo jeżeli ktoś tak zrobi w przypadku gdy wysiądzie pompa oleju(np. poza tym, że ubyło znacznie oleju) czego nie stwierdzisz od razu na drodze, to można sobie zafundować zatarcie silnika :dol:

Jeżeli silnik się zablokował to na pewno trzeba go rozbierać.
Kawasaki Er5 99' -> Kawasaki ZX-6R 636 05'
Awatar użytkownika
cincinmar
Rowerzysta
Posty: 21
Rejestracja: 13 maja 2014, 15:19
Imię: Marcin
Miejscowość: Zielona Góra/Manchester
Plecak: -czasami
Garnek: caberg duke
Skype: cincinmar
Numer GG: 2725831
Telefon: pytaj
Motocykl: yamaha fzr600

Re: jazda bez oleju

Post autor: cincinmar »

Jadę zobaczyć inny silnik w Bradford są 3 sztuki, więc może coś wybiorę i wezmę. Klucze do demontażu silnika posiadam, mam nadzieję, że pomyślnie wszystko zrobię. Pierwszy raz na poważnie będę majsterkował, no, zobaczymy co mi z tego wyjdzie. Liczę na to, że uda mi się zamienić wszystko bezproblemowo. Olej będzie z filtrem w poniedziałek, Przez weekend będę się bawił w mechanika.
Awatar użytkownika
Kamyk
Administrator
Administrator
Posty: 3375
Rejestracja: 19 cze 2010, 19:07
Imię: Rafał
Miejscowość: Bydgoszcz/Szczecin/Berlin
Plecak: Ewa
Garnek: Shoei XR-1000 / HJC
Skype: kaminski.rafal
Numer GG: 2697152
Motocykl: Testowy
Lokalizacja: Bydgoszcz/Szczecin/Berlin

Re: jazda bez oleju

Post autor: Kamyk »

W takim razie powodzenia. A masz pewnosc ze te 3 sa dobre?

Kamyk
Er5 -> SV 650 K3 -> ST xtz 750 '89 + ...
Awatar użytkownika
cincinmar
Rowerzysta
Posty: 21
Rejestracja: 13 maja 2014, 15:19
Imię: Marcin
Miejscowość: Zielona Góra/Manchester
Plecak: -czasami
Garnek: caberg duke
Skype: cincinmar
Numer GG: 2725831
Telefon: pytaj
Motocykl: yamaha fzr600

Re: jazda bez oleju

Post autor: cincinmar »

Cześć, mam silnik wyciągnięty i założony kolejny, właściciel tego silnika przyjechał na motorze do garażu skąd go kupiłem. Rocznik 1998 ja moto mam 2001 więc powinno być oki. Silnik powinien więc działać. 20.08.2014 przyjdzie mi reszta zamówionych na jebaju rzeczy, olej+filtr, filtr powietrza, świece, klucz do świec i lewą fajkę do świecy (urwałem przy wyciąganiu silnika) :)
Zobaczymy co i jak będzie.

-- 10 Wrz 2014, 16:44 --

Silnik wymieniony, od razu wymieniłem olej, filtr oleju i powietrza, świece oraz kopułkę od alternatora z nową uszczelką, jak i nowe ringi miedziane przy tłumiku. Spisuję się super, śmiga szybko. Teraz w piątek pojawił się problem, Rozpędzam się, 1.2.3. zwalniam do 0 i gaśnie, traci obroty, ciężko zapalić ponownie, za23,4 razem odpala. Później przejadę trochę i znów gaśnie już bez zwalniania. Mam podejrzenie gaźnik i mieszanka paliwa, wakuometr posiada mój koleżka, pożyczę od niego zrobię synchronizację, tylko proszę o zdjęcia gdzie dać/ wetknąć przewody od wakuometra.

ps. przyczyna zatarcia silnika - termostat, który się nie otwierał...
przypuszczam, że była duża temperatura z racji że był zamknięty, wzrosła temp. oleju a że było go mało (może silnik zaczął brać olej i spalać, nie wiem - gdybam)
ODPOWIEDZ