Wymiana tarcz sprzęgła

Gotowe rozwiązania naszych użytkowników.

Moderatorzy: Miłosz, Kamyk, lucek, bartoszto, jotto, Kanc1erz

Awatar użytkownika
Dzióbek
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 416
Rejestracja: 12 sty 2011, 23:36
Imię: Michał
Miejscowość: Kalisz
Plecak: Hania
Garnek: Nitro
Telefon: 511483837
Lokalizacja: Pawłówek k. Kalisza (WLKP)

Re: Wymiana tarcz sprzęgła

Post autor: Dzióbek »

U mnie wymiana sprzęgła zbiegła się w czasie z wymianą oleju, ale przechylanie motocykla, żeby nie spuszczać oleju to "przerost formy nad treścią".
Ja to widzę tak - żeby spuścić olej odkręcasz tylko jedną śrubę i potrzebujesz "kawałek" miski. Żeby nie spuszczać oleju, trzeba przechylić moto, czymś podeprzeć, żeby się nie "obaliło" - w końcu będziesz odkręcał i przykręcał śruby, to motocykl musi stać stabilnie. Druga kwestia, to jak będziesz "zdrapywał" resztki papierowej uszczelki to "fafoły" będą ci wpadać do oleju.

Tak, że ja bym postawił moto na centralnej stopce i spuścił olej :)
Jeżeli nie masz na utrzymaniu rodziny, nie grozi ci głód, nie jesteś Tutsi ani Hutu i te sprawy, to wystarczy, że odpowiesz sobie na jedno zajebiście, ale to zajebiście ważne pytanie - co lubię w życiu robić?...a potem zacznij to robić.
Sklep Motocyklowy Warszawa - moto NUMiK
Awatar użytkownika
gorbek
Rowerzysta
Posty: 45
Rejestracja: 21 mar 2011, 19:50
Imię: paweł
Miejscowość: Chrzanów
Garnek: Nitro
Numer GG: 13422320
Lokalizacja: chrzanów
Kontakt:

Re: Wymiana tarcz sprzęgła

Post autor: gorbek »

Ja też bym proponował spuścić olej , Dzióbek dobrze ci napisał , podczas zdrapywania starej uszczelki będzie ci się sypać do środka .
Awatar użytkownika
radunc
Rowerzysta
Posty: 35
Rejestracja: 11 mar 2011, 11:30
Imię: Jacek
Miejscowość: Konin

Re: Wymiana tarcz sprzęgła

Post autor: radunc »

Dzióbek pisze:Zimą wymieniałem całe sprzęgło, nie miało jeszcze żadnych "objawów", ale dużo jeżdżę i nie chciałem mieć "niespodzianek" w trakcie sezonu.
Znajomy mechanik polecił, żebym wymienił komplet i tak zrobiłem :)
Tarczki 110zł, przekładki 90zł, sprężyny 50 zł - razem 250zł, wszystko firma LUCAS.
Po rozkręceniu sprzęgła i pomierzeniu - z tarczek zostało jakieś 40-50%, za to sprężyny były "spracowane", w rękach było czuć, że są bardziej "miękkie" od nowych.
Płaskości przekładek nie mierzyłem, bo nie mam jak :D
Po wymianie odczułem, że sprzęgło pracuje precyzyjniej, moto zrobiło się żwawsze, szybciej reaguje na zmianę biegu.

Co do pytań DeFi'ego:
1. Obstawiłbym, że komplet ( zresztą tak mi mechanik powiedział - a sam wymieniałem, więc nie miał interesu, w tym żeby mnie naciągnąć na kasę :) )
2. Uszczelka na 100% nowa, (tym bardziej, że pewnie i tak się podrze przy ściąganiu dekla, bo jest papierowa) - koszt ok. 20zł
3. Żadne specjalne narzędzie nie jest potrzebne - kosza się nie odkręca, tylko 5 śrub pod którymi są sprężyny i zdejmuje się pokrywkę, żeby dostać się do tarczek i przekładek. Śruby dokręcone są z momentem 10Nm, więc nie powinno być problemu z odkręceniem nawet wkrętakiem z końcówką nasadową (10') - można sobie "pomóc" i włączyć 1-wszy bieg, żeby kosz się nie obracał podczas odkręcania :)

No i o najważniejszym bym zapomniał - tarczki i przekładki należy moczyć albo chociaż posmarować olejem przed montażem :)
Pytanie do Dzióbka - gdzie w takiej cenie kupiłeś cały zestaw do naprawy sprzęgła, bo szybka analiza cen na allegro daje mi koszty na poziomie o ponad 100zł wyższym, a cholernie mi żal pakować w to moto tyle kasy skoro ma dojeździć do końca tego sezonu only... a potem na sprzedaż.
Możesz podpowiedzieć jakiś sensowny sklep internetowy?
Jacek
Jacek Radunc
Awatar użytkownika
Dzióbek
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 416
Rejestracja: 12 sty 2011, 23:36
Imię: Michał
Miejscowość: Kalisz
Plecak: Hania
Garnek: Nitro
Telefon: 511483837
Lokalizacja: Pawłówek k. Kalisza (WLKP)

Re: Wymiana tarcz sprzęgła

Post autor: Dzióbek »

Sklep "Moto-Planet" w Turku tel. 791777596 lub 793529003- wszystkie części od nich biorę.
Za całe sprzęgło policzyli mi 250zł + 20 zł uszczelka. Nie wiem, czy jakiś rabat dostałem, bo brałem jeszcze cały napęd, uszczelniacze lag i jeszcze kilka "drobiazgów" :)
Są na Allegro, wysyłają części - mi przywozi znajomy do pracy, bo tam mieszka (Turek jest 50km od Kalisza).
Jeżeli nie masz na utrzymaniu rodziny, nie grozi ci głód, nie jesteś Tutsi ani Hutu i te sprawy, to wystarczy, że odpowiesz sobie na jedno zajebiście, ale to zajebiście ważne pytanie - co lubię w życiu robić?...a potem zacznij to robić.
Awatar użytkownika
radunc
Rowerzysta
Posty: 35
Rejestracja: 11 mar 2011, 11:30
Imię: Jacek
Miejscowość: Konin

Re: Wymiana tarcz sprzęgła

Post autor: radunc »

Dzióbek pisze:Sklep "Moto-Planet" w Turku tel. 791777596 lub 793529003- wszystkie części od nich biorę.
Za całe sprzęgło policzyli mi 250zł + 20 zł uszczelka. Nie wiem, czy jakiś rabat dostałem, bo brałem jeszcze cały napęd, uszczelniacze lag i jeszcze kilka "drobiazgów" :)
Są na Allegro, wysyłają części - mi przywozi znajomy do pracy, bo tam mieszka (Turek jest 50km od Kalisza).
Hej
Żeby było śmieszniej mieszkam po Koninem, 30km od Turku :)))
dzięki za podpowiedź, dziś do nich dzwonię
Jacek

p.s
musze tylko poprawnie zdiagnozować przyczynę spadku mocy w ERyku bo mam podejrzenie, że niekoniecznie to sprzęgło :(
Jacek Radunc
Awatar użytkownika
DeFi
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2397
Rejestracja: 10 paź 2010, 20:25
Imię: Rafał
Miejscowość: Września
Plecak: Brak
Garnek: LS2
Numer GG: 9958743
Telefon: 783757397
Motocykl: Yamaha FJR 1300 '01
Lokalizacja: Września

Re: Wymiana tarcz sprzęgła

Post autor: DeFi »

Ja dzisiaj kupiłem tarcze sprzęgła oraz sprężynki. Jutro biorę się za wymianę. Muszę jeszcze wykombinowac jakąś miske na olej silnikowy ;)

-- 24 Kwi 2011, 00:52 --

Nie sądziłem że wymiana sprzęgła jest tak banalnie prosta. Zajęło mi to jakieś 40 minut.

ps. Wy też mieliście w zestawie sprężynek jedną sztukę "gratis" tzn 6 sztuk ?
Obrazek
Kawasaki ER-5 '05 -> Kawasaki ZR-7 '00 ->Yamaha FJR 1300 '01
http://www.bikepics.com/members/defi/01fjr1300/
Awatar użytkownika
Lish
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 957
Rejestracja: 24 wrz 2010, 21:56
Imię: Karol
Miejscowość: Piaseczno
Plecak: Kiti
Garnek: biały
Telefon: 500366623
Motocykl: fzs600 pies
Kontakt:

Re: Wymiana tarcz sprzęgła

Post autor: Lish »

to jak już o spuszczaniu oleju jest mowa to zapytam - czy można ten sam olej wlać z powrotem do silnika? czy trzeba lać nowy?
Awatar użytkownika
DeFi
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2397
Rejestracja: 10 paź 2010, 20:25
Imię: Rafał
Miejscowość: Września
Plecak: Brak
Garnek: LS2
Numer GG: 9958743
Telefon: 783757397
Motocykl: Yamaha FJR 1300 '01
Lokalizacja: Września

Re: Wymiana tarcz sprzęgła

Post autor: DeFi »

Zależy kiedy zmieniałeś olej. ja wlewałem ten sam, bo miał zaledwie 3 miesiące
Obrazek
Kawasaki ER-5 '05 -> Kawasaki ZR-7 '00 ->Yamaha FJR 1300 '01
http://www.bikepics.com/members/defi/01fjr1300/
Awatar użytkownika
Dzióbek
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 416
Rejestracja: 12 sty 2011, 23:36
Imię: Michał
Miejscowość: Kalisz
Plecak: Hania
Garnek: Nitro
Telefon: 511483837
Lokalizacja: Pawłówek k. Kalisza (WLKP)

Re: Wymiana tarcz sprzęgła

Post autor: Dzióbek »

Lish pisze:to jak już o spuszczaniu oleju jest mowa to zapytam - czy można ten sam olej wlać z powrotem do silnika? czy trzeba lać nowy?
Tak, jak pisze DeFi, jak zlałeś olej do czystego pojemnika, to można wlać ten sam, chyba, że zostało kilkaset km do wymiany - wtedy warto wymienić, żeby za kilka tygodni znów się nie brudzić :D
Jeżeli nie masz na utrzymaniu rodziny, nie grozi ci głód, nie jesteś Tutsi ani Hutu i te sprawy, to wystarczy, że odpowiesz sobie na jedno zajebiście, ale to zajebiście ważne pytanie - co lubię w życiu robić?...a potem zacznij to robić.
Awatar użytkownika
Lish
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 957
Rejestracja: 24 wrz 2010, 21:56
Imię: Karol
Miejscowość: Piaseczno
Plecak: Kiti
Garnek: biały
Telefon: 500366623
Motocykl: fzs600 pies
Kontakt:

Re: Wymiana tarcz sprzęgła

Post autor: Lish »

dobra dzięki - ja mam teraz do wymiany, ale w perspektywie zdejmowanie dekli, więc nie wiedziałem czy zmieniać teraz czy czekać i zmienić po naprawach.
ODPOWIEDZ