Prawo Jazdy na nowych zasadach

Bezpieczeństwo jazdy i wszystko związane z jazdą.

Moderatorzy: Miłosz, Kamyk, lucek, bartoszto, jotto

Awatar użytkownika
lucek
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 759
Rejestracja: 15 wrz 2011, 10:53
Imię: Lucek
Miejscowość: Puławy
Plecak: Kamila
Garnek: Schuberth C3
Telefon: 505228947
Motocykl: BMW F800GS
Kontakt:

Re: Prawo Jazdy na nowych zasadach

Post autor: lucek »

jolja pisze:No niech Ci będzie, niech stracę :D Piwko wysłać pocztą? 8-)
Na zlocie zimowym może być :)
www.hangover.art.pl
Sklep Motocyklowy Warszawa - moto NUMiK
Awatar użytkownika
jolja
Motocyklista
Posty: 202
Rejestracja: 23 lip 2014, 18:20
Imię: Jola
Miejscowość: Kraków
Garnek: LS2 Wolf

Re: Prawo Jazdy na nowych zasadach

Post autor: jolja »

Tyle się naprodukowałam, a ten tylko o piwie. :D

No, no, tylko nie róbcie go na drugim końcu Polski :D
Awatar użytkownika
Miłosz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1303
Rejestracja: 29 kwie 2011, 22:57
Imię: Miłosz
Miejscowość: Plewiska/Poznań
Plecak: Monika
Garnek: HJC
Numer GG: 3369519
Motocykl: Gsf 1200N K5

Re: Prawo Jazdy na nowych zasadach

Post autor: Miłosz »

Haha, o tym A2 dla za starych to nie słyszałem :lol:

W Holandii to instruktor decyduje czy jedzisz 40h czy 60h zanim Cię dopuści do egzaminu. W naszych warunkach niewykonalne ;) No na egzaminy i egzaminujących wpływu nie mamy. Mamy wpływ na ośrodki szkoleniowe. Wybierajmy te, które uczą dobrze - słabe musi zweryfikować rynek.

Na wiosnę zlot, oprócz picia piwa i bimbru trzeba będzie wjechać na tor egzaminacyjny i wtedy zweryfikujemy czy "doświadczeni" motocykliści uznają egzamin za łatwy 8-)
Awatar użytkownika
Corr
Motocyklista
Posty: 697
Rejestracja: 21 maja 2012, 13:04
Imię: Adam
Miejscowość: Zabrze
Motocykl: Kawasaki ZX-6R 05'

Re: Prawo Jazdy na nowych zasadach

Post autor: Corr »

jolja pisze:Ha, pudło. Znajoma mojego ojca musiała zrezygnować w ogóle z prawka. Ma ledwo ponad 140cm wzrostu i na gladiusie po prostu nie dała rady jeździć. Chciała zdać na A2, bo przecież i tak nigdy się nie przesiądzie na nic większego z racji warunków. I tu nieprzyjemna niespodzianka - pani jest, uwaga - za stara na kategorię A2. Jak osiągniesz wiek do A nie możesz zdawać A2, choćbyś chciał.
po pierwsze: co to za bzdura z byciem za starym? :shock: ludzie, czytajcie ustawy a nie słuchajcie znajomych itp. bo potem powstają takie urban legends, artykuł 8 ustawy o kierujących pojazdami:
Art. 8.
1. Wymagany minimalny wiek do kierowania wynosi:
1) 14 lat – dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii AM;
2) 16 lat – dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii A1, B1 i T;
3) 18 lat – dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii A2, B, B+E, C1 i C1+E;
4) 20 lat – dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii A, jeżeli osoba co najmniej od 2 lat posiada prawo jazdy kategorii A2;
5) 21 lat – dla motocykli trójkołowych o mocy przekraczającej 15 kW, jeżeli osoba posiada prawo jazdy kategorii A;
6) 21 lat – dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii C, C+E, D1 i D1+E, z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 1, ust. 3 pkt 2 oraz art. 9;
7) 24 lata – dla pojazdów określonych w prawie jazdy kategorii:
a) A – jeżeli osoba nie posiadała co najmniej przez 2 lata prawa jazdy ka-tegorii A2,
b) D i D+E, z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 2, ust. 3 pkt 3 oraz art. 9;
8) 21 lat – dla tramwaju;
9) 15 lat – dla pojazdu zaprzęgowego;
10) 10 lat – dla roweru;
11) 17 lat – dla roweru wieloosobowego, roweru lub wózka rowerowego prze-wożących inną osobę;
12) 13 lat – dla jadącego po jezdni wózka inwalidzkiego;
13) 21 lat – dla kolejki turystycznej.
Zawiera jedynie określenie minimalnego wieku, w dużym skrócie, w prawie jeżeli coś nie jest zakazane to jest dozwolone, więc gdyby 100 letni dziadek miał kaprys zrobić np. A2 to nikt nie może mu zabronić

po drugie: w przypadku "niesprzyjającej" budowy ciała można wnioskować o zmianę pojazdu egzaminacyjnego... teraz również można zdawać na moto ze szkół jazdy, a one często mają obniżone sprzęty(np. vmax z sosnowca ma gladiusa obniżonego o 7 cm, wynajmują też na sam egzamin więc pewnie w innych szkołach też jest taka możliwość)

jolja jako jednemu z nielicznych udało mi się zmusić Ciebie do zgodzenia się ze mną,więc to też zasługuje na nagrodę w postaci piwa albo lepiej od razu całego sześciopaka :lol:
Kawasaki Er5 99' -> Kawasaki ZX-6R 636 05'
Awatar użytkownika
jolja
Motocyklista
Posty: 202
Rejestracja: 23 lip 2014, 18:20
Imię: Jola
Miejscowość: Kraków
Garnek: LS2 Wolf

Re: Prawo Jazdy na nowych zasadach

Post autor: jolja »

Nie czytam ustaw bo ich nie rozumiem, a byłam świadkiem łagodnie mówiąc zdenerwowania tej babeczki jak opowiadała tacie, że nie mogła zdawać na A2, tylko musiała na A, bo osiągnęła już wiek do A. To było zaraz po zmianie, więc mogło się coś pozmieniać, ale wtedy jej tak powiedzieli w WORDzie.
Corr, to się akurat chyba na pewno zmieniło, bo ja też uciekałam przed zmianami (zdałam w ostatnim terminie przed zmianą) i też mi babka mówiła, że mam farta bo jeszcze mam wybór motocykla.

Hmm, może kratę od razu? 8-) Coś czuję, że to się zwróci przeciwko mnie, te wszystkie piwa, zaraz się kolejka ustawi :D
Awatar użytkownika
Miłosz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1303
Rejestracja: 29 kwie 2011, 22:57
Imię: Miłosz
Miejscowość: Plewiska/Poznań
Plecak: Monika
Garnek: HJC
Numer GG: 3369519
Motocykl: Gsf 1200N K5

Re: Prawo Jazdy na nowych zasadach

Post autor: Miłosz »

Thx Corr za sprostowanie, bo czułem szwindel, ale szukać się nie chciało ;)
Awatar użytkownika
Corr
Motocyklista
Posty: 697
Rejestracja: 21 maja 2012, 13:04
Imię: Adam
Miejscowość: Zabrze
Motocykl: Kawasaki ZX-6R 05'

Re: Prawo Jazdy na nowych zasadach

Post autor: Corr »

jolja pisze:Nie czytam ustaw bo ich nie rozumiem
przekornie zapytam, a czy w ogóle próbowałaś? z pozoru wydaje się, że będzie w nich pełno prawniczego bełkotu ale tak na prawdę są bardzo prosto napisane, a warto do nich sięgać bo masz pewność, że zasięgasz informacji u źródła, a więc przepisy funkcjonują tak jak jest opisane w ustawie/rozporządzeniach...
jolja pisze:, a byłam świadkiem łagodnie mówiąc zdenerwowania tej babeczki jak opowiadała tacie, że nie mogła zdawać na A2, tylko musiała na A, bo osiągnęła już wiek do A. To było zaraz po zmianie, więc mogło się coś pozmieniać, ale wtedy jej tak powiedzieli w WORDzie.
Corr, to się akurat chyba na pewno zmieniło, bo ja też uciekałam przed zmianami (zdałam w ostatnim terminie przed zmianą) i też mi babka mówiła, że mam farta bo jeszcze mam wybór motocykla.
tutaj jedynie mogę Ci napisać, że babka z kasy/okienka w Wordzie to mierne źródło informacji, lepiej uderzać od razu do dyrektora Word ;)
na "starych" zasadach też nie było wybierania motocykla, ale od dłuższego czasu funkcjonuje możliwość napisania prośby do dyrektora Word/starosty(tutaj nie dam głowy, trzeba by się dowiedzieć do kogo to wysłać), że z powodu niskiego wzrostu bla bla zagrażającego bezpieczeństwu jazdy bla bla prosisz o zmianę motocykla egzaminacyjnego.
No i ostatnia nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami dopuszcza pojazdy z OSK, konkretnie chodzi o art. 53:
4a. Praktyczna część egzaminu państwowego w zakresie prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B lub B+E na wniosek i koszt osoby egzaminowanej, jest prowadzona wskazanym pojazdem ośrodka szkolenia kierowców, który prowadził szkolenie tej osoby.
Mam informację od znajomego instruktora, że działa to na pewno obecnie w Dąbrowie Górniczej, jest problem z jednym zapisem, który wykorzystują Wordy żeby się wykręcić od dopuszczania "obcych" elek ale w drodze jest kolejna nowelizacja, która ma to poprawić i nie będzie wątpliwości :D
jolja pisze:Hmm, może kratę od razu? 8-) Coś czuję, że to się zwróci przeciwko mnie, te wszystkie piwa, zaraz się kolejka ustawi :D
skoro sama proponujesz to chętnie :lol: baa, po taką ilość sam bym się pofatygował do Krakowa, przy okazji bym odwiedził tamtejsze moje znajome :D
Kawasaki Er5 99' -> Kawasaki ZX-6R 636 05'
Awatar użytkownika
jolja
Motocyklista
Posty: 202
Rejestracja: 23 lip 2014, 18:20
Imię: Jola
Miejscowość: Kraków
Garnek: LS2 Wolf

Re: Prawo Jazdy na nowych zasadach

Post autor: jolja »

Przekornie odpowiem - a i owszem, i dla mnie to jest prawniczy bełkot :D
No wreszcie Cię mam! :D Wy owszem nie mieliście wyboru, ale my byłyśmy uprzywilejowane i miałyśmy do wyboru ybr 250 albo nie pamiętam co to było, ale suzuki 150tkę. I wtedy na pewno nie było zmiany motocykla bo po prostu wybierało się to suzuki, bo to było jakieś takie chopperowate. Aż się zapytam mojego znajomego instruktora czy u nas też to teraz działa :)

No już, już :D Pff, pofatygował, bo masz tak szalenie daleko :D
Awatar użytkownika
Kosciej103
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 314
Rejestracja: 11 lis 2012, 14:08
Imię: Przemek
Miejscowość: Choroszcz
Numer GG: 9839060

Re: Prawo Jazdy na nowych zasadach

Post autor: Kosciej103 »

Zawsze można posiłkować się tzw. komentarzami do ustaw, które są objętościowo 20 razy większe :),
kier200
Rowerzysta
Posty: 21
Rejestracja: 02 sie 2014, 15:06
Imię: Przemysław
Miejscowość: aleksandrów kujawski

Re: Prawo Jazdy na nowych zasadach

Post autor: kier200 »

Witam wszystkich 8-08 w gorącą sobote w samo południe zdałem za trzecim razem wreszcie prawko. :D
ODPOWIEDZ