Jazda między samochodami

Bezpieczeństwo jazdy i wszystko związane z jazdą.

Moderatorzy: Miłosz, Kamyk, lucek, bartoszto, jotto

Awatar użytkownika
Daniel220
Rowerzysta
Posty: 49
Rejestracja: 21 lis 2012, 23:12
Imię: Daniel
Miejscowość: Jasło
Plecak: Asia
Garnek: HJC CS R1

jazda po mieście

Post autor: Daniel220 »

mam pytanie jak jeździcie po mieście w korku? czy wyprzedzacie samochody stojące w rzędzie i ustawiacie sie na pole position 8-)
"Podczas dobrej jazdy na motocyklu przeżywasz więcej w ciągu 5 minut niz niektórzy ludzie przez całe swoje życie"
Burt Munro
Sklep Motocyklowy Warszawa - moto NUMiK
Awatar użytkownika
DeFi
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2397
Rejestracja: 10 paź 2010, 20:25
Imię: Rafał
Miejscowość: Września
Plecak: Brak
Garnek: LS2
Numer GG: 9958743
Telefon: 783757397
Motocykl: Yamaha FJR 1300 '01
Lokalizacja: Września

Re: Jazda między samochodami

Post autor: DeFi »

Ja dość rzadko w ten sposób wyprzedzam auta. Może gdybym pomieszkał troszkę w Poznaniu to bym się do tego przyzwyczaił, ale u mnie we Wrześni same pojedyncze pasy na skrzyżowaniach, więc musiałbym przekraczać podwójną ciągłą.

A tak na marginesie mam pytanie do was.
Jak wy się odnosicie do ciągłej linii poza obszarem zabudowanym ? Przekraczacie ją przy wyprzedzaniu jak znajdzie się luka z naprzeciwka, czy stosujecie się do znaków poziomych i czekacie na przerywaną ?
Ja staram się unikać wyprzedzania na ciągłej linii, ale czasami trochę mnie to irytuje.
Obrazek
Kawasaki ER-5 '05 -> Kawasaki ZR-7 '00 ->Yamaha FJR 1300 '01
http://www.bikepics.com/members/defi/01fjr1300/
Awatar użytkownika
JMR
Motorowerzysta
Posty: 74
Rejestracja: 25 maja 2012, 22:06
Imię: JAREK
Miejscowość: Ostrów Mazowiecka
Plecak: ROBERT KUBICA
Garnek: HELD APACHE
Skype: NIE POSIADAM
Numer GG: 728024
Telefon: 788******

Re: Jazda między samochodami

Post autor: JMR »

Chyba wszyscy tak robią oczywiście jak się da,jednak trzeba uważać sam wyprzedam 'puszki' do momentu zapalenia się zielonego światła jeżeli nie dotarłem do pole position gdy jestem dajmy w połowie korku i zapala się zielone światło to masakra na początku samochodziarze nie uważają i ustawiam się za samochodem oczywiście daje zawsze znaki życia wydechem(a jest czym)
Bo góry mogą ustąpić i pagórki się zachwiać, ale miłość moja nie odstąpi od ciebie i nie zachwieje się moje przymierze pokoju,mówi Pan, który ma litość nad tobą.
(Iz 54,10)
piter3105
Motocyklista
Posty: 628
Rejestracja: 24 sty 2011, 18:19
Imię: Piotr
Miejscowość: Ciechanów/Wrocław
Plecak: Ania
Garnek: LS2
Motocykl: BMW R 1100 RT

Re: Jazda między samochodami

Post autor: piter3105 »

Na początku trochę szalałem i nie zwracałem uwagi, ale od pewnego czasu skończyłem z tym i normalnie stosuję się do podwójnej ciągłej poza miastem. Są jakieś nieliczne wyjątki, np. ciągniki rolnicze, cinquecento (nie obrażając właścicieli :P) itp.W mieście normalnie przejeżdżam między samochodami (oczywiście w granicach rozsądku), ale bez przesady tym bardziej, że w moim miasteczku nie ma aż takich korków :P
Awatar użytkownika
Daniel220
Rowerzysta
Posty: 49
Rejestracja: 21 lis 2012, 23:12
Imię: Daniel
Miejscowość: Jasło
Plecak: Asia
Garnek: HJC CS R1

Re: Jazda między samochodami

Post autor: Daniel220 »

a inna sytuacja linia ciągła cinquacento pas jezdni wystarczająco szeroki do wyprzedzenia i nie najechania na linię czy to legalne w świetle prawa?
"Podczas dobrej jazdy na motocyklu przeżywasz więcej w ciągu 5 minut niz niektórzy ludzie przez całe swoje życie"
Burt Munro
Awatar użytkownika
DeFi
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2397
Rejestracja: 10 paź 2010, 20:25
Imię: Rafał
Miejscowość: Września
Plecak: Brak
Garnek: LS2
Numer GG: 9958743
Telefon: 783757397
Motocykl: Yamaha FJR 1300 '01
Lokalizacja: Września

Re: Jazda między samochodami

Post autor: DeFi »

Jeżeli nie ma wcześniej znaku zakazu wyprzedzania to jest to zgodne z prawem.

Ciągła linia zabrania przekraczania jej, a nie wyprzedzania. Od tego jest inny znak :)
Obrazek
Kawasaki ER-5 '05 -> Kawasaki ZR-7 '00 ->Yamaha FJR 1300 '01
http://www.bikepics.com/members/defi/01fjr1300/
Awatar użytkownika
Daniel220
Rowerzysta
Posty: 49
Rejestracja: 21 lis 2012, 23:12
Imię: Daniel
Miejscowość: Jasło
Plecak: Asia
Garnek: HJC CS R1

Re: Jazda między samochodami

Post autor: Daniel220 »

tak też myślałem aczkolwiek wiadomo jak niektórzy interpretują przepisy
"Podczas dobrej jazdy na motocyklu przeżywasz więcej w ciągu 5 minut niz niektórzy ludzie przez całe swoje życie"
Burt Munro
Awatar użytkownika
Corr
Motocyklista
Posty: 697
Rejestracja: 21 maja 2012, 13:04
Imię: Adam
Miejscowość: Zabrze
Motocykl: Kawasaki ZX-6R 05'

Re: Jazda między samochodami

Post autor: Corr »

Ja poza zabudowanym na ciągłej wyprzedzam raczej tylko bardziej powolne pojazdy, wbrew pozorom linia ciągła zazwyczaj ma uzasadnienie np. przy skrzyżowaniach czy w przypadku ograniczonej widoczności z naprzeciwka i wtedy rzeczywiście nie warto wyprzedzać.
W zabudowanym jazda między autami jak najbardziej :D Dzisiaj miałem dylemat bo na jednopasmówce przez remont zrobił się długi na kilometr korek więc jechałem po ciągłej aż dojechałem do radiowozu... Poczekałem aż zrobi się miejsce i wyprzedziłem reszte ogonka prawą stroną bo wolałem ich nie prowokować. Chociaż w sumie nie wiem co jest "bardziej" nielegalne w zabudowanym: jazda po ciągłej(akurat większość stała przy linii więc nie było opcji zmieszczenia się na pasie) czy wyprzedzanie z prawej strony na tym samym pasie(o ile dobrze pamiętam to dozwolone jedynie przy lewoskręcie?) ?
Kawasaki Er5 99' -> Kawasaki ZX-6R 636 05'
Awatar użytkownika
pioter300
Motocyklista
Posty: 151
Rejestracja: 01 lip 2012, 12:39
Imię: Piotr
Miejscowość: Wa-wa/Piaseczno
Garnek: SHARK S900

Re: Jazda między samochodami

Post autor: pioter300 »

Skoro stali w korku to ich nie wyprzedzałeś, tylko omijałeś.
Ja jeżeli jest korek i samochody stoją to nie przejmuję się ciągłą linią jak jadę pomiędzy pasami (oczywiści oba w tą samą stronę). Jak jade poza miastem to raczej stosuję się do podwójnej linii i staram się jej nie przekraczać (chybą że jedzie jakiś traktor lub rower jadący slalomem). A jeśli chodzi o przebijanie sie na polepostion to jak zapala się zielone świtało to ja włączam kierunkowsaz i wbijam się za puszkę, a jak mnie nie chce wpuścić to sie nie przpycham i tak go wyprzedzę na nastepnych światłach. Ja stosuję zasadę, że nie wyprzedzam z prawej strony i nie omijam korka prawą stroną. Jak są 3 pasy ruchu to jadę między lewym a środkowym. Z prawej strony może ktoś włączać się do ruchu lub wyjeżdżając z bocznej uliczki może "zachaczyć o środkowy pas".
Jestem bardzo początkujący więc proszę nie dziwić się niektórymi moimi pytaniami.
Pierwsze moto, pierwsze godziny jazdy i pierwszy kontakt z mechaniką.
Awatar użytkownika
Daniel220
Rowerzysta
Posty: 49
Rejestracja: 21 lis 2012, 23:12
Imię: Daniel
Miejscowość: Jasło
Plecak: Asia
Garnek: HJC CS R1

Re: Jazda między samochodami

Post autor: Daniel220 »

czyli reasumując nawet wyprzedzanie (omijanie)w korku sznurka aut nawet kiedy tylko jest jeden pas, jest dozwolone w przepisach pod warunkiem nieprzekraczania lini ciągłej
"Podczas dobrej jazdy na motocyklu przeżywasz więcej w ciągu 5 minut niz niektórzy ludzie przez całe swoje życie"
Burt Munro
ODPOWIEDZ