Jazda po torze / kursy doszkalające

Bezpieczeństwo jazdy i wszystko związane z jazdą.

Moderatorzy: Miłosz, Kamyk, lucek, bartoszto, jotto

Awatar użytkownika
Corr
Motocyklista
Posty: 697
Rejestracja: 21 maja 2012, 13:04
Imię: Adam
Miejscowość: Zabrze
Motocykl: Kawasaki ZX-6R 05'

Re: Jazda po torze / kursy doszkalające

Post autor: Corr »

Pora na aktualizację po sezonie 2015 :D Udało się zaliczyć po parę razy Stary Kisielin, Radom i Tor Jastrząb, niestety na obiekt z prawdziwego zdarzenia jak np. Poznań zabrakło okazji i funduszy :rotfl: więc opiszę jedyny nowy tor, Radom i Kisielin omawiałem we wcześniejszych postach.

http://www.torjastrzab.pl/index.php
położony około 20 km od Radomia, dojazd wciąż w budowie, więc ostatnie kilka kilometrów trzeba pokonać piaszczystą drogą, lub skrótem przez pole :D

Forma szkolenia:
- czuwa nad szkoleniem Artur Wajda, przed jazdami wprowadzenie i omówienie zasad panujących na torze
- podział na grupy wdg własnej oceny, po kilku sesjach niestety nie zauważyłem weryfikacji przez instruktorów, więc zdarzały się spore różnice w prędkości uczestników w tym samym czasie na torze :dol:
- pierwsze 2 sesje za instruktorem, którzy pokazują linię przejazdu
- następne sesje to zasadniczo formuła jazd swobodnych

Nitka:
- wyjątkowy obiekt, który można zmieniać na wiele sposobów, byłem tam 2 razy i za każdym razem trasa była zupełnie inna :!: do nauki techniki idealne rozwiązanie, bo eliminuje jazdę "na pamięć" przy kolejnych wizytach, ale nie można śledzić postępów mierząc czasy przejazdów przy kolejnych treningach na torze
- na wyróżnienie zasługuje wzniesienie, które znajduje się na nitce toru, w moim przypadku okazało się bardzo skuteczne w przełamywaniu strachu przed gumowaniem moto, jednak są pewnie mniej stresujące metody :lol: więc polecam uważać gdy na szczycie wzniesienia moto wchodzi akurat w optymalny zakres obrotów i trzymać nogę na hamulcu ;)

Nawierzchnia:
- asfalt drogowy, ale bardzo czysty, więc zero problemów z przyczepnością, mimo że obie wizyty tam zaliczyłem przy niskiej temperaturze i po nocnych opadach + przelotny deszczyk w trakcie dnia
- krawężniki :!: niestety na niektórych zakrętach występują niskie, ale jednak krawężniki, brak "tarek"
- bezpośrednie pobocze to składający się z dużych kamieni żwir, bardzo drobiazgowo sprawdziłem ten obiekt i po takiej nawierzchni jeździ się jeszcze gorzej niż po trawie na torze w Radomiu :rotfl:
- bardzo delikatnie profilowane zakręty, przy niektórych konfiguracjach występują uskoki i garby( minus skrzyżowań, które umożliwiają mnogość tras)

Zaplecze:
- wszystko nowe i bardzo przyjemne
- hotel i restauracja na terenie obiektu wciąż były nieczynne, ale pewnie się to zmieni w przyszłym sezonie
- w połowie dnia przyjeżdżał katering więc była możliwość kupna jedzenia i picia

W skrócie bardzo polecam, przystępna cena i najciekawszy obiekt, na którym dotąd jeździłem :D
Kawasaki Er5 99' -> Kawasaki ZX-6R 636 05'
Sklep Motocyklowy Warszawa - moto NUMiK
Awatar użytkownika
Miłosz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1303
Rejestracja: 29 kwie 2011, 22:57
Imię: Miłosz
Miejscowość: Plewiska/Poznań
Plecak: Monika
Garnek: HJC
Numer GG: 3369519
Motocykl: Gsf 1200N K5

Re: Jazda po torze / kursy doszkalające

Post autor: Miłosz »

Dzięki to i mnie zmotywowałeś do małej aktualizacji.

Doszedł Moto Park Ułęż http://www.motopark.net.pl/ ja byłem na zorganizowanym szkoleniu, nie wiem czy indywidualnie można wjechać.

Jechałem z kolegą z Wlkp. tor jest bardzo blisko Puław, więc przenocowaliśmy u Kamili i Lucka :drunk:

Przed przyjazdem instruktor z Suzuki zachwalał go jako rewelacyjny i drugi najszybszy po torze Poznań.

Nitka: szybkość toru bierze się z dwóch prostych i jego dużej szerokości. Startując na jednej prostej rozpędzasz się do 180 czy ile tam chcesz, wchodzisz w zakręt 90 stopni i druga prawie taka prosta. Myśmy zakręty zacieśniali i modyfikowali pachołkami.

Nawierzchnia: w mojej ocenie słaba. Tor był przed dużym szkoleniem, a czasem trafiało się trochę piasku i linie białe pomalowane.

Zaplecze: pełne, schludne, dość nowe.

Ogólnie moje uczucia są mieszane. Nie jest to typowy tor wyścigowy tylko chyba dostosowane lotnisko. Dla tych co lubią prędkość faktycznie znacznie szybszy niż Kisielin i Toruń. Do Poznania nie porównam ze względów oczywistych.

Na szkoleniu zdarzył się 1 ślizg i 1 typowy high-side (czy jak to tam zwą) w wyniku sfiksowania wzroku na pachołku zacieśniającym zakręt. Kolesia odebrał helikopter, więc nieciekawie.

Corr: w Poznaniu z roku na rok przycinają coraz bardziej. Zawsze było moto popołudnie (jedyna rozsądna cena, bo za cenę speed day to oponę nową kupisz). W tym roku odbyło się .... raz. A uprzedzili dzień wcześniej o tym.
Awatar użytkownika
Corr
Motocyklista
Posty: 697
Rejestracja: 21 maja 2012, 13:04
Imię: Adam
Miejscowość: Zabrze
Motocykl: Kawasaki ZX-6R 05'

Re: Jazda po torze / kursy doszkalające

Post autor: Corr »

+ bardzo restrykcyjne normy hałasu... Dlatego też pewnie wybiorę się do Czech lub na Słowację :dol:

Z dobrych wiadomości w tej dziedzinie, bardzo blisko realizacji jest budowa toru/ośrodka szkolenia kierowców na granicy woj. Śląskiego i Opolskiego, w końcu coś na południu Polski :!:
Kawasaki Er5 99' -> Kawasaki ZX-6R 636 05'
Awatar użytkownika
Miłosz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1303
Rejestracja: 29 kwie 2011, 22:57
Imię: Miłosz
Miejscowość: Plewiska/Poznań
Plecak: Monika
Garnek: HJC
Numer GG: 3369519
Motocykl: Gsf 1200N K5

Re: Jazda po torze / kursy doszkalające

Post autor: Miłosz »

Corr pisze:+ bardzo restrykcyjne normy hałasu... :
te normy narzuca PZM, ale da się przejść (z małą ściemą), choć adrenalina jest czy się uda.
Awatar użytkownika
jolja
Motocyklista
Posty: 202
Rejestracja: 23 lip 2014, 18:20
Imię: Jola
Miejscowość: Kraków
Garnek: LS2 Wolf

Re: Jazda po torze / kursy doszkalające

Post autor: jolja »

Corr pisze:Z dobrych wiadomości w tej dziedzinie, bardzo blisko realizacji jest budowa toru/ośrodka szkolenia kierowców na granicy woj. Śląskiego i Opolskiego, w końcu coś na południu Polski :!:
Jak misiowo, nie słyszałam o tym! Ja tylko czekam czy coś się ruszy w sprawie wygranego w BO projektu toru w Krakowie.. na razie cisza :c
Kanc1erz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 895
Rejestracja: 07 kwie 2014, 08:58
Imię: Michał
Miejscowość: Ornontowice k/Gliwic
Garnek: Scorpion EXO-1200
Numer GG: 8278420
Motocykl: SV-650SF

Re: Jazda po torze / kursy doszkalające

Post autor: Kanc1erz »

jolja pisze:
Corr pisze:Z dobrych wiadomości w tej dziedzinie, bardzo blisko realizacji jest budowa toru/ośrodka szkolenia kierowców na granicy woj. Śląskiego i Opolskiego, w końcu coś na południu Polski :!:
Jak misiowo, nie słyszałam o tym! Ja tylko czekam czy coś się ruszy w sprawie wygranego w BO projektu toru w Krakowie.. na razie cisza :c
Hehe, wygrali 3 miliony. Za 3 miliony, to se mogą co najwyżej dom postawić ;)
ER-5 1998r. Od 07.04.2014r.
SV650S 2007r. Od 29.04.2018r.
Chętnie pomogę również w zakresie projektowania elektroniki oraz szeroko rozumianej informatyki i komputerów.
ODPOWIEDZ