Jazda z pasażerem

Bezpieczeństwo jazdy i wszystko związane z jazdą.

Moderatorzy: Miłosz, Kamyk, lucek, bartoszto, jotto

Awatar użytkownika
koomahnah
Rowerzysta
Posty: 30
Rejestracja: 17 paź 2011, 21:53
Miejscowość: Kielce

Jazda z pasażerem

Post autor: koomahnah »

Cześć. Po mojej przesiadce z Simsona na Erkę poza radością jazdy zwiększyły się także problemy przy jeździe z pasażerem ;) Mianowicie, w tamtym motorku pasażer siedział na wysokości kierowcy, trzymał się mnie oburącz i było ok. Ale tutaj prowadzi to do ciągłego zsuwania się i wgniatania moich cojones w bak, co jest... niepożądane :D Trzymanie się tego tylnego uchwytu wydaje mi się prowadzić do niestabilności, jakoś tak niepewnie się czuje jako kierowca.

Stąd moje pytanie - jak wy radzicie sobie z tą kwestią? Wolicie, żeby pasażer trzymał się z tyłu, was, czy macie jakieś inne patenty? Może te moje wątpliwości wydadzą wam się głupie, ale liczę na was :)
Sklep Motocyklowy Warszawa - moto NUMiK
Awatar użytkownika
jotto
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1115
Rejestracja: 03 sie 2011, 11:53
Imię: Marek
Miejscowość: Gdańsk
Motocykl: Africa Twin

Re: Jazda z pasażerem

Post autor: jotto »

Im więcej doświadczenia u pasażera na jego miejscu tym mniej się będzie zsuwał, taka moja opinia. Inni zmieniają obicie kanapy na antypoślizgowe, albo w ogóle zmieniają kształt tapczana.

Pozdrawiam.

PS. dużo bezpieczniej jak pasażer trzyma się kierowcy, niźli uchwytów.
Obrazek
Awatar użytkownika
Fryta
Motocyklista
Posty: 192
Rejestracja: 24 sty 2012, 14:07
Imię: Michał
Miejscowość: Warszawa
Plecak: Dorota
Garnek: jeden z 2 :) różnie
Numer GG: 1378431
Telefon: 504909145

Re: Jazda z pasażerem

Post autor: Fryta »

Niektóre plecaki trzymają sie 1 ręka kierowcy a druga tylnego uchwyty...zdaje to egzamin przy jeździe ma mieście gdzie często sie zmienia prędkości....przy jeździe z większa prędkością tj powyżej tej 60km/h kierowca lepiej sie czuje jak i lepiej czuje przy sobie pasazerke jak sie jednak przytuli....odważne kurczowo trzymają sie z tylu uprzykszajac sobie życie bo wiecej biorą na klate wiatru :P
Awatar użytkownika
Alaila
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 735
Rejestracja: 28 gru 2011, 20:23
Imię: Agata
Miejscowość: Świdnica/Wrocław
Garnek: uvex
Motocykl: Honda CBF 125
Kontakt:

Re: Jazda z pasażerem

Post autor: Alaila »

Sporo jeździłam jako plecaczek i nauczyłam się nieślizgać ^^
Mianowicie trzymam się kierowcy oburącz oraz "obunóż". Znaczy zaciskam swoje kolana na jego nogach tak samo, jak robię to gdy jeżdżę sama (gdy jeżdżę sama to zaciskam tak nogi na baku oczywiście :P).

Tak jak Fryta mówił: na mieście przy małej prędkości zdaje egzamin jazda: 1 ręka na kierowcy, a druga na uchwycie. Dobre też przy hamowaniu (trzymając uchwyt nie leci się na kierowcę, co zapewnia mu większy komfort przy tym manewrze).

Istotne jest też to, by plecaczek nie bujał się na boki w czasie jazdy. Pamiętam swoje poczatki, jak to nie mogłam utrzymac nóg na podnóżkach i nieco zjezdżałam przy skręcaniu... Stare czasy xD
Życie masz tylko jedno, więc korzystaj z niego na całego :D
keteiz1
Oldmotocyklista
Posty: 544
Rejestracja: 29 sty 2011, 11:15
Imię: Krzysztof
Miejscowość: krk
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Jazda z pasażerem

Post autor: keteiz1 »

Dorobiłem pasek w połowie kanapy i mój plecaczek często się trzyma tam. Czyli prawie za kuciapkę, co by w ręce było ciepło. :lol:
Awatar użytkownika
betula
Motorowerzysta
Posty: 63
Rejestracja: 05 paź 2012, 14:56
Imię: Aga
Miejscowość: Płock
Garnek: Vision R

Re: Jazda z pasażerem

Post autor: betula »

Ja się trzymam chłopa - obejmuję go w "talii" a przy hamowaniu łapki na bak :)
Mąż mówi, że lepiej mu się jedzie jak przyklejam się do niego niż jak trzymam się uchwytów.
Co do zsuwania to niestety zsuwam się z kanapy a wtedy... gniotą się mu klejnoty o bak :o :roll:
ER-5 -> FZ6
piter3105
Motocyklista
Posty: 628
Rejestracja: 24 sty 2011, 18:19
Imię: Piotr
Miejscowość: Ciechanów/Wrocław
Plecak: Ania
Garnek: LS2
Motocykl: BMW R 1100 RT

Re: Jazda z pasażerem

Post autor: piter3105 »

Mój plecaczek raz jeździ tak a raz tak. Ostatnio ogólnie bardziej przyzwyczaiła się do trzymania za uchwyty, czego wcześniej jej kategorycznie zabraniałem:P Ale po kilku jazdach poczułem się jakby "odciążony" no i przy hamowaniu było o niebo lepiej. Jednak przy większych prędkościach na trasie kiedy ja się pochylam zbyt duży opór powietrza wpada na plecaczek, a pochylać się jednocześnie trzymając za uchwyt-niewygodnie, dlatego przy szybszych przelotach nie ma to jak się przytula do mnie i tak sobie suniemy po drodze ;)
Awatar użytkownika
Lish
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 957
Rejestracja: 24 wrz 2010, 21:56
Imię: Karol
Miejscowość: Piaseczno
Plecak: Kiti
Garnek: biały
Telefon: 500366623
Motocykl: fzs600 pies
Kontakt:

Re: Jazda z pasażerem

Post autor: Lish »

Moim zdaniem to podstawa to żeby plecak trzymał się nogami tak jak i kierowca. Wtedy nie zsuwa się i kierowca nie czuje jakichś dziwnych ruchów podczas jazdy. Jedna ręka na uchwyt, druga na bak przy dohamowywaniu. Nie można trzymać kurczowo oburącz uchwytu bo przy niepożądanym postawieniu na koło ;) pasażer może fiknąć do tyłu wyłamując sobie barki ;)
Awatar użytkownika
Pinio
Motocyklista
Posty: 274
Rejestracja: 14 kwie 2011, 22:15
Miejscowość: Łuków
Plecak: Piękna kobieta;)
Numer GG: 7955778
Lokalizacja: Łuków

Re: Jazda z pasażerem

Post autor: Pinio »

Moim zdaniem najlepiej kiedy plecaczek trzyma się kierowcy nogami i rękami obejmuje kierowce a przy hamowaniu łapki na bak jak to napisałabetula.

Mały OF: Kiedyś jak jechałem ze znajomym na Erce i ten trzymał się rączki z tyłu obiema rękami zatrzymałą nas policja na sygnale opieprzając ze tak nie można i trzeba objąć kierowce;] Chcieli wystawić mandat ale na szczęscie się dali ugadać. Poprostu nei chcialem się z Nimi już kłucić i dyskutować bo wiadomo jak taka rozmowa się kończy.;]

-- 29 Paź 2012, 09:23 --

1. Policjant ma zawsze racje.
2. Nawet jak Policjant nei ma racji patrz punkt pierwszy. :D
Obrazek
Kawasaki Er5 '03 --> Kawasaki ZX6r 636 '02
Awatar użytkownika
Lish
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 957
Rejestracja: 24 wrz 2010, 21:56
Imię: Karol
Miejscowość: Piaseczno
Plecak: Kiti
Garnek: biały
Telefon: 500366623
Motocykl: fzs600 pies
Kontakt:

Re: Jazda z pasażerem

Post autor: Lish »

Ogólnie miał racje, ale w przepisach nie ma nic o trzymaniu się motocykla, więc spokojnie można mandatu nie przyjąć...
ODPOWIEDZ