Fotoradary/straż miejska/policja/mandaty i podobne

Bezpieczeństwo jazdy i wszystko związane z jazdą.

Moderatorzy: Miłosz, Kamyk, lucek, bartoszto, jotto

Awatar użytkownika
Corr
Motocyklista
Posty: 697
Rejestracja: 21 maja 2012, 13:04
Imię: Adam
Miejscowość: Zabrze
Motocykl: Kawasaki ZX-6R 05'

Re: Fotoradary/straż miejska/policja/mandaty i podobne

Post autor: Corr »

urbansan, mógłbyś podać jakąś podstawę prawną odnośnie zabierania prawka za podwójne przekroczenie limitu prędkości? bo pierwsze słyszę, przynajmniej w pl:D
Kawasaki Er5 99' -> Kawasaki ZX-6R 636 05'
Sklep Motocyklowy Warszawa - moto NUMiK
cybek
Motocyklista
Posty: 187
Rejestracja: 24 wrz 2011, 20:13
Imię: Michał
Miejscowość: Małopolska
Garnek: Shark S700

Re: Fotoradary/straż miejska/policja/mandaty i podobne

Post autor: cybek »

@urbansan: dzięki za wyjaśnienie. Nie wiedziałem, że jest jakiś przepis na to. A nieraz w programie drogówka słyszałem policjanta, który twierdził, że powinien zabrać kierowcy prawo jazdy i nie wiedziałem jakim prawem on coś takiego mówił.
EDIT: w sumie jak masz jakiś paragraf na to to byłbym wdzięczny za cyferki :)
Awatar użytkownika
Corr
Motocyklista
Posty: 697
Rejestracja: 21 maja 2012, 13:04
Imię: Adam
Miejscowość: Zabrze
Motocykl: Kawasaki ZX-6R 05'

Re: Fotoradary/straż miejska/policja/mandaty i podobne

Post autor: Corr »

Zrobiłem mały research, wdg taryfikatora za przekroczenie prędkości o 50km/h i więcej przysługuje nagroda w postaci 500 zł mandatu i 10 punktów karnych. Jeżeli chodzi o podstawę tego to regulowana jest przez art. 92a kodeksu wykroczeń: "Kto, prowadząc pojazd, nie stosuje się do ograniczenia prędkości określonego usta-
wą lub znakiem drogowym, podlega karze grzywny."

Nie ma odwołania do kodeksu karnego ani wzmianki o cofnięciu uprawnień(pomijając sytuację gdy przy okazji przekroczymy limit punktów ;) ) Czyli za samo przekroczenie prędkości nie ma możliwości utraty prawa jazdy :lol:

Dla zainteresowanych:
Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń.- tekst ujednolicony: http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU ... 114&type=3
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego: http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU ... 488&type=2

Co do spowodowania zagrożenia w ruchu, to pod warunkiem, że nie spożywaliśmy alkoholu to nie będzie konsekwencji poważniejszych niż mandat i punkty... link: http://wykroczenia.wieszjak.pl/wykrocze ... gowym.html
Kawasaki Er5 99' -> Kawasaki ZX-6R 636 05'
Awatar użytkownika
urbansan
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 600
Rejestracja: 24 mar 2011, 09:43
Imię: Urban
Miejscowość: Wa-wa
Plecak: Panna Urbanna :D
Garnek: RPHA 10+
Motocykl: SV1000
Lokalizacja: Wa-wa

Re: Fotoradary/straż miejska/policja/mandaty i podobne

Post autor: urbansan »

Prawo prawem, ale istnieje cos takiego jak swiadome narazenie zycia. Jak cisniesz przez zabudowany 180, to dostaniesz te 10pkt i grzywne. Oddzielnie pojdzie rozprawa, czy rzeczywiscie bylo to zagrozenie zycia. To jest problem tego kraju - zamiast zlapac na logike, to szuka sie dziur w rozporzadzeniach, a potem ludzie sie wykrecaja podstawami prawnymi... Z innej strony juz nie raz sie zlapalismy na naduzyciach wladzy, wiec jakos trzeba sie bronic. Mogli zniesc ten przepis o podwojnym przekroczeniu predkosci, bo w sumie nie jezdze od tego roku po polskich drogach :)

BTW. Grzywna 500pln za dowolne wykroczenie powyzej 50km/h to jest przeciez lipa. Jak ktos jedzie autem za 100-200tys PLN spokojnie moze cisnac sobie przez zabudowane ile chce i placic strazakom nawet 20 takich mandatow rocznie, a ani punktu nie dostanie. Musi byc rowniez sposob na takich panow :) Poszukasz?
Virago 535 '93 -> kawa er-5 '02 -> hornet 900 '04 -> SV1000s '03
Awatar użytkownika
Corr
Motocyklista
Posty: 697
Rejestracja: 21 maja 2012, 13:04
Imię: Adam
Miejscowość: Zabrze
Motocykl: Kawasaki ZX-6R 05'

Re: Fotoradary/straż miejska/policja/mandaty i podobne

Post autor: Corr »

urbansan pisze:Oddzielnie pojdzie rozprawa, czy rzeczywiscie bylo to zagrozenie zycia.
Ostatnia część mojej wypowiedzi, nie mają prawa skierować wniosku do sądu...
BTW. Grzywna 500pln za dowolne wykroczenie powyzej 50km/h to jest przeciez lipa. Jak ktos jedzie autem za 100-200tys PLN spokojnie moze cisnac sobie przez zabudowane ile chce i placic strazakom nawet 20 takich mandatow rocznie, a ani punktu nie dostanie. Musi byc rowniez sposob na takich panow :) Poszukasz?
Tutaj nie bardzo wiem jak się ustosunkować, mój sąsiad w Ferrari normalnie dostał mandat i punkty :twisted: Więc aż takiej samowoli nie ma...

Oczywiście, zgadzam się, że są równi i równiejsi ale też do takiej Rosji to nam dużo brakuje jeżeli chodzi o sprawiedliwość ;)
Kawasaki Er5 99' -> Kawasaki ZX-6R 636 05'
Awatar użytkownika
urbansan
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 600
Rejestracja: 24 mar 2011, 09:43
Imię: Urban
Miejscowość: Wa-wa
Plecak: Panna Urbanna :D
Garnek: RPHA 10+
Motocykl: SV1000
Lokalizacja: Wa-wa

Re: Fotoradary/straż miejska/policja/mandaty i podobne

Post autor: urbansan »

@Corr - Moja wizja swiata zostala skutecznie przez Ciebie obalona... rzeczywiscie calkowicie nie znam tematu, tylko wiesc gminna, ktorej nigdy nie sprawdzilem. Pomaga mi ona w unikaniu mandatow... ale widze, ze moge byc bardziej swawolny, niz mi sie wydawalo :)

Dzieki za korektke,
Urban
Virago 535 '93 -> kawa er-5 '02 -> hornet 900 '04 -> SV1000s '03
Awatar użytkownika
bartoszto
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 323
Rejestracja: 21 cze 2010, 15:15
Imię: Bartosz
Miejscowość: Wrocław
Numer GG: 1535035
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Fotoradary/straż miejska/policja/mandaty i podobne

Post autor: bartoszto »

_IGP7940[2].jpg
zdjęcie z minionych wakacji miejscowość Karnice. Ograniczenie 40 km/h przekroczone o 50km = 300zł i 8pkt ale po wymianie mailowej udało mi się wypełnić wniosek III czyli bez wskazania sprawcy (normalnie 500 zł bez punktów) utargowane do 400 he he
Oprócz standardowych wykonanych przez radar strażnik miejski stał z lustrzanką i polował jak się potem dowiedziałem na quady, które ponoć są plagą w tamtych okolicach. Na końcu dostałem jeszcze zdjęcia w kolorze.
Wniosek jest taki, zawsze starać się pisać o obniżenia/umorzenia, gminom mniejszych miejscowości zależy na szybkich wpłatach pieniędzy i tak jak w moim wypadku udało się wszystko załatwić bez wizyty na poczcie wysyłając skany oświadczeń za pomocą maila. Może miałem farta bo nie trafiłem na służbistę i to, że po samym zdarzeniu zawróciłem i zagadałem do strażnika (na początku myślałem, że jakiś reporter robi zdjęcia do artykułu)
Awatar użytkownika
Daniel220
Rowerzysta
Posty: 49
Rejestracja: 21 lis 2012, 23:12
Imię: Daniel
Miejscowość: Jasło
Plecak: Asia
Garnek: HJC CS R1

Re: Fotoradary/straż miejska/policja/mandaty i podobne

Post autor: Daniel220 »

mam pytanie jak mogli nałożyć mandat gdzy robili zdjęcie od przodu :?: przecież nie widać rejestracji i jesteśmy chronieni
"Podczas dobrej jazdy na motocyklu przeżywasz więcej w ciągu 5 minut niz niektórzy ludzie przez całe swoje życie"
Burt Munro
Awatar użytkownika
lucek
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 759
Rejestracja: 15 wrz 2011, 10:53
Imię: Lucek
Miejscowość: Puławy
Plecak: Kamila
Garnek: Schuberth C3
Telefon: 505228947
Motocykl: BMW F800GS
Kontakt:

Re: Fotoradary/straż miejska/policja/mandaty i podobne

Post autor: lucek »

Widzę duże problemy z czytaniem :)
www.hangover.art.pl
Awatar użytkownika
Daniel220
Rowerzysta
Posty: 49
Rejestracja: 21 lis 2012, 23:12
Imię: Daniel
Miejscowość: Jasło
Plecak: Asia
Garnek: HJC CS R1

Re: Fotoradary/straż miejska/policja/mandaty i podobne

Post autor: Daniel220 »

lucek pisze:Widzę duże problemy z czytaniem :)
a no tak :D więc kolega niepotrzebie zawracał bo nie mieli by zadnych danych chyba ze zrobili jakies zdj od tyłu
"Podczas dobrej jazdy na motocyklu przeżywasz więcej w ciągu 5 minut niz niektórzy ludzie przez całe swoje życie"
Burt Munro
ODPOWIEDZ