Etykieta Młodego Motocyklisty

Bezpieczeństwo jazdy i wszystko związane z jazdą.

Moderatorzy: Miłosz, Kamyk, lucek, bartoszto, jotto

Awatar użytkownika
czaro85
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 438
Rejestracja: 28 mar 2012, 13:20
Imię: Cezary
Miejscowość: Maków Mazowiecki
Plecak: Agnieszka
Garnek: HJC FG-15
Numer GG: 5485371

Re: Etykieta Młodego Motocyklisty

Post autor: czaro85 »

Savoir-vivre:
- Przyjęło się, że w dobrym tonie jest pozdrowić machnięciem lewej ręki innych motocyklistów, z którymi się mijamy na drodze.
- Jeżeli ktoś ustąpi nam miejsca na drodze (w korku) w miarę możliwości podziękować machnięciem ręką lub skinieniem głową.
- Jeżeli widzimy na drodze kogoś potrzebującego pomocy (kobieta w puszce na awaryjnych, inny motocyklista) zatrzymajmy się i zapytajmy czy trzeba pomóc.
- Chyba warto przepuścić inne moto jak się przeciskamy w korku a ten za nami chce pojechać szybciej. Ja w korku nie pędzę między samochodami tylko spokojnie na dwójeczce i jak słyszę lub widzę za mną innego motocyklistę, który najwyraźniej chce jechać szybciej to wciskam się między puszki i go puszczam.
- Przeciskając się miedzy samochodami, stając na pole position, zróbmy miejsce dla innego jednośladu który mógłby stanąć obok nas. Nie blokujmy innym wjazdu na pas.

Co robimy:
- Zawsze jeździć w kasku oraz stroju przystosowanym do jazdy na motocyklu.
- gdy wyprzedzasz motocyklistę, upewnij się, ze miał możliwość uprzednio Cie zauważyć w swoich lusterkach.
- przed wyprzedzeniem zjedźmy do lewej krawędzi pasa i dajmy się zauważyć w lusterku. (zmodyfikowałem, skasowałem "puszki" ponieważ dotyczy się to każdego pojazdu)
- Jak jedziemy ze znajomymi pomiędzy samochodami w korkach, to jedźmy jednym tunelem. Nie wyprzedzajmy samochodu po obu jego stronach, bo puszkarz może nie zauważyć jednego z nas i chcąc ustąpić miejsca jednemu wjedzie w drugiego.
- Warto też dodać złotą zasadę jazdy w grupie, czyli jazda na zakładkę, zamiast gęsiego. Nie jedziemy po śladach poprzedzającego, a po drugiej stronie pasa.

Czego nie robimy na motocyklu:
- Nie jeździmy po alkoholu !!!
- Nie dajemy niedoświadczonemu koledze naszego moto żeby się karnął - możemy stracić i kolegę i motocykl.
- nie wyprzedzamy poboczem. Auta Cie nie widza, inni motocykliści także.
- Unikać jazdy po białych pasach czy studzienkach, szczególnie gdy nawierzchnia jest wilgotna. Może to doprowadzić do niemiłego poślizgu.
- Nie jechać tuż za puszkami, a jak już to w taki sposób by można było uciec na bok. Puszka z naprzeciwka może gwałtownie zahamować.

Pozwoliłem sobie zebrać razem, i dodam jeżeli jedziesz na moto to pozostań na moto i nie chodzi mi tu o ciało lecz o ducha.
Nie wiem jak wy ale mi zdaża się podczas jazdy zamyślić o jakiś sprawach np. problemy w pracy i wtedy uciekam duchem i myślami od miejsca w którym aktualnie się znajduje czyli na moto. Boje się że kiedyś przypłacę to jakąś kraksą.

PS. poprawiłem ortografy
Virago 535 '88 -> Kawasaki ER-5 '03 -> ???
Sklep Motocyklowy Warszawa - moto NUMiK
Awatar użytkownika
jotto
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1115
Rejestracja: 03 sie 2011, 11:53
Imię: Marek
Miejscowość: Gdańsk
Motocykl: Africa Twin

Re: Etykieta Młodego Motocyklisty

Post autor: jotto »

czaro85 pisze: Nie wiem jak wy ale mi zdaża się podczas jazdy zamyślić o jakiś sprawach np. problemy w pracy i wtedy uciekam duchem i myślami od miejsca w którym aktualnie się znajduje czyli na moto. Boje się że kiedyś przypłacę to jakąś kraksą.
Mam to samo! :o to jest straszne, czasem się jedzie i o czymś zamyśli i nie wiem jak przejechałem ostatnie 100m, póki co miałem fuksa, że nic się nie wydarzyło podczas tych rozmyślań, ale nie zawsze może być tak pięknie...

Warto to dodać do Co powinniśmy robić:
Skupmy się na drodze! czerpmy przyjemność z jazdy, nie przejmujmy się trapiącymi nas problemami, nie myślmy co będziemy robić w domu po powrocie, bo możemy do niego nie wrócić!

Może zbyt ostro, ale chyba chodzi o to, żeby przemówić do rozsądku, prawda?
Obrazek
street_angel
Motorowerzysta
Posty: 57
Rejestracja: 05 lis 2011, 16:41
Imię: xxx
Miejscowość: xxx

Re: Etykieta Młodego Motocyklisty

Post autor: street_angel »

nie wiem gdzie to wrzucić: Nie traktujcie motóra jak "coś" do szybkiego przemieszczenia się z pkt A do pkt B.

to nigdy się nie kończy dobrze
cybek
Motocyklista
Posty: 187
Rejestracja: 24 wrz 2011, 20:13
Imię: Michał
Miejscowość: Małopolska
Garnek: Shark S700

Re: Etykieta Młodego Motocyklisty

Post autor: cybek »

Do szybkiego może i faktycznie nie, ale do sprawnego przemieszczania się raczej można.
KELGAR
Motocyklista
Posty: 352
Rejestracja: 02 paź 2011, 21:06
Imię: Mateusz
Miejscowość: Świdnica
Plecak: z książkami ^^
Garnek: Shark S600

Re: Etykieta Młodego Motocyklisty

Post autor: KELGAR »

- Nie odwracać głowy nawet na ułamek sekundy, żeby sprawdzić czy będzie można wjechać na skrzyżowanie jeżeli przed nami jest puszka...
Lepiej poczekać aż odjedzie, zatrzymać się i wtedy spojrzeć, czy my też możemy wjechać.
O szczegółach napiszę w innym dziale.
Awatar użytkownika
RobertoAlvarez
Motocyklista
Posty: 348
Rejestracja: 25 sie 2011, 10:50
Imię: Robert
Miejscowość: Kętrzyn
Plecak: Marta
Garnek: IXS
Skype: robert3004
Telefon: 504510755
Motocykl: Sv 650 S
Lokalizacja: 11-400 Kętrzyn

Re: Etykieta Młodego Motocyklisty

Post autor: RobertoAlvarez »

Pragnąłbym dodac:
1. Unikac jazdy po łaczeniu asfaltu gdzie wylana jest smola bo dziala to jak na bialej farbie (jak po lodzie nawet na suchej nawierzchni)
2. Unikac jazdy srodkiem pasa z powodu nagromadzenia sie tam spadow olejowych z puszek oraz piasku i kurzy " z pomiedzy" koł - tyczy sie to rownież zakretów.
3. Przed nieznanym zakretem lepiej zrzucic jeden bieg nizej by w razie czego hamowac silnikiem zaciesniajac zakret w przypadku za wysokiej predkosci.
...tyle co mi przyszlo do głowy po jezdzie z Urbansanem w tydzien po zlocie ER-5.
Jest Alvarez - jest i "biłber"
Awatar użytkownika
pioter300
Motocyklista
Posty: 151
Rejestracja: 01 lip 2012, 12:39
Imię: Piotr
Miejscowość: Wa-wa/Piaseczno
Garnek: SHARK S900

Re: Etykieta Młodego Motocyklisty

Post autor: pioter300 »

czaro85 pisze:Savoir-vivre:
Przeciskając się miedzy samochodami, stając na pole position, zróbmy miejsce dla innego jednośladu który mógłby stanąć obok nas. Nie blokujmy innym wjazdu na pas.
Jak już zrobimy miejsce i ktoś stanie obok to kto pierwszy rusza ?(wydaje mi się, że ruszanie razem obok siebie może być niebiezpieczne). Są sytuacje, że nawet 4 jednoślady sie przecisnęły na pole position i stoją obok siebie.
Jestem bardzo początkujący więc proszę nie dziwić się niektórymi moimi pytaniami.
Pierwsze moto, pierwsze godziny jazdy i pierwszy kontakt z mechaniką.
Awatar użytkownika
radziorek15
Motocyklista
Posty: 550
Rejestracja: 10 lip 2011, 14:50
Imię: Radosław
Miejscowość: Białystok
Plecak: słowianka
Garnek: xr-1100 shoei
Numer GG: 9519818
Telefon: 693457668

Re: Etykieta Młodego Motocyklisty

Post autor: radziorek15 »

Właśnie miałem o tym napisać. W trakcie wycieczki z jejkujejku popełniłem poważny błąd, gdyż chciałem ruszyć razem z nim, a akurat wyjeżdżaliśmy z dróżki w prawo na drogę. Się okazało że było za wąsko i już prawie położyłem się w miejscu, ale ledwo ustałem, Dlatego lepiej zrobić dystans do poprzedającego i nie wyjeżdżać razem.
er-5 + SV650S
Awatar użytkownika
DeFi
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2397
Rejestracja: 10 paź 2010, 20:25
Imię: Rafał
Miejscowość: Września
Plecak: Brak
Garnek: LS2
Numer GG: 9958743
Telefon: 783757397
Motocykl: Yamaha FJR 1300 '01
Lokalizacja: Września

Re: Etykieta Młodego Motocyklisty

Post autor: DeFi »

Dzisiaj miałem podobną sytuację. Ładna pogoda była, więc parking pod zakładem zapchany jednośladami różnej maści. Po wyjeździe wiadomo, motocykle przeciskają się na pole position. W sumie stało nas chyba czterech. Wyjazd odbywał się po kolei od lewej do prawej.
Obrazek
Kawasaki ER-5 '05 -> Kawasaki ZR-7 '00 ->Yamaha FJR 1300 '01
http://www.bikepics.com/members/defi/01fjr1300/
Awatar użytkownika
pioter300
Motocyklista
Posty: 151
Rejestracja: 01 lip 2012, 12:39
Imię: Piotr
Miejscowość: Wa-wa/Piaseczno
Garnek: SHARK S900

Re: Etykieta Młodego Motocyklisty

Post autor: pioter300 »

czaro85 pisze:Savoir-vivre:
- Przeciskając się miedzy samochodami, stając na pole position, zróbmy miejsce dla innego jednośladu który mógłby stanąć obok nas. Nie blokujmy innym wjazdu na pas.

Z dzisiejszego doświadczenia podczas powrotu do domu :
Jak juz jesteśmy na pole position to warto stanąć przed puszką, a nie obok. Po pierwsze - miejsce dla innego moto, po drugie po to by puszka ruszając była za nami, a nie obok bo jak trafi się @$##%@^# (jak mi dzisiaj) to ruszy z piskiem i będzie jechał obok żeby pokazać jaki to on jest "lepszy".....
Jestem bardzo początkujący więc proszę nie dziwić się niektórymi moimi pytaniami.
Pierwsze moto, pierwsze godziny jazdy i pierwszy kontakt z mechaniką.
ODPOWIEDZ