Zasady jazdy w grupie / kolumnie motocyklowej

Bezpieczeństwo jazdy i wszystko związane z jazdą.

Moderatorzy: Miłosz, Kamyk, lucek, bartoszto, jotto

Awatar użytkownika
Miłosz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1303
Rejestracja: 29 kwie 2011, 22:57
Imię: Miłosz
Miejscowość: Plewiska/Poznań
Plecak: Monika
Garnek: HJC
Numer GG: 3369519
Motocykl: Gsf 1200N K5

Zasady jazdy w grupie / kolumnie motocyklowej

Post autor: Miłosz »

Hejka temat, którego jeszcze na naszym forum nie było, a w kontekście naszych zlotów, przejażdżek, wypadów wspólnych i nie tylko - bardzo ważny!

Dla tych co byli i nie byli na pierwszym zlocie w Gnieźnie: pamiętacie tę kaszanę jaką tam odwalaliśmy na starym rynku? :rotfl:
Drugi zlot było już lepiej, ale ciągle masakra.

Nie bierzcie tego do siebie osobiście - sam nie jestem żadnym wymiataczem jeśli chodzi jazdę w kolumnie - każdy ma inne doświadczenie i umiejętności, ale w trosce o nas samych musimy się w tym temacie podszkolić.

Nie każdy ma na tyle odwagi, jak kolega z którym jechałem na jeden ze zlotów, powiedzieć że ma mało doświadczenia, nie zna zasad i jest dla niego za szybko. Niestety mam wrażenie, że jak jedzie kilku motocyklistów, zwłaszcza takich którzy nie jeżdżą razem, to w milczeniu każdy skupia się żeby nie wyjść na "fajtłapę" i żeby ktoś przypadkiem nie pomyślał, że jeździ wolno. Sam się na tym nieraz łapałem.

Poniżej link, opisujący podstawowe zasady poruszania się w kolumnie. Są jeszcze bardziej rozbudowane techniki przejazdów przez miasto itp., ale to już chyba dla bardzo zaawansowanych ;)

http://www.klubmotocyklowy.pl/index.php ... 6&Itemid=9

PS. Przy pokonywaniu łuków zwróćcie uwagę na opis.

-- 09 Lut 2012, 11:00 --

http://msf-usa.org/index_new.cfm?spl=2& ... me=Library

Dla znających angielski link do kilku poradników - nie tylko odnośnie jazdy w kolumnie.
Sklep Motocyklowy Warszawa - moto NUMiK
Awatar użytkownika
Lish
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 957
Rejestracja: 24 wrz 2010, 21:56
Imię: Karol
Miejscowość: Piaseczno
Plecak: Kiti
Garnek: biały
Telefon: 500366623
Motocykl: fzs600 pies
Kontakt:

Re: Zasady jazdy w grupie / kolumnie motocyklowej

Post autor: Lish »

Dobry temat. Trzeba się podszkolić przed kolejnymi zlotami ;)
Warto jeszcze dodać, że jak jedziemy w grupie z kilkoma osobami, których nie znamy i okazuje się, że lubią zapier... to lepiej poprostu się odłączyć i jechać po swojemu niż pędzić z grupą na granicy swoich umiejętności...

Pozdrawiam
Lish
Awatar użytkownika
Miłosz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1303
Rejestracja: 29 kwie 2011, 22:57
Imię: Miłosz
Miejscowość: Plewiska/Poznań
Plecak: Monika
Garnek: HJC
Numer GG: 3369519
Motocykl: Gsf 1200N K5

Re: Zasady jazdy w grupie / kolumnie motocyklowej

Post autor: Miłosz »

Jest sporo chętnych na lokalne wypady - będziemy się szkolić ;)

Ty, podobnie jak ja często poruszasz się z plecaczkiem, a to w ogóle inna jazda. Niestety czasami sprawdza się zasada, że największym wrogiem motocyklisty jest czasami inny motocyklista.
Awatar użytkownika
Criss
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 247
Rejestracja: 21 paź 2010, 14:32
Imię: Krzysiek
Miejscowość: Leszno
Motocykl: Suzuki DR800
Lokalizacja: Przybyszewo k.Leszna

Re: Zasady jazdy w grupie / kolumnie motocyklowej

Post autor: Criss »

Czytałem ten poradnik z rok temu:) inaczej to na pierwszym zlocie bym sie chyba nie połapał. Rzeczywiście na rynku w Gnieźnie była kicha ale w powrotnej drodze jak w kilku jechaliśmy do Kleczewa to już całkiem całkiem było :brumm:
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lish
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 957
Rejestracja: 24 wrz 2010, 21:56
Imię: Karol
Miejscowość: Piaseczno
Plecak: Kiti
Garnek: biały
Telefon: 500366623
Motocykl: fzs600 pies
Kontakt:

Re: Zasady jazdy w grupie / kolumnie motocyklowej

Post autor: Lish »

Ja bardzo lubię jeździć w grupie, ale nie za dużej. Super sprawa.
Awatar użytkownika
pioter300
Motocyklista
Posty: 151
Rejestracja: 01 lip 2012, 12:39
Imię: Piotr
Miejscowość: Wa-wa/Piaseczno
Garnek: SHARK S900

Re: Zasady jazdy w grupie / kolumnie motocyklowej

Post autor: pioter300 »

Skoro jesteśmy w temacie jazdy w grupie to dziś miałem takie przeżycie :

Jadę sobie spokojnie przez Konstancin Jeziorna (miasteczko pod Warszawą) ok. 40 - 50km/h za puszką. Wąsko, kilka łuków, nie ma jak bezpiecznie wyprzedzić więc nie szaleję. W prawym lusterku widzę skuter. Kurczowo trzyma się prawej strony. Ja zazwyczaj jadę bliżej lewej strony pasa, więc staram się nie zmieniać kierunku. Wg zasad jazdy w grupie jedziemy na przemian lewa strona pasa, kolejny prawa strona pasa itd. Wracając do skutera, jak on zobaczył, że ja jadę bliżej lewej krawędzi to zrównał się ze mną i tak jedzie. Ja zwalniam - on zwalnie, ja przyspieszam - on przyspiesza. Droga skręca, studzienek od cholery on się trzyma mojej prawej strony - aż chciałem go zatrzymać i mu ............ #$%^@$#%# ...powiedzieć co o tym myślę. Mam nauczkę na przyszłość - skuter widziany w lusterku - jedziemy środkiem tak aby się nie przecisnął.
Jestem bardzo początkujący więc proszę nie dziwić się niektórymi moimi pytaniami.
Pierwsze moto, pierwsze godziny jazdy i pierwszy kontakt z mechaniką.
Awatar użytkownika
ŁOLES
Motorowerzysta
Posty: 69
Rejestracja: 08 paź 2011, 17:57
Imię: Krzysiek
Miejscowość: Kalisz
Plecak: Aga
Garnek: CABERG J1
Telefon: 608278002

Re: Zasady jazdy w grupie / kolumnie motocyklowej

Post autor: ŁOLES »

Skuterowcy to bardzo specyficzna grupa społeczna, trzeba uważać na każdym kroku.
Awatar użytkownika
Bedol
Motorowerzysta
Posty: 70
Rejestracja: 11 lip 2012, 23:32
Imię: Bartłomiej
Miejscowość: Gdańsk
Garnek: HJC FG-14
Kontakt:

Re: Zasady jazdy w grupie / kolumnie motocyklowej

Post autor: Bedol »

Na dzień dzisiejszy dalej chyba można jechać 50ccm na dowód chyba (O ile się nic nie zmieniło), tak wiec niektórzy na skuterach prawdopodobnie mają bardzo nikłą wiedzę o przepisach, a tym bardziej niską wiedzę na temat praktycznej jazdy jednośladem. Osobiście prawdopodobnie bym się odwrócił lekko i pokazał mu gdzie ma jechać xD
Obrazek
Honda NSR125RL -> Kawasaki ER5 Twister
Awatar użytkownika
Lish
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 957
Rejestracja: 24 wrz 2010, 21:56
Imię: Karol
Miejscowość: Piaseczno
Plecak: Kiti
Garnek: biały
Telefon: 500366623
Motocykl: fzs600 pies
Kontakt:

Re: Zasady jazdy w grupie / kolumnie motocyklowej

Post autor: Lish »

pioter300 pisze:W prawym lusterku widzę skuter...
Zasady jazdy w grupie oczywiście nie odnoszą się do skuterzystów, zresztą inne też nie. Bez znajomości przepisów prawa można jeździć na kiblu to o jeździe w grupie będą wiedzieć?

Ja jak widzę kibel to jestem ostrożny jakbym widział policję ;) Większość ludzi na kiblach nie ma pojęcia o jeździe na jednośladzie...
Awatar użytkownika
K021
Motocyklista
Posty: 325
Rejestracja: 24 mar 2011, 21:23
Imię: Konrad
Miejscowość: Ostrów Maz/Wawa
Garnek: Shoei XR-1100
Skype: k0210l
Numer GG: 3051259
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zasady jazdy w grupie / kolumnie motocyklowej

Post autor: K021 »

Powiedzialbym nawet wiecej Lish, wiekszosc ludzi na kiblach to tacy ktorzy przesiedli sie z rowerow i nie tylko nie maja pojecia o jezdzie na jednosladzie, ale tez o ogolnych przepisach ruchu drogowego.
ODPOWIEDZ