ER-ką w Alpy - Austria 2011

Wszystko co związane z turystyką

Moderatorzy: Miłosz, Kamyk, lucek, bartoszto, jotto

Awatar użytkownika
Dzióbek
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 416
Rejestracja: 12 sty 2011, 23:36
Imię: Michał
Miejscowość: Kalisz
Plecak: Hania
Garnek: Nitro
Telefon: 511483837
Lokalizacja: Pawłówek k. Kalisza (WLKP)

ER-ką w Alpy - Austria 2011

Post autor: Dzióbek »

W dniach 14-17.09.2011 ja na Kawasaki ER-5 i Karol "Fazi" na Hondzie CBR 1100XX zrobiliśmy trasę z Kalisz - Grossglockner (Austria) - Kalisz. Trasa liczyła 2300km.

W ciągu kilku najbliższych dni postaram się umieścić tu obszerną relację z wyprawy (a jest sporo do napisania :) ), ale Kamyk już mnie "dopinguje" na Chat-ie więc już dziś link do albumu z fotkami :D :

http://www.facebook.com/media/set/?set= ... d23&type=1

A było to tak :) :
14.09.2011 Środa.
Trasa:
http://maps.google.pl/maps?saddr=Kalisz ... ,4&t=m&z=6

Z Kalisza wyruszyliśmy o 6.00. Po drodze kilka przerw na tankowanie, odpoczynków i trochę utrudnień w ruchu. W Czechach na autostradzie przed Pragą korek. Połowa autostrady była zablokowana, przez ciężarówkę przewożącą wielki zbiornik, która już "na oko" nie miała prawa zmieścić się pod wiaduktem. Jakoś przecisnęliśmy się pomiędzy autami - nie bez strat (na szczęście nie własnych) - patrząc w lusterko, czy Karol za mną jedzie "skasowałem" kufrem plastikową tyczkę oddzielającą "tymczasowe" pasy ruchu :). Po wjechaniu do Austrii na pierwszej stacji kupiliśmy winietki na przejazd autostradami - 4,5 EUR za moto na 10 dni. W kolejny korek wjechaliśmy na autostradzie w okolicach Linzu - 15:00 - 16:00, godziny szczytu. Na początku nie wiedzieliśmy jak "tubylcy" podchodzą do jeżdżenia między autami w korku, ale po jakimś czasie pojawili się miejscowi bikerzy - przeciskali się między samochodami, kierowcy się rozjeżdżali na boki (czyli można :) ) więc my za nimi :)
Celem były okolice Zell am See, ale ok. 20.00 zaczęło się robić ciemno. Ok. 40km od celu zjechaliśmy z trasy do miejscowości Sankt Johann im Pongau. Tam na stacji benzynowej zapytaliśmy o noclegi i kilku podchmielonych tubylców (ciekawostka - w Austrii na wielu stacji benzynowych są lady jak w barze, kuflowe piwo itp.) narysowało mapkę do zajazdu Gasthof Rainbach, który stał się naszą bazą na kolejne 3 dni. Koszt to 35 EUR za noc, za osobę ( + jakiś tam podatek, wyszło 38 EUR). Pokoje z TV i łazienką, niezły standard, śniadania w cenie.

15.09.2011 Czwartek.
Trasa:
http://maps.google.pl/maps?saddr=Sankt+ ... 1&t=m&z=12

Dzień drugi. Rano śniadanie, tankowanie i w drogę. Pochmurno, ale w miarę ciepło. Po wyjeździe ze stacji od razu korek. Co jest? Okazało się, że remont i z jednego pasa "zwijają asfalt" - mijanka, światła. Stoimy. Sytuacja podobna jak w Linzu, miejscowi jadą między autami, my za nami. Po drodze jeszcze 3km tunel (ważne w dalszej części relacji) i jesteśmy w Zell am See. Runda wokół jeziora, fotki i zmierzamy w kierunku trasy Grossglockner. Zaczęło się rozpogadzać, słońce przebija się co jakiś czas przez chmury. Postój przed bramkami, kupujemy bilety i ruszamy na trasę. Całodzienny bilet za moto kosztuje 19 EUR, każdy następny dzień można dokupić, pokazując bilet z dnia poprzedniego za 6 EUR. No to lecimy - 48km motocyklowego raju, którego nie da się opisać słowami - odsyłam to linku z fotkami :) . Chmury były tego dnia dość nisko, dlatego wjeżdżając na najwyższe punkty trasy (ponad 2500m n.p.m) przejechaliśmy ponad chmury - super wrażenie patrzeć na chmury "z góry". Po drodze postoje na parkingach widokowych (wspaniale przygotowane, z tablicami informacyjnymi, miejscami parkingowymi specjalnie dla motocykli, szafkami na kaski i plecaki jak w marketach itp.) i fotki. Dojechaliśmy prawie do miejscowości Winklern. Gdy trasa zaczęła prowadzić doliną i zrobiło się płasko zwróciliśmy w góry i do bazy. Wracaliśmy tą samą trasą, przez remontowany odcinek. Niestety korek był tak długi, że "złapało" nas czerwone światło przed tunelem (tunele w Austrii są wyposażone w sygnalizację świetlną i kamery - gdy jest korek za tunelem zapala się czerwone światło, żeby nie stać w tunelu w spalinach). Na motocyklach byśmy śmigneli, ale po konsultacjach z Karolem stwierdziliśmy, że za jazdę na "czerwonym" pewnie jest Zylion Euro mandatu, płatnego gotówką (no i kamery wewnątrz tunelu) więc poczekaliśmy na zielone - to był dłuugggi powrót :)
Do bazy dotarliśmy po zmroku. Z broszurek, które wzięliśmy na trasie (także po Polsku) dowiedzieliśmy się, że tras oznaczonych jak widokowe jest w okolicy więcej, nie tylko Grossglockner. Kilka na północ, kilka na południe od naszej bazy. Wybór na kolejny dzień był trudny, wybraliśmy północ. Oczywiście tak, aby nie jechać przez remont.



16.09.2011 Piątek.
Trasa:
http://maps.google.pl/maps?saddr=Sankt+ ... =5&t=m&z=9

Dzień trzeci. Rano śniadanie, tankowanie i w drogę. W Sankt Johann pochmurno. Pojechaliśmy w kierunku Bischofshofen i drogą na 164 do Saalfelden. Droga nie jest wpisana jako "widokowa" na mapach, ale jest mega najpierw setki zakrętów w dolinie, a potem serpentyny w górach, podjazdy i zjazdy, po prostu super :) Następnie na południe i 5km tunelem pod Zell am See. Po drugiej stronie tunelu słonecznie i bezchmurne niebo. Lecimy na zachód w kierunku drogi "widokowej" Gerlos (miejscowość o tej samej nazwie), zjechaliśmy także z głównej drogi do Kaprun, a następnie na dziurawą drogę lokalną (ale z fajnymi widokami :) ) Trasę Gerlos również polecam, "super widokowa i ostro powykręcana" :) - koszt 4 EUR za motocykl. Korzystając z bezchmurnego nieba, w drodze powrotnej jeszcze raz przejechaliśmy "w tą i z powrotem" trasę Grossglockner :) Widoki MEGA :) Pod bramkami i w całej dolinie ciekawostka - kilkadziesiąt, albo nawet kilkaset zabytkowych traktorów. Nie można było przejechać obojętnie :). Powrót do bazy tą samą trasą, którą przyjechaliśmy. Droga 164 w dzień była trudna technicznie, po zmroku starałem zmieścić się tylko pomiędzy białymi i czerwonymi światełkami odblaskowymi na słupkach :)

14.09.2011 Sobota.
Powrót do Kalisza tą samą trasą, którą przyjechaliśmy. Rano śniadanie, godzina 8.00 wyjazd. Do Linzu trochę mżyło (nie było nawet sensu zakładać deszczówek), potem słonecznie i ciepło.Po drodze nie było korków, ani innych utrudnień. W Czechach jeszcze postój w Lidlu, w celu "upłynnienia" pozostałych koron :) Po 12 godzinach i 850km, o 20.00 byłem w domu :)

Podsumowanie:
Wyszło 2300 km
Koszt całego wyjazdu to ok. 1100-1200 zł.
Paliwo w Czechach - 33-34 CZK/litr (ok.5,5zł).
Paliwo w Austrii - 1,4 EUR/litr (ok.5,6zł/litr) poza autostradami , 1,5-1,6 EUR/litr na autostradzie (ok.6zł).
Przejazd czeskimi autostradami motocyklem jest bezpłatny, w Austrii 4,5 EUR winietka na 10 dni.
W Austrii w kilku wioskach widzieliśmy panów z radarami w krzakach, a mandaty są konkretne i płatne gotówką, więc lepiej się nie spieszyć :), miejscowi jeżdżą bardzo przepisowo.
Bikerzy z Austrii, Niemiec i Szwajcarii (a na Grossglocknerze są ich setki) chyba nie są świadomi, że Japończycy produkują motocykle :), bo tam 99% jeździ na Beemkach (w ciągu wyjazdu widziałem chyba wszystkie modele wyprodukowane przez BMW w ostatnich 30 latach :) ).
Pogoda w Alpach często się zmienia i może być różna nawet w sąsiednich dolinach (po jednej stronie góry świeci słońce, po drugiej są chmury ), a teraz z TV wiem, że nasypało śniegu :D.

Kolejna wyprawa do Austrii na pewno będzie, bo jest jeszcze kilka tras widokowych "z broszurki", które chciałbym przejechać ;D

Niech MOC będzie z Wami :D
Ostatnio zmieniony 21 wrz 2011, 22:39 przez Dzióbek, łącznie zmieniany 3 razy.
Jeżeli nie masz na utrzymaniu rodziny, nie grozi ci głód, nie jesteś Tutsi ani Hutu i te sprawy, to wystarczy, że odpowiesz sobie na jedno zajebiście, ale to zajebiście ważne pytanie - co lubię w życiu robić?...a potem zacznij to robić.
Sklep Motocyklowy Warszawa - moto NUMiK
Awatar użytkownika
Kamyk
Administrator
Administrator
Posty: 3375
Rejestracja: 19 cze 2010, 19:07
Imię: Rafał
Miejscowość: Bydgoszcz/Szczecin/Berlin
Plecak: Ewa
Garnek: Shoei XR-1000 / HJC
Skype: kaminski.rafal
Numer GG: 2697152
Motocykl: Testowy
Lokalizacja: Bydgoszcz/Szczecin/Berlin

Re: ER-ką w Alpy - Austria 2011

Post autor: Kamyk »

Teraz zaluje, ze nie polecialem z wami :( A mozna bylo!
Er5 -> SV 650 K3 -> ST xtz 750 '89 + ...
keteiz1
Oldmotocyklista
Posty: 544
Rejestracja: 29 sty 2011, 11:15
Imię: Krzysztof
Miejscowość: krk
Lokalizacja: Mazowsze

Re: ER-ką w Alpy - Austria 2011

Post autor: keteiz1 »

Gdy bym tylko mógł się wcześniej przygotować to też mi się marzy taki wypad. Znam Alpy tylko z okien auta, a to tak jak w TV.
Dzióbek dla mnie jesteś wzorem do naśladowania. Na razie Ci zazdroszczę i cieszę się że mamy takiego GOŚCIA :!: w naszym forum.
Proponuję ustanowić dla niego i ludzi którzy mu będą dorównywać rangę - SUPER MOTOCYKLISTA. :)I wcale nie chodzi mi o to by się Dzióbasowi przypodobać, tylko by ludzie czytający posty wiedzieli na kim można polegać. :)
Awatar użytkownika
urbansan
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 600
Rejestracja: 24 mar 2011, 09:43
Imię: Urban
Miejscowość: Wa-wa
Plecak: Panna Urbanna :D
Garnek: RPHA 10+
Motocykl: SV1000
Lokalizacja: Wa-wa

Re: ER-ką w Alpy - Austria 2011

Post autor: urbansan »

Kurde - wrylo mnie :) ja ciagle chce gdzies pojechac dalej i ciagle cos mnie trzyma. Ech...
Virago 535 '93 -> kawa er-5 '02 -> hornet 900 '04 -> SV1000s '03
Awatar użytkownika
Kamil_HP
Motocyklista
Posty: 273
Rejestracja: 01 lip 2011, 18:28
Imię: Kamil
Miejscowość: Aleksandrów Łódzki
Plecak: Dorota
Motocykl: Krossy Vento, Level

Re: ER-ką w Alpy - Austria 2011

Post autor: Kamil_HP »

WOW Super, świetne zdjęcia, które zapewne nawet w połowie nie oddają realu! Zazdroszczę i podziwiam! Przez zimę będę szykował moto i ekwipunek na takie wyjazdy w przyszłym sezonie.
ER-5 '07 --> SV650S '07 --> w planach KTM
Awatar użytkownika
RobertoAlvarez
Motocyklista
Posty: 348
Rejestracja: 25 sie 2011, 10:50
Imię: Robert
Miejscowość: Kętrzyn
Plecak: Marta
Garnek: IXS
Skype: robert3004
Telefon: 504510755
Motocykl: Sv 650 S
Lokalizacja: 11-400 Kętrzyn

Re: ER-ką w Alpy - Austria 2011

Post autor: RobertoAlvarez »

Jedni sa w szoku innych wryło.....hm, nie mam chyba nic do powiedzenia, ale chyba wystarczy tylko chciec i zaryzykowac taki wypad. chlopaki, moze w przyszlym roku cos takiego zrobmy?
Jest Alvarez - jest i "biłber"
Awatar użytkownika
Kamyk
Administrator
Administrator
Posty: 3375
Rejestracja: 19 cze 2010, 19:07
Imię: Rafał
Miejscowość: Bydgoszcz/Szczecin/Berlin
Plecak: Ewa
Garnek: Shoei XR-1000 / HJC
Skype: kaminski.rafal
Numer GG: 2697152
Motocykl: Testowy
Lokalizacja: Bydgoszcz/Szczecin/Berlin

Re: ER-ką w Alpy - Austria 2011

Post autor: Kamyk »

Jestem ZA! Mozesz mnie juz liczyc do wyprawy :)
Er5 -> SV 650 K3 -> ST xtz 750 '89 + ...
ODPOWIEDZ