Wskaźnik godziny temperatury napięcia akumulatora

Wszelkie modyfikacje naszej Kawy ...

Moderatorzy: Miłosz, Kamyk, lucek, bartoszto, jotto, Kanc1erz

Awatar użytkownika
mefi12
Motorowerzysta
Posty: 69
Rejestracja: 26 lut 2016, 22:28
Imię: Sebastian
Miejscowość: Nysa
Garnek: LS2

Re: Wskaźnik godziny temperatury napięcia akumulatora

Post autor: mefi12 »

Super dodatek do moto ;) Również bym brał z grafiką :D
Sklep Motocyklowy Warszawa - moto NUMiK
Kanc1erz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 895
Rejestracja: 07 kwie 2014, 08:58
Imię: Michał
Miejscowość: Ornontowice k/Gliwic
Garnek: Scorpion EXO-1200
Numer GG: 8278420
Motocykl: SV-650SF

Re: Wskaźnik godziny temperatury napięcia akumulatora

Post autor: Kanc1erz »

Oki, są postępy prac, właśnie "skończyłem" lutować prototyp. Cudzysłów, bo brakuje kilku elementów, których zapomniałem kupić. W zasadzie myślałem, że mam je gdzieś, ale po przeczesaniu wszystkim pudełek - lipa :(
Brakuje Zegara PCF8583, podstawki na baterię CR1216, rezystora 36k do dzielnika miernika napięcia akumulatora i stabilizatora LM1117-5V.
Obrazek

Obrazek

Jutro zacznę kodzić. Na sam początek jakaś grafika (logo), pomiar temperatury i ogólny layout wyświetlacza.
ER-5 1998r. Od 07.04.2014r.
SV650S 2007r. Od 29.04.2018r.
Chętnie pomogę również w zakresie projektowania elektroniki oraz szeroko rozumianej informatyki i komputerów.
Rafał
Motocyklista
Posty: 161
Rejestracja: 31 maja 2014, 14:49
Imię: Rafał
Miejscowość: Cc B-100
Garnek: HJC-HQ1

Re: Wskaźnik godziny temperatury napięcia akumulatora

Post autor: Rafał »

I jak tam testy?
Kanc1erz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 895
Rejestracja: 07 kwie 2014, 08:58
Imię: Michał
Miejscowość: Ornontowice k/Gliwic
Garnek: Scorpion EXO-1200
Numer GG: 8278420
Motocykl: SV-650SF

Re: Wskaźnik godziny temperatury napięcia akumulatora

Post autor: Kanc1erz »

Rafał pisze:I jak tam testy?
Szczerze to odpaliłem tylko ekran i póki co nie programuję dalej - brak czasu :/ studia, umowa-zlecenie, kobieta, nawet dwie (ERka to też kobieta, nie? :P )
Także tak to wygląda :/ Mam nadzieję, że się uda do końca maja jakieś konkrety na to zrobić :)
ER-5 1998r. Od 07.04.2014r.
SV650S 2007r. Od 29.04.2018r.
Chętnie pomogę również w zakresie projektowania elektroniki oraz szeroko rozumianej informatyki i komputerów.
Rafał
Motocyklista
Posty: 161
Rejestracja: 31 maja 2014, 14:49
Imię: Rafał
Miejscowość: Cc B-100
Garnek: HJC-HQ1

Re: Wskaźnik godziny temperatury napięcia akumulatora

Post autor: Rafał »

i co tam :D Muszę CI co raz przypomnieć ;)
Kanc1erz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 895
Rejestracja: 07 kwie 2014, 08:58
Imię: Michał
Miejscowość: Ornontowice k/Gliwic
Garnek: Scorpion EXO-1200
Numer GG: 8278420
Motocykl: SV-650SF

Re: Wskaźnik godziny temperatury napięcia akumulatora

Post autor: Kanc1erz »

Rafał pisze:i co tam :D Muszę CI co raz przypomnieć ;)
Przypominaj :) Zakodziłem interfejs graficzny póki co, działa również temperatura. Chwilowo mam kłopot z zegarem i ADC, który działa jak chce. Nie wiem, czy to nie kwestia zakłóceń od USB, aż boję się pomyśleć co będzie się działo po podpięciu pod zasilanie motocykla.. :D ale może będzie dobrze :) Pod koniec tygodnia wrzucę Wam fotki to zobaczycie czy tak może być :)
ER-5 1998r. Od 07.04.2014r.
SV650S 2007r. Od 29.04.2018r.
Chętnie pomogę również w zakresie projektowania elektroniki oraz szeroko rozumianej informatyki i komputerów.
Awatar użytkownika
Kamyk
Administrator
Administrator
Posty: 3375
Rejestracja: 19 cze 2010, 19:07
Imię: Rafał
Miejscowość: Bydgoszcz/Szczecin/Berlin
Plecak: Ewa
Garnek: Shoei XR-1000 / HJC
Skype: kaminski.rafal
Numer GG: 2697152
Motocykl: Testowy
Lokalizacja: Bydgoszcz/Szczecin/Berlin

Re: Wskaźnik godziny temperatury napięcia akumulatora

Post autor: Kamyk »

Hej Kanc1erz,

Mam pytanie odnosnie uzycia modulu GPS w Arduino: bawiles sie kiedys tym? Chcialbym zbierac dane nt. dystansu przejechanego za pomoca GPS, a nie zadnego przewodu czy czujnika ;)

Kamyk
Er5 -> SV 650 K3 -> ST xtz 750 '89 + ...
Kanc1erz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 895
Rejestracja: 07 kwie 2014, 08:58
Imię: Michał
Miejscowość: Ornontowice k/Gliwic
Garnek: Scorpion EXO-1200
Numer GG: 8278420
Motocykl: SV-650SF

Re: Wskaźnik godziny temperatury napięcia akumulatora

Post autor: Kanc1erz »

Kamyk pisze:Hej Kanc1erz,

Mam pytanie odnosnie uzycia modulu GPS w Arduino: bawiles sie kiedys tym? Chcialbym zbierac dane nt. dystansu przejechanego za pomoca GPS, a nie zadnego przewodu czy czujnika ;)

Kamyk
W ogóle nie bawiłem się Arduino, ale obsługa modułu GPS jest banalnie prosta, są nawet gotowe kody np. na botlandzie, sekundka: https://botland.com.pl/259-moduly-gps?o ... derway=asc
Ale jak mam być szczery, to lepiej zainstalować Endomondo na telefonie :)
ER-5 1998r. Od 07.04.2014r.
SV650S 2007r. Od 29.04.2018r.
Chętnie pomogę również w zakresie projektowania elektroniki oraz szeroko rozumianej informatyki i komputerów.
Awatar użytkownika
Kamyk
Administrator
Administrator
Posty: 3375
Rejestracja: 19 cze 2010, 19:07
Imię: Rafał
Miejscowość: Bydgoszcz/Szczecin/Berlin
Plecak: Ewa
Garnek: Shoei XR-1000 / HJC
Skype: kaminski.rafal
Numer GG: 2697152
Motocykl: Testowy
Lokalizacja: Bydgoszcz/Szczecin/Berlin

Re: Wskaźnik godziny temperatury napięcia akumulatora

Post autor: Kamyk »

Tu nie chodzi o GPS-a pokazywanego na telefonie ;) Mam inny projekt w głowie, dlatego odezwę się do Ciebie w celu wykonania płytki prototypowej ;)

Kamyk
Er5 -> SV 650 K3 -> ST xtz 750 '89 + ...
Kanc1erz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 895
Rejestracja: 07 kwie 2014, 08:58
Imię: Michał
Miejscowość: Ornontowice k/Gliwic
Garnek: Scorpion EXO-1200
Numer GG: 8278420
Motocykl: SV-650SF

Re: Wskaźnik godziny temperatury napięcia akumulatora

Post autor: Kanc1erz »

Oki, czekam zatem :)
A jeżeli idzie o ten komputerek, to teraz dopiero się wziąłem za niego, mam już zakodzony ekran powitalny (screen poniżej), wskazania temperatury, zgodnie z założeniami 2 kanały, ale zastanawiam się nad trzecim - można by kontrolować temp. oleju, wody i zewnętrzną (kwestia softu ile czujników będzie), ważne jest to, że wskazania termometru wynoszą od -55 do 127.9 stopnia C.
Zakodziłem też automatyczną regulację jasności. Generalnie zazwyczaj jest tak, że im jaśniej, tym mocniejsze podświetlenie, ale tu jest to o tyle dziwne, że czy z czy bez podświetlenia w jasny dzień wszystko widać, a w nocy znów nie, więc im ciemniej - tym jaśniejsze podświetlenie. Aczkolwiek działa to średnio - skoki są zauważalne, troszkę mnie to irytuje, ale chyba to tak zostawię, bo co zrobić... Chyba, żeby dać to na przerwanie, wtedy co prawda zmiany będą szybsze (teraz są co około 800ms), ale skoki nadal będą zauważalne, bo ADC jest dość.... czuły. Można by również poeksperymentować z różnymi foto rezystorami, ale to nie jest taki tani sport, bo jeden kosztuje 5-10zł..
Wrzucam kawałek kodu (C) odpowiedzialny za to:
http://pastebin.com/GJetScGM

Pozostało zrobić zegar - HH:MM:SS oraz ewentualnie datę (DD/MM/RRRR). Miejsca jest CHYBA dość.
Część odpowiedzialną za pomiar napięcia na akusiu też jest, ale muszę go skalibrować, a to będzie dość ciężkie, bo... nie mam zasilacza regulowanego w domu :D Więc przyjmę, że skala będzie liniowa od powiedzmy 0-14.4V. Max. napięcie pomiaru wynosi około 17V, przy czym powyżej 16V skala się zamyka na MAX. Oczywiście dobierając inaczej rezystory można ten limit znacząco podnieść, aczkolwiek zmniejszamy nieco rozdzielczość pomiaru, znaczy różnice nawet rzędu 0.5V mogą się zacierać. Prąd w stanie spoczynku, który pobiera sonda, wynosi I=U/R, a zatem I = 14.4/(1k+3k) = 14.4/4k = 3.6mA. Chyba do zaakceptowania?


I jeszcze jedno :P
Atmega 8/88 (teraz jest tam 88) chyba nie da rady pamięciowo. Będzie trzeba użyć 328. Bez obsługi zegara mam tam 5.3kB, po optymalizacjach pewnie zejdę do 5.1kB, ale doliczając zegar (około 1-2kB) i jakieś sensowne GUI (bardzo dużo), to nie ma szans się zmieścić.
Obrazek

Obrazek
ER-5 1998r. Od 07.04.2014r.
SV650S 2007r. Od 29.04.2018r.
Chętnie pomogę również w zakresie projektowania elektroniki oraz szeroko rozumianej informatyki i komputerów.
ODPOWIEDZ