Amortyzatory tylne

Wszelkie modyfikacje naszej Kawy ...

Moderatorzy: Miłosz, Kamyk, lucek, bartoszto, jotto, Kanc1erz

Awatar użytkownika
Kamyk
Administrator
Administrator
Posty: 3375
Rejestracja: 19 cze 2010, 19:07
Imię: Rafał
Miejscowość: Bydgoszcz/Szczecin/Berlin
Plecak: Ewa
Garnek: Shoei XR-1000 / HJC
Skype: kaminski.rafal
Numer GG: 2697152
Motocykl: Testowy
Lokalizacja: Bydgoszcz/Szczecin/Berlin

Re: Amortyzatory tylne

Post autor: Kamyk »

Kurde, rozkmina pelna para :) Podoba mi sie! Oby tak dalej oraz oby wiecej bylo takich ludzi, ktorzy nie boja sie cos podzialac.

Pozdrawiam i czekam na efekty i wizualizacje.

Kamyk
Er5 -> SV 650 K3 -> ST xtz 750 '89 + ...
Sklep Motocyklowy Warszawa - moto NUMiK
Awatar użytkownika
radoGTI
Rowerzysta
Posty: 15
Rejestracja: 10 sty 2011, 13:05
Miejscowość: Starachowice
Plecak: Justa;)
Garnek: AGV GP-Pro
Numer GG: 12572669

Re: Amortyzatory tylne

Post autor: radoGTI »

@Kamyk
Pomysł - no cóż, er5 jest ładny sam w sobie, ale przecież możemy robić wiele różnych rzeczy żeby był jeszcze ładniejszy;) poza tym myślę że montując amor centralny z regulacją twardości i może nawet wysokości, własności jezdne mogą się poprawić;)
chcę nieco podnieść sobie tył i utwardzić przód co wyprostuje mi obrobinę kolana przy jeździe i zmieni pozycję. na razie wszystkie projekty mam tylko na papierze i nieco na komputerze, ale zobaczymy co przyniesie praktyka, czyli jak mawiał mów wykładowca od grafiki inżynierskiej "czekawe czy restytucja porjektu danego w rzutach nie okaże się awykonalna".
Awatar użytkownika
OloK
Motocyklista
Posty: 575
Rejestracja: 27 cze 2010, 22:49
Imię: Aleksander
Miejscowość: Złotoryja
Plecak: Brak :)
Garnek: AGV K-3
Numer GG: 7525884
Lokalizacja: Złotoryja
Kontakt:

Re: Amortyzatory tylne

Post autor: OloK »

Jak już teoretyzujemy, ja bym poszedł w strone zamiany wahacza np z gpz-a
amor centralny, hamulec tarczowy :) 2w1

tylko czy bez wiekszego modzenia bedzie wszystko pasowac :)
Komar 2350 -> Piaggio Zip -> Suzukia Katana -> Kawasaki ER-5 -> ....
Galeria
Awatar użytkownika
UncleKlaus
Motocyklista
Posty: 179
Rejestracja: 10 mar 2011, 17:38
Imię: Michał
Miejscowość: Kraków

Re: Amortyzatory tylne

Post autor: UncleKlaus »

A jak z wytrzymałością samego wahacza? No bo jakby nie patrzeć, zaprojektowano go do pracy pod znacznie mniejszymi obciążeniami niż przy centralnym amorze.
Awatar użytkownika
DeFi
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2397
Rejestracja: 10 paź 2010, 20:25
Imię: Rafał
Miejscowość: Września
Plecak: Brak
Garnek: LS2
Numer GG: 9958743
Telefon: 783757397
Motocykl: Yamaha FJR 1300 '01
Lokalizacja: Września

Re: Amortyzatory tylne

Post autor: DeFi »

Inna sprawa to jak zamocujesz centralny amortyzator ? Trzeba by w odpowiednim miejscu na ramie przyspawać mocowanie.
Obrazek
Kawasaki ER-5 '05 -> Kawasaki ZR-7 '00 ->Yamaha FJR 1300 '01
http://www.bikepics.com/members/defi/01fjr1300/
Wolf
Motocyklista
Posty: 144
Rejestracja: 05 gru 2010, 23:22
Lokalizacja: Brodowo koło Środy Wielkopolskiej

Re: Amortyzatory tylne

Post autor: Wolf »

Jak na moje oko amor centralny nie wypali....takie moje spostrzeżenie tylko-kiedyś się d tego przymierzałem ale po przekalkulowaniu stwierdziłem że efekt może być mizerny.....po pierwsze tylna część ramy jest za miękka i przy większej dziurze może się zlasować.Po drugie właśnie to że rama jest na tyłach miękka to i na zakrętach i przy większych szybkościach może powodować chwiania motocyklem a po trzecie cała siła jest rozłożona na 2 częściach ramy i przechodziło to wiele testów no i jakoś to działa.A taki montaż amora jak byś to wszystko już przerobił to musi być do setnych milimetra ustawiony na środku bo się będzie nie równo rozkładało i efekt jak to wcześniej wspomniałem mizerny.No ale podjąć się można technikiem kawasaki nie jestem ale widziałem już podobne projekty u innych motocykli które by się wydawało że mają solidniejszy tył i ni chu chu.. :ugeek:
[color=#0040FF]BRACI SIĘ NIE TRACI-to hasło powinno łączyć wszystkich motocyklistów!!!!! :)[/color]
piter3105
Motocyklista
Posty: 628
Rejestracja: 24 sty 2011, 18:19
Imię: Piotr
Miejscowość: Ciechanów/Wrocław
Plecak: Ania
Garnek: LS2
Motocykl: BMW R 1100 RT

Re: Amortyzatory tylne

Post autor: piter3105 »

Wiem, że był już gdzieś temat o amortyzatorach tylnych, ale pozwolę sobie napisać tutaj. Ktoś tam napisał, że montował amortyzatory od MZ. Dają radę? Długościowo pasowałyby również od Jawy 350. Zakładał ktoś takowe? Może ktoś polecić jakieś od innych motocykli? Byleby troszeczkę twardsze był od seryjnych.
lukaszu
Motocyklista
Posty: 177
Rejestracja: 10 kwie 2011, 11:56
Imię: Łukasz
Miejscowość: Kielce
Garnek: NAXA FOB

Re: Amortyzatory tylne

Post autor: lukaszu »

@radi gti
U! kolego :) no to pomysł masz kosmiczny, sam to ostatnio oglądałem, ale po analizie wstępnej dochodzę do wniosku, ze konstrukcja ramy na to nie pozwala.
Nie chodzi nawet o zaczepy czy strach o wspawanie tego idelanie prosto a sam problem natury obciążenia w innym pkc podparcia ramy.
Ona faktycznie np na podbiciu w zakręcie lub ostrym łuku w duzym pochyle może dostać jakiegoś skrzywienia lub zwykłego chwilowego odkształcenia które zaowocuje tylko soczystym slidem... :?
poza tym sam wahacz mocowany w ramie bedzie przenosił w łukach obciążenia osiowe w stosunku do mocowania w ramie, które teraz zjadają wlasnie dwa amory. Co on na to?
Tu słusznie ktoś zagadał odn amorka z GPZ, trzeba by zrobić swap ewentualnie, bo konstrukcja robiona samodzielnie to trochę strach...

Analizowałeś co się stanie z motocyklem jak podniesiesz srodek cieżkości? lub podnosząc tylko tył przesuniesz obciążenie na przedni widelec?
mozna podnieść przedni,ale wydłużenie lag spowoduje wiekszą odległość między osiami przy tym samym kącie główki ramy...
motocykl może się zacząć walić w zakręt
kazdy z tych parametrów wpływa zasadniczo na trakcję -przechyły.
mam nadzieje, ze coś wymyślisz.
niemniej z wypiekami na twarzy czekam co tam naskrobiesz, bo sam mam pewien pomysł odn zawieszenia z przodu :D
POWODZENIA!!!
jest: er-5, zr-7, dt-125 (2T), chinol 50
było: gs-500, diversion 600, en-500
Awatar użytkownika
Dzióbek
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 416
Rejestracja: 12 sty 2011, 23:36
Imię: Michał
Miejscowość: Kalisz
Plecak: Hania
Garnek: Nitro
Telefon: 511483837
Lokalizacja: Pawłówek k. Kalisza (WLKP)

Re: Amortyzatory tylne

Post autor: Dzióbek »

piter3105 pisze:Ktoś tam napisał, że montował amortyzatory od MZ. Dają radę? Długościowo pasowałyby również od Jawy 350. Zakładał ktoś takowe?
Od MZ pasują do wersji po lifcie (są dłuższe), natomiast od Jawy powinny pasować do wersji przed liftem.
Jesienią przymierzaliśmy amortyzatory od mojej Jawy do ER-ki ŁOLESA, ale zima przerwała nam "medytacje" :D
Krzysiek na pewno wiosną powróci do tematu :)
Powinny pasować, konieczne będzie natomiast dotoczenie tulejek, bo są różne średnice otworów mocujących.
Gra jest warta zachodu, bo komplet nowych amortyzatorów do Jawy, z regulacją twardości, chromowanych kosztuje ok.130-150zł, a do ER-ki pewnie ok.1000zł, jeśli nie więcej. Masy motocykli są zbliżone (Jawa ok. 160kg) więc powinno wypalić.
Jeżeli nie masz na utrzymaniu rodziny, nie grozi ci głód, nie jesteś Tutsi ani Hutu i te sprawy, to wystarczy, że odpowiesz sobie na jedno zajebiście, ale to zajebiście ważne pytanie - co lubię w życiu robić?...a potem zacznij to robić.
KELGAR
Motocyklista
Posty: 352
Rejestracja: 02 paź 2011, 21:06
Imię: Mateusz
Miejscowość: Świdnica
Plecak: z książkami ^^
Garnek: Shark S600

Re: Amortyzatory tylne

Post autor: KELGAR »

Pomysł zacny, raportuj na okrągło jak idą prace. Może kilka osób po udanych modyfikacjach i testach skusi się na tego typu "tuning" 8-) ;)
ODPOWIEDZ