Amortyzatory tylne

Wszelkie modyfikacje naszej Kawy ...

Moderatorzy: Miłosz, Kamyk, lucek, bartoszto, jotto, Kanc1erz

Awatar użytkownika
Kuzuki
Motorowerzysta
Posty: 79
Rejestracja: 05 paź 2012, 19:43
Imię: Paweł
Miejscowość: Gliwice
Garnek: HJC

Re: Amortyzatory tylne

Post autor: Kuzuki »

Mam kawe z 99, więc przed liftową wersję i kupiłem amorki od jawy 350. Takie jak na przykład z tej aukcji http://allegro.pl/jawa-350-ts-cz-amorty ... 00863.html
Przy zakładaniu trzeba było wymienić te gumowe tuleje w otworach mocujących na te ze starych amorów. Po założeniu siadam na moto, żeby sprawdzić czy nie za twardo, może za miękko. Przy zmianie twardości jednego z amorów (robione przeznaczonym do tego kluczem) pękł, poszedł w pół "pierścień" za który to się zahacza klucz. Trzeba było ze starych amortyzatorów przekładać te "pierścienie" do nowych. Całe szczęście średnica się zgadzała, i tak o to z 2 kompletów (starych, zużytych japońskich i nowych chińskich) powstał jeden japońsko-chiński cud techniki, który użytkuję do dziś :D Co do działania amortyzatorów nie mam żadnych zastrzeżeń, działają dobrze już prawie pół roku, tylko te "pierścienie" były wykonane z gównianego aluminium i nie przetrwały pierwszej próby.
Sklep Motocyklowy Warszawa - moto NUMiK
Awatar użytkownika
Pozytywny
Rowerzysta
Posty: 38
Rejestracja: 22 gru 2013, 15:43
Imię: Konrad
Miejscowość: Irlandia
Garnek: Nitro

Re: Amortyzatory tylne

Post autor: Pozytywny »

Amortyzatory od Jawy do wersji poliftowej też mogę zakładać? :D Coś tam ktoś pisał że niby są trochę dłuższe, ale raczej to nie powinno przeszkodzić mocno. Czy lepiej od MZ'ty?
piter3105
Motocyklista
Posty: 628
Rejestracja: 24 sty 2011, 18:19
Imię: Piotr
Miejscowość: Ciechanów/Wrocław
Plecak: Ania
Garnek: LS2
Motocykl: BMW R 1100 RT

Re: Amortyzatory tylne

Post autor: piter3105 »

Z tego co kojarzę to chyba od MZ dłuższe:)
Awatar użytkownika
Pozytywny
Rowerzysta
Posty: 38
Rejestracja: 22 gru 2013, 15:43
Imię: Konrad
Miejscowość: Irlandia
Garnek: Nitro

Re: Amortyzatory tylne

Post autor: Pozytywny »

piter3105 pisze:Z tego co kojarzę to chyba od MZ dłuższe:)
Czyli w końcu jak to jest, jak mam wersje 2002 (po Liftcie) to biore tę od MZ'ty czy Jawy? :D
piter3105
Motocyklista
Posty: 628
Rejestracja: 24 sty 2011, 18:19
Imię: Piotr
Miejscowość: Ciechanów/Wrocław
Plecak: Ania
Garnek: LS2
Motocykl: BMW R 1100 RT

Re: Amortyzatory tylne

Post autor: piter3105 »

Jawa-przed liftem, MZ-po lifcie;)
Awatar użytkownika
Pozytywny
Rowerzysta
Posty: 38
Rejestracja: 22 gru 2013, 15:43
Imię: Konrad
Miejscowość: Irlandia
Garnek: Nitro

Re: Amortyzatory tylne

Post autor: Pozytywny »

piter3105 pisze:Jawa-przed liftem, MZ-po lifcie;)
No i super! Dzięki wielkie kolego :)
Olo
Rowerzysta
Posty: 42
Rejestracja: 12 mar 2014, 19:41
Miejscowość: Łódź
Plecak: mam urwany podnóżek ;/
Garnek: HJC IS 17
Numer GG: 6919090

Re: Amortyzatory tylne

Post autor: Olo »

Mam trochę biede w portfelu i amortyzatory do wymiany. Chciałbym kupić takie za ~100zł od MZ, czy CZ będą sprawdzały się w kawie?
http://allegro.pl/gmoto-amortyzatory-ty ... 63778.html
http://allegro.pl/nowe-amortyzatory-tyl ... 60381.html
Postów było kilka, ale dawno, może ma ktoś nowe doświadczenia?
Awatar użytkownika
Kamil_HP
Motocyklista
Posty: 273
Rejestracja: 01 lip 2011, 18:28
Imię: Kamil
Miejscowość: Aleksandrów Łódzki
Plecak: Dorota
Motocykl: Krossy Vento, Level

Re: Amortyzatory tylne

Post autor: Kamil_HP »

Olo pisze:Mam trochę biede w portfelu i amortyzatory do wymiany. Chciałbym kupić takie za ~100zł od MZ, czy CZ będą sprawdzały się w kawie?
http://allegro.pl/gmoto-amortyzatory-ty ... 63778.html
http://allegro.pl/nowe-amortyzatory-tyl ... 60381.html
Postów było kilka, ale dawno, może ma ktoś nowe doświadczenia?

Ja właśnie takie zakupiłem i będę na dniach montował. Zwróć uwagę na średnicę otworów w tulejce. U mnie (2007r.) na górze jest 14, a na dole 10mm. Kupiłem z otworami 10mm i po prostu wybiję tulejkę z górnego mocowania.
ER-5 '07 --> SV650S '07 --> w planach KTM
kluska
Podawacz śrubek
Posty: 2
Rejestracja: 31 maja 2014, 12:56
Miejscowość: Rzeszów

Re: Amortyzatory tylne

Post autor: kluska »

Kupiłem również właśnie takie od MZ'tki do ER5 z 2004 roku ;) Niedawno wróciłem z garażu - 40 minut roboty. Wybiłem górne tulejki z oryginalnych amortyzatorów i założyłem do nowych, dół pasuje idealnie.
Wszystko szybko i przyjemnie :)
kchelm
Rowerzysta
Posty: 41
Rejestracja: 08 sty 2012, 21:06
Imię: Krzysztof
Miejscowość: Warszawa-Mokotów
Garnek: Reevu MSX1

Re: Amortyzatory tylne

Post autor: kchelm »

Zamontowałem do rocznika '99 amortyzatory takie same jak piter3105: http://forum.kawasaki-er5.pl/download/f ... &mode=view i jestem zadowolony chociaż nikt nie wspomniał o pewnych konsekwencjach ich nieco większej długości. Amortyzatory są dłuższo około 1,5 może 2 cm. Niby niewiele ale np. po postawieniu motocykla na centralnej stopce oba koła dotykają podłoża. Drobnostką jest, że nie mogę teraz smarować łańcucha na centralnej stopce przy uruchomionym silniku i w rzuconym pierwszym biegu na płaskim terenie. Muszę w tym celu znaleźć jakiś krawężnik albo zagłębienie w podłożu. Gdy oba koła stoją na ziemi podparcie centralne stopki jest trochę niestabilne - bo jest ona nieco odciążona. Może jestem jak księżniczka na ziarnku grochu ale od czułem zmianę wysokości kanapy przy maksymalnym wstępnym napięciu sprężyn. Musiałem je nieco popuścić. Również należy zwrócić uwage na luz łańcucha. Wahacz jest podparty kilkanaście cm za zębatką i podczas ugięcia sprężyn naprężenie łańcucha rośnie. Charakterystyka tych amortyzatorów jest nieco inna. Przy od puszczeniu wstępnego napięcia sprężyn w celu skorygowania pozycji na motorze (by nie być zbyt nachylony nad kierownikiem) skok ich jest chyba większy niż przy oryginalnych. Ustawienie nominalnego luzu łańcucha może spowodować że nie starczy go gdy wjedziemy w jakiś dołek. Sam byłem zaskoczony gdy po regulacji naprężenia łańcucha na centralnej stopce z nowymi amorkami usiadłem na kanapie i łańcuch był napięty jak cięciwa w łuku. Łańcuch mam nowy bez lokalnych przeciągnięć. Muszę zostawiać większy luz łańcucha i przy oparciu motoru na bocznej podpórce łańcuch leży na złożonej stopce centralnej. Mam tylko nadzieję ze w trakcie jazdy nie ociera o nią ... To tyle. Wniosek? Trzeba mieć świadomość konsekwencji założenia amorków o innej niż oryginalna długości i charakterystyce oraz uważać na szczegóły opisane powyżej. Ale da się z tym jeździć!
ODPOWIEDZ