Wymiana napędu. (łańcucha)

Naprawa, wymiana, konserwacja, po prostu pomoc ...

Moderatorzy: Miłosz, Kamyk, lucek, bartoszto, jotto, Kanc1erz

Awatar użytkownika
DeFi
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 2397
Rejestracja: 10 paź 2010, 20:25
Imię: Rafał
Miejscowość: Września
Plecak: Brak
Garnek: LS2
Numer GG: 9958743
Telefon: 783757397
Motocykl: Yamaha FJR 1300 '01
Lokalizacja: Września

Re: Wymiana napędu. (łańcucha)

Post autor: DeFi »

keteiz1 pisze:. Następnie przy wkładaniu zapinki nie zapominamy o włożeniu oringów. Zakładając na zapinkę ogniwko należy go wcisnąć przy pomocy małego imadełka lub klucza francuskiego podkładając na kołki podkładki n.p. nakrętki M5 i cisnąć aż ukaże się w pełni nacięcie pod zawleczkę. :)
Z początku nie zrozumiałem o co chodziło z tymi podkładkami. Zrozumiałem dopiero teraz gdy już jestem po wymianie napędu.
Ale zamiast imadełka użyłbym ścisku stolarskiego ma śrubie. Lżejszy do trzymania w ręce niż imadełko.

Ja mam teraz swój sposób, ale może kiedyś (najprędzej w następnym moto) spróbuję z podkładkami.

Przy wkładaniu ogniwka posłużyłem się innym sposobem. Mianowicie łączenie ustawiłem w miejscu najbliżej opony u dołu (zapinałem już przy założonym kole) Pomiędzy łańcuch a oponę wsadziłem młotek (łańcuch poluźniony na tyle by nie trzeba było trzymać młotka w powietrzu). Następnie stępionym krzyżakiem (albo punktakiem jak kto woli i co ma dostępne w garażu) i drugim młotkiem powoli wbijałem ogniwko, aż pojawiło się rowki na zapinkę.

Dojście do tego sposoby zajęło mi niecałą godzinkę. Mało brakowało a zostawiłbym niezapięty łańcuch i poszedłbym spać. Na szczęście mam coś takiego w sobie, że jak coś zacznę to muszę skończyć. Choćbym miał położyć się spać godzinę przed pobudką do pracy (a wstaję o 4 rano) to dokończę co zacząłem.
Obrazek
Kawasaki ER-5 '05 -> Kawasaki ZR-7 '00 ->Yamaha FJR 1300 '01
http://www.bikepics.com/members/defi/01fjr1300/
Sklep Motocyklowy Warszawa - moto NUMiK
Awatar użytkownika
Kamyk
Administrator
Administrator
Posty: 3375
Rejestracja: 19 cze 2010, 19:07
Imię: Rafał
Miejscowość: Bydgoszcz/Szczecin/Berlin
Plecak: Ewa
Garnek: Shoei XR-1000 / HJC
Skype: kaminski.rafal
Numer GG: 2697152
Motocykl: Testowy
Lokalizacja: Bydgoszcz/Szczecin/Berlin

Re: Wymiana napędu. (łańcucha)

Post autor: Kamyk »

Witam,

A co tam odkopie troche temat :) Jestem przed zamontowanie sobie nowego łancucha i zastanawiam sie na zakuwarka. Mozecie jakas z nich polecic? Szukalem na allegro i podobne sa w roznych cenach:

- http://allegro.pl/zakuwarka-nitownica-l ... 61694.html
- http://allegro.pl/nitownica-lancuchow-m ... 33155.html
- http://allegro.pl/zakuwarka-rozkuwarka- ... 47456.html
- http://allegro.pl/zakuwarka-i-rozkuwark ... 96220.html
- http://allegro.pl/drc-rozkuwarka-zakuwa ... 66633.html
- http://allegro.pl/zakuwarka-i-rozkuwark ... 95490.html

Najblizej mi do ostatniej bo znam firme i wiem, ze robi lepsze chinczyki niz poprzednie. Wiem, ze mozna zrobic to pewnie za pomoca mlotka i czegos innego ale nie chce ryzykowac, ze zrobie to zle ;)

Bede wdzieczny za porade.

Kamyk
Er5 -> SV 650 K3 -> ST xtz 750 '89 + ...
Awatar użytkownika
Corr
Motocyklista
Posty: 697
Rejestracja: 21 maja 2012, 13:04
Imię: Adam
Miejscowość: Zabrze
Motocykl: Kawasaki ZX-6R 05'

Re: Wymiana napędu. (łańcucha)

Post autor: Corr »

http://allegro.pl/zakuwarka-i-rozkuwark ... 96220.html ta się wydaje bardziej dopasowana do łańcuchów motocyklowych, 530 to popularny rozmiar a w innych zakuwarkach trzeba szlifować nity przy tej szerokości, niestety nigdy nie miałem do czynienia z zakuwarkiami więc nie doradzę nic więcej.

Mam też głupie pytanie w tym temacie: właśnie wymieniam napęd, nie chcę sam brać się za zakuwanie z powodu braku doświadczenia i sprzętu... Żeby dojechać do warsztatu na zakucie jedyna opcja to kupno ogniwa ze spinką na dojazd i tego do zakuwania, prawda? 20 zeta za spinkę to nie majątek, ale kupno jej na 2 kilometry trochę boli :lol:
Kawasaki Er5 99' -> Kawasaki ZX-6R 636 05'
Awatar użytkownika
Kamyk
Administrator
Administrator
Posty: 3375
Rejestracja: 19 cze 2010, 19:07
Imię: Rafał
Miejscowość: Bydgoszcz/Szczecin/Berlin
Plecak: Ewa
Garnek: Shoei XR-1000 / HJC
Skype: kaminski.rafal
Numer GG: 2697152
Motocykl: Testowy
Lokalizacja: Bydgoszcz/Szczecin/Berlin

Re: Wymiana napędu. (łańcucha)

Post autor: Kamyk »

Z tego co czytalem spinka jest do malych pojemnosci, ze wzgleduy na moc motocykla ktora moze spowodowac szarpniecie lancuchem i rozerwanie zawleczki. Jesli juz to zrobisz to po prostu jedz wolniej ;) uwazaj. A jaka jest roznica w zakuciu i zalozeniu napedu w serwisie? Pewnie spora?

Uzywales jakies pasty do nakretech do zebatek?

Kamyk
Er5 -> SV 650 K3 -> ST xtz 750 '89 + ...
Awatar użytkownika
Corr
Motocyklista
Posty: 697
Rejestracja: 21 maja 2012, 13:04
Imię: Adam
Miejscowość: Zabrze
Motocykl: Kawasaki ZX-6R 05'

Re: Wymiana napędu. (łańcucha)

Post autor: Corr »

To wiadomo, że z założoną spinką jest tryb jazdy emeryta ;) Nawet nie pytałem ile kosztuje wymiana w serwisie, staram się unikać warsztatów, a wymiana napędu jest bardzo prosta(nie licząc walki z nakrętkami- u mnie ktoś poprzednio bardzo mocno dociągnął nakrętkę mocującą zębatkę zdawczą, ale po użyciu odpowiedniej przedłużki się udało :D ), jak będę to z ciekawości zapytam.

Dałeś mi do myślenia z smarowaniem, serwisówka przewiduje jedynie mieszaninę oleju i smaru molibdenowego do zębatki zdawczej- tutaj planowałem użycie smaru miedzianego(jest podkładka do zaginania na nakrętkę więc ryzyko odkręcenia zerowe), do tyłu nic... A teraz poczytałem i sporo ludzi używa do nakrętek tylnej zębatki kleju do gwintów, mam niebieski loctite więc powinien się nadać. Ktoś bardziej doświadczony mógłby doradzić czy to dobra opcja ;)

Ps jestem na etapie gdzie napęd jest rozebrany i kupuję zamiennik więc montaż dopiero przede mną ;)
Kawasaki Er5 99' -> Kawasaki ZX-6R 636 05'
Awatar użytkownika
Kamyk
Administrator
Administrator
Posty: 3375
Rejestracja: 19 cze 2010, 19:07
Imię: Rafał
Miejscowość: Bydgoszcz/Szczecin/Berlin
Plecak: Ewa
Garnek: Shoei XR-1000 / HJC
Skype: kaminski.rafal
Numer GG: 2697152
Motocykl: Testowy
Lokalizacja: Bydgoszcz/Szczecin/Berlin

Re: Wymiana napędu. (łańcucha)

Post autor: Kamyk »

No wlasnie czytalem w serwisowce zeby uzyc takiego kleju do nakretek, dlatego napisalem :) Ja narazie jestem na etapie zakupu napedu i przecinania szlifierka starego lancucha :)

Kamyk
Er5 -> SV 650 K3 -> ST xtz 750 '89 + ...
Awatar użytkownika
Corr
Motocyklista
Posty: 697
Rejestracja: 21 maja 2012, 13:04
Imię: Adam
Miejscowość: Zabrze
Motocykl: Kawasaki ZX-6R 05'

Re: Wymiana napędu. (łańcucha)

Post autor: Corr »

Nim go przetniesz, odkręć nakrętkę zębatki zdawczej, wtedy możesz blokować wałek tylnym hamulcem, a jeżeli to za mało to zablokować koło podkładając coś pod wahacz(u mnie sam hamulec nie wystarczył i koło się ślizgało). Dużo osób robi to na biegu a łatwo w ten sposób uszkodzić skrzynię :dol:
Kawasaki Er5 99' -> Kawasaki ZX-6R 636 05'
Awatar użytkownika
Kamyk
Administrator
Administrator
Posty: 3375
Rejestracja: 19 cze 2010, 19:07
Imię: Rafał
Miejscowość: Bydgoszcz/Szczecin/Berlin
Plecak: Ewa
Garnek: Shoei XR-1000 / HJC
Skype: kaminski.rafal
Numer GG: 2697152
Motocykl: Testowy
Lokalizacja: Bydgoszcz/Szczecin/Berlin

Re: Wymiana napędu. (łańcucha)

Post autor: Kamyk »

Dzieki za przypomnienie ale czytalem o tym. Jest tez urzadzenie/klucz ktory blokuje zebatke zdawcza. Zawsze mozna dospawac sobie cos takiego. Ale dzieki za informacje jeszcze raz.

Chyba, ze masz cos takiego :D

Obrazek

Kamyk
Er5 -> SV 650 K3 -> ST xtz 750 '89 + ...
Awatar użytkownika
Corr
Motocyklista
Posty: 697
Rejestracja: 21 maja 2012, 13:04
Imię: Adam
Miejscowość: Zabrze
Motocykl: Kawasaki ZX-6R 05'

Re: Wymiana napędu. (łańcucha)

Post autor: Corr »

Nie, niestety nie mam czegoś takiego, pewnie przydatne gdy zmieniasz napęd np. po zerwaniu łańcucha ;)
Kawasaki Er5 99' -> Kawasaki ZX-6R 636 05'
Awatar użytkownika
Kamyk
Administrator
Administrator
Posty: 3375
Rejestracja: 19 cze 2010, 19:07
Imię: Rafał
Miejscowość: Bydgoszcz/Szczecin/Berlin
Plecak: Ewa
Garnek: Shoei XR-1000 / HJC
Skype: kaminski.rafal
Numer GG: 2697152
Motocykl: Testowy
Lokalizacja: Bydgoszcz/Szczecin/Berlin

Re: Wymiana napędu. (łańcucha)

Post autor: Kamyk »

Ciekawe dlaczego wiekszosc producentow nie przewidziala takiego udogodnienia ;)

Ja tez niestety mam bez tego:

Obrazek

Kamyk

-- 14 Lis 2014, 14:03 --

Teraz jeszcze pomyslalem, ze mozna by bylo zakupic zakuty lancuch i zrzucic wachacz do wymiany, ale wiecej zabawy bedzie przy tym :(

Kamyk
Er5 -> SV 650 K3 -> ST xtz 750 '89 + ...
ODPOWIEDZ