gdy czasem odpala od strzała a czasem w ogóle...

Naprawa, wymiana, konserwacja, po prostu pomoc ...

Moderatorzy: Miłosz, Kamyk, lucek, bartoszto, jotto, Kanc1erz

Awatar użytkownika
prodrewno
Motorowerzysta
Posty: 80
Rejestracja: 19 lut 2011, 15:24
Imię: Grzesiek
Miejscowość: Gdynia
Garnek: Nolan N85 classic
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

gdy czasem odpala od strzała a czasem w ogóle...

Post autor: prodrewno »

Kilka osób (w tym ja) pisało wcześniej, że czasem zdarza się że motocykl odpala elegancko, a czasem kompletnie nie chce nawet zakręcić.
Wydaje mi się że znalazłem przyczynę.
Więc zacząłem popołudnie od rozkręcenia startera, wyczyściłem - było sporo śniedzi na miedzi, próbuje wielokrotnie odpalać i nic. Złożyłem z powrotem, a następnie zdjąłem prawy środkowy plasik, osłaniający elektrykę, wyjąłem przekaźnik rozrusznika, obejrzałem i w zasadzie tyle mi sie udało zorbić (czyt. nic)
Coś mnie jednak tknęło żeby pomajtać dźwignią sprzęgła i okazało się że to jest to.
Nasze motocykle mają pewnego rodzaju zabezpiecznie przed rozruchem gdy sprzęgło jest w złej pozycji.
Pod klamką jest mały pierdolnik zwany w serwisówce "Starter Lockout Switch" - widoczny poniżej

Obrazek

Obrazek

Spróbujcie odpalić moto w taki sposób, że trzymacie palcem starter cały czas, a drugą ręką majtacie ręcznie tym małym przyciskiem - w pewnym momencie powinien odpalić (oczywiście jeśli to to jest u Was również przyczyną)

Rozebrałem, wyczyściłem, potraktowałem środkiem do odświerzania złączy elektrycznych i jak na razie działa.
Podejrzewam że sam plasticzek od czasu do czasu trzeba będzie przesmarować.

ps. do rozebrania tego ustrojstwa wystarczy tylko wypiąć kostkę, odkręcić 2 śrubki i małym srubokrętem wyczepić 4 plastikowe zaczepy - nie próbujcie rozginać małych miedzianych zaczepików - one trzymają na miejscu bebechy, a później trudno to sztywno zamocować z powrotem.

Podsumowując banał.

Prawdopodobne przyczyny wystapienia wady:

- uderzenie motocykla bokiem - klamką o podłoże
- zużycie wewnętrznej sprężynki
- wytarcie plastikowych elementów ruchomych a przez to duże tarcie i utrudnione płynne działanie lub wręcz jego brak

KRA!
Sklep Motocyklowy Warszawa - moto NUMiK
Szczęka
Motorowerzysta
Posty: 77
Rejestracja: 13 lis 2010, 06:43

Re: gdy czasem odpala od strzała a czasem w ogóle...

Post autor: Szczęka »

Potwierdzam, że to może być przyczyną. Miałem raz taki przypadek, że prąd podawał, ale rozrusznik w ogóle nie chciał kręcić. Już chciałem rozbierać motocykl, ale Kolega zauważył, że mam niedopchniętą do końca tą małą wtyczkę przy klamce sprzęgła. Pomogło.
ODPOWIEDZ