Nie włącza się wiatrak chłodnicy

Naprawa, wymiana, konserwacja, po prostu pomoc ...

Moderatorzy: Miłosz, Kamyk, lucek, bartoszto, jotto, Kanc1erz

Awatar użytkownika
Corr
Motocyklista
Posty: 697
Rejestracja: 21 maja 2012, 13:04
Imię: Adam
Miejscowość: Zabrze
Motocykl: Kawasaki ZX-6R 05'

Re: Nie włącza się wiatrak chłodnicy

Post autor: Corr »

Gdyby coś było wylane to po paru czy parunastu minutach by odparowało i przestało kopcić, u Ciebie wygląda, że chłodnica jest nieszczelna, skoro twierdzisz, że nigdzie nie cieknie to umyj ją do porządku i wtedy obserwuj czy znowu zawilgotnieje, jeżeli tak to masz odpowiedź ;)
Kawasaki Er5 99' -> Kawasaki ZX-6R 636 05'
Sklep Motocyklowy Warszawa - moto NUMiK
Awatar użytkownika
urbansan
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 600
Rejestracja: 24 mar 2011, 09:43
Imię: Urban
Miejscowość: Wa-wa
Plecak: Panna Urbanna :D
Garnek: RPHA 10+
Motocykl: SV1000
Lokalizacja: Wa-wa

Re: Nie włącza się wiatrak chłodnicy

Post autor: urbansan »

Troche szydery z mojej strony :p

Czy dobrze rozumiem, ze przegrzewasz sprzet, by sprawdzic, czy Ci dziala wiatrak? Juz tak tydzien siedzisz razem ze stoperem, by sprawdzic, czy pyklo, czy tez nie pyklo? Do tego zmieniles chlodnice na taka, na ktorej nie wiesz co bylo wczesniej? Wlewales do niej plyny rozne, sprawdzales etc? A jezdziles kiedys w deszczu? Hehe.

Nie grzej sprzetu jak glupek, by sprawdzic, czy dziala wiatrak, ktory powinien sie odpalic w przypadku przegrzewania sie ukladu. Czujka powinna podawac odpowiedni opor w zaleznosci od temperatury i to pewnie jest wyspecyfikowane w serwisowce. Wiec wszystko swietnie, ale co sie stanie, gdy czujka uruchamia wiatrak przy 120st.C? a moze 140st.C? czy woda sie moze wtedy gotowac... no calkiem mozliwe... czy bedzie wtedy nakurwiala chlodnica.. bardzo prawdopodobne... czy bedzie to para... no chyba nie dżin z lampy. Zalatw sobie termometr do 120st.C, podgrzewaj lekko byle jaki olej, sprawdzaj temperature i opor jaki czujka podaje. Zrob wykres opor(temp) i bedziesz wiedzial, czy jest zgodna z serwisowka. Jezeli nie ma takich danych, to zrob jak kolega wczesniej - wrzuc do wody i podlacz do niej wiatrak. Jezeli do 100st.C nie odpala wiatrak... no to czujka moze byc walnieta. jezeli cos Ci nie stykalo tzn, ze jakis przewodl mogl sie zgrzac, skorodowac, whatever... wtedy opor jest wyzszy i moze miec ot wplyw na odczyt czujki... chyba, ze chujka nie jest oparta na oporze, w co watpie. Wazne, zebys nie testowal przegrzewania na sprzecie. W normalnych warunkach wiatrak sie odpali dopiero w lecie.

Wydaje sie, ze robisz glupote na sile. Jezeli bardzo potrzebujesz wiedziec jaka masz temp oleju, to kup se termometr w korku wlewu oleju. Ja mam 2 chlodnice i na stojaco prawie nigdy mi sie nie wlacza wiatrak, nie wazne ile bym nie stal... ale w lecie, przy 40st.C na miescie to rozkreca mi sie tornado.

BTW termostat to pewnie takie fajne cos, co sie rozszerza w zaleznosci od temperatury. Mi sie zjebalo tzn skorodowala gumka. Efekt byl taki, ze sprzet sie chlodzil za wczesniej... bo uklad chlodniczy nie plynie caly czas... lekko sie toczy az do momenty, kiedy temperatura jest za wysoka i wtedy dopiero leci plyn. Dziala to na takiej zasadzie, ze uklad chlodzenia nie przeszkadza w podgrzewaniu sie sprzetu, ale pozwala utrzymac stala temperature. Wypadkowe dzialania jak wysoka temperatura zewnetrza kompensowane sa wiatrakiem... a zbyt niska temperatura zewnetrzna zamknieciem termostatu. Sprawdz lepiej lozyska glowki ramu i ogranicznik kierownicy... jezeli wymieniles chlodnice to zakladam, ze sprzet byl jebniety.
Virago 535 '93 -> kawa er-5 '02 -> hornet 900 '04 -> SV1000s '03
Dziubson
Podawacz śrubek
Posty: 10
Rejestracja: 28 cze 2015, 14:58
Miejscowość: Częstochowa

Re: Nie włącza się wiatrak chłodnicy

Post autor: Dziubson »

Urbansan - oczywiście przyjmuje szydere ,ponieważ znasz się z pewnosćią lepiej niż ja:)
Nie siedziałem dosłownie tydzień nad tym,poniewaz wiadomo ,że każdy ma swoje zajęcia a nie mam pośpiechu z tym żeby w tym momencie motor działał. To tak sobie odkłądałem robote. W jednym dniu odkręciłem chłodnice , za parę dni wymieniłem, dolałem płyn, później zobaczyłem,że wiatrak nie działa(wydawało mi się )
Wydaje mi się ,że raczej za krótko czekałem żeby włączył się wiatrak.Nie przegrzewałem motoru- tylko zostawiałem go np na 10min na wolnych obrotach a to ,że czułem ze motor jest ciepły a nie włącza się jeszcze to myślałem ,że już i tak wiele za długo chodzi. Motor kupiłem pod koniec maja a od końca czerwca nie jeździłem na nim z powodu mojego corocznego wyjazdu(reasumując na tym motorze jeździłęm tylko ze 2mc:)) Nie zwracałem uwagi na to jak szybko włączał mi się wcześniej wiatrak a mój wcześniejszy motor nie miał czegoś takiego jak chłodnica:).
Tą czujke,która jest w chłodnicy wymontowałem ze starej ,bo wiedziałem ,że tamta była dobra.
Największą przyczyną moich obaw jest to,że nigdy nie zabierałem się do naprawy sam - czy w samochodzie ,czy teraz w motorze i nie miałem pojęcia czy jeżeli np nie włączy sie wiatrak a coś źle zrobiłem czy mi się motor nie zapali(wiem ,że głupie obawy:P) Chyba za bardzo panikowałem :)
Co do odparowania tego płynu z chłodnicy. Ta plamka na chłodnicy wcześńiej była większa, a jak troche motor pochodził to chyba troche odparowało i zmniejszyła się przy czym wcześniej się podymiło troche odparowywując(widać to dymienie na filmiku wcześńiej wstawionym- https://www.youtube.com/watch?v=Upv8SXH ... e=youtu.be ). Za każdym razem jak zaczynało mi się dymić to w obawie go gasiłem od razu bo się obawiałęm ,że coś się stanie. Jak będę w domu jutro to odpale go na jakieś 30minutek to może odparuje mi całość i dam znać czy znikło wsyzstko. Nie widzę nigdzie wycieku z tej chłodnicy żeby płyn był na podłodze, a we wcześniejszej chłodnicy zaraz po włąćzeniu się jej to płyn dosłownie tryskał z chłodnicy.
Awatar użytkownika
urbansan
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 600
Rejestracja: 24 mar 2011, 09:43
Imię: Urban
Miejscowość: Wa-wa
Plecak: Panna Urbanna :D
Garnek: RPHA 10+
Motocykl: SV1000
Lokalizacja: Wa-wa

Re: Nie włącza się wiatrak chłodnicy

Post autor: urbansan »

Nie no, kosmita :) Wsiadz na moto i sie po prostu przejedz. Nie trzymaj go na chodzie przez 30min by cos odparowalo... wtf, co za chory pomysl. Tyle gadania o jakims wiatraku, ktory przy 10st.C nie odpali Ci sie. W ogole jakbys zapomnial o tym fakcie calkowicie to chyba bys zrobil temu sprzetowi lepiej :) Jak bedziesz na zlocie to dostaniesz koszulke "Szukalem Dżina w chłodnicy..." :D
Virago 535 '93 -> kawa er-5 '02 -> hornet 900 '04 -> SV1000s '03
Awatar użytkownika
jotto
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1115
Rejestracja: 03 sie 2011, 11:53
Imię: Marek
Miejscowość: Gdańsk
Motocykl: Africa Twin

Re: Nie włącza się wiatrak chłodnicy

Post autor: jotto »

Urban, z tym wykreślaniem wykresu opór od temperatury to przypomniałeś mi zajęcia ze studiów. Nuda straszna. Siedziało się po 3 godziny i dla różnych czujników wykreślaliśmy zależności wy od we. :D
Obrazek
Dziubson
Podawacz śrubek
Posty: 10
Rejestracja: 28 cze 2015, 14:58
Miejscowość: Częstochowa

Re: Nie włącza się wiatrak chłodnicy

Post autor: Dziubson »

Urban -ciesze sie ze dopuszczasz mysl ,ze ktos sir na czyms moze nie znac. Zacheciles mnie do dalszego pytania na forum.
Nie znam sie na mechanice i dlatego dla Ciebie moje pytania sa smieszne. Zapewne w wielu dziedzinach mogloby byc odwrorne , ale tolerancja jest duza.
pozdrawiam , pochwały rozdane- dziekuje za pomoc! ;)
Awatar użytkownika
urbansan
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 600
Rejestracja: 24 mar 2011, 09:43
Imię: Urban
Miejscowość: Wa-wa
Plecak: Panna Urbanna :D
Garnek: RPHA 10+
Motocykl: SV1000
Lokalizacja: Wa-wa

Re: Nie włącza się wiatrak chłodnicy

Post autor: urbansan »

@Jotto - z ta roznica, ze robisz to w 5 min.... no moze w 10 :)

@Dziubson - nie nerw sie:p ja sie tez nie znam na mechanice, ciagle jakas srube ukrecam (ostatnio spust oleju, lol). Za pare lat po prostu przeczytasz swoje pierwsze posty na forum i bedziesz sie brechtal, ze Twoja uwage najbardziej przyciagnal wiatrak ponad stanem ogumienia, wywazeniem kol, lozyskiem glowki ramy, olejem w lagach, stanem baterii, bezpiecznikow, korozji lampy, stanem mebrany w gazniku, korozji na lince gazu i ssania, zawory, tarcze sprzeglowe, tarcze hamulcowe, klocki, gmole, szybki, kufry, lusterka, brzeczacy tlumik, korozja na wylotach, filtr powietrza, paliwa (if needed), oleju, szczeki hebla, zabierak, zmarowanie osiek, lozyska w kolach, zebatki skrzyni biegow, swiece... i jeszcze na pewno cos wymysle, ale robie to specjalnie na sile, by byc jeszcze bardziej upierdliwym, hehe :) Zlosliwosc to zlosliwosc, nie ma to wiekszego zwiazku z tym na czym ktokolwiek sie z nas zna, hehe :D a Dżinem bedziesz juz zawsze, hehe :)

@Admini - niech was reka nie swierzbi, zeby mnie karac za podobne posty :p
Virago 535 '93 -> kawa er-5 '02 -> hornet 900 '04 -> SV1000s '03
Awatar użytkownika
Miłosz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1303
Rejestracja: 29 kwie 2011, 22:57
Imię: Miłosz
Miejscowość: Plewiska/Poznań
Plecak: Monika
Garnek: HJC
Numer GG: 3369519
Motocykl: Gsf 1200N K5

Re: Nie włącza się wiatrak chłodnicy

Post autor: Miłosz »

Dziubson niczym się nie przejmuj, zmieniłeś chłodnicę to nie jest prostackie. Jak dla mnie. Na początku jak miałem kawę to kierunkowskaz bałem się sam zmienić.

Ale mi pokazał....Urban na złocie....bo to dobry chłopak jest :)
Awatar użytkownika
gedziog
Motorowerzysta
Posty: 77
Rejestracja: 18 cze 2015, 17:44
Imię: Arkadiusz
Miejscowość: Gniezno
Garnek: shark skwall

Re: Nie włącza się wiatrak chłodnicy

Post autor: gedziog »

co do włączania wiatraka,dzisiaj zmontowałem gaźniki po czyszczeniu i reg. zawory , wyniku czego musiałem spuścić płyn ,zdemontować termostat.Po tych czynnościach złożyłem wszystko do kupy i po regulacji, synchro gaźników włączył mi się kilku krotnie wiatrak.Jeżeli koledze nie włącza się wiatrak to może faktycznie coś ma nie teges :serce:
Awatar użytkownika
urbansan
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 600
Rejestracja: 24 mar 2011, 09:43
Imię: Urban
Miejscowość: Wa-wa
Plecak: Panna Urbanna :D
Garnek: RPHA 10+
Motocykl: SV1000
Lokalizacja: Wa-wa

Re: Nie włącza się wiatrak chłodnicy

Post autor: urbansan »

@Milosz, ale wyciagnales prehistorie :) usmiech od ucha do ucha:)

btw pozdrawiamy z Ula.z.bieszczadow. Troche wieczorami wszystko przechodzi szronem, ale opony prawie pozamykane :p
Virago 535 '93 -> kawa er-5 '02 -> hornet 900 '04 -> SV1000s '03
ODPOWIEDZ