Zubożenie mieszanki

Naprawa, wymiana, konserwacja, po prostu pomoc ...

Moderatorzy: Miłosz, Kamyk, lucek, bartoszto, jotto, Kanc1erz

lukascz
Podawacz śrubek
Posty: 14
Rejestracja: 10 lut 2015, 14:34
Imię: Łukasz
Miejscowość: Łódź
Garnek: Shark S600
Motocykl: Er-5

Zubożenie mieszanki

Post autor: lukascz »

Przeprowadziłem ostatnio czyszczenie gaźników, wymieniłem zaworki iglicowe, a także świece zapłonowe, bo motocykl ledwo odpalał na ssaniu i gasł. Pomogło - teraz odpala, można jeździć, wchodzi na wysokie obroty i ma moc. Pozostał jednak inny problem, który istniał od momentu zakupu motocykla w 2013 r.

Motocykl lubi strzelić w tłumik (seryjny, bez mod) przy schodzeniu z wysokich obrotów, a na niskich obrotach tak jakby go zalewało - przymula go odrobinę przy dodaniu gazu, ale na wysokich czuje się dobrze. Uważam, że świece powinny mieć jaśniejszy kolor. Jak dla mnie sprawa jasna - zbyt bogata mieszanka. Tak było od początku i nigdy nikt tego nie regulował. Nadmieniam, że po zakupie oddałem motocykl na czyszczenie i synchronizację gaźników, które również nic nie zmieniły (składu mechanik nie ruszał). W tym roku demontowałem gaźniki, ponieważ poprzednio mechanik nie wymienił zaworków iglicowych (tu upatrywałem problemu nieodpalania - poza świecami).

Stąd pytanie - czy muszę znowu demontować gaźniki, żeby wyregulować (zubożyć) skład mieszanki zgodnie z zasadą 1 i 1/4 obrotu? Nie jestem pewny, która to śruba i czy dostanę się do niej nie demontując. Czy ktoś ma zdjęcie poglądowe?
Rozumiem, że synchronizacja będzie konieczna. Spróbuję sam z rurką z igłami, najwyżej oddam mechanikowi, jeśli nie będzie idealnie. Chciałbym spróbować sam, bo jednak ten mechanik ma długie terminy i sporo kasuje.


EDIT
Znalazłem informacje na stronie o GPZ: http://www.gpz500.cba.pl/viewtopic.php? ... sc&start=0
Idę do garażu sprawdzić, czy dostanę się do śruby regulacji bez demontażu gaźników.


EDT: Śruby składu mieszanki były wykręcone na ponad 2 obroty. Dokręciłem i wykręciłem o 1 i 1/4 obrotu. Jest gorzej. Motocykl nie trzyma wolnych obrotów, na obroty się wkręca...
Sklep Motocyklowy Warszawa - moto NUMiK
Awatar użytkownika
jotto
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1115
Rejestracja: 03 sie 2011, 11:53
Imię: Marek
Miejscowość: Gdańsk
Motocykl: Africa Twin

Re: Zubożenie mieszanki

Post autor: jotto »

Żeby zubożyć mieszankę nie musisz rozbierać nic. To jest śruba w gaźniku, odkręca się ją w dół, a dokręca w górę. Najlepiej grzechotką (z w miarę długim bitem) podejść do tego pod bakiem. Możesz spróbować odkręcić bak i delikatnie go unieść i przesunąć, na którąś ze stron, żeby więcej widzieć. Mam nadzieję, że jasno wyjaśniłem. Może ktoś zaraz jakieś fotki podeśle czy cuś. :P
Obrazek
Awatar użytkownika
Corr
Motocyklista
Posty: 697
Rejestracja: 21 maja 2012, 13:04
Imię: Adam
Miejscowość: Zabrze
Motocykl: Kawasaki ZX-6R 05'

Re: Zubożenie mieszanki

Post autor: Corr »

Te śruby są od dołu gaźników, więc ruszanie baku nic nie da. Są otoczone tulejką więc ciężko je znaleźć na ślepo, ale się da, ja używałem bardzo krótkiego śrubokręta(śruby są chyba na płaski ale nie jestem pewien), im mocniej wykręcona śruba tym bogatsza mieszanka. Na schemacie zaznaczyłem o co chodzi, powinno pomóc je zlokalizować ;)

Edit
teraz doczytałem Twoje edity :lol:
miałem podobnie, okazało się że oddławiajac erkę w Niemczech ktoś włożył zbyt duże dysze(była dławiona na duszach), mechanik stwierdził, że bez zmiany dysz nie uda się w pełni ogarnąć mieszanki... moto ustawione tak żeby ładnie trzymało obroty, w sumie w ogóle nie przejmowałem się wartościami jakie sugeruje serwisówka, erka pali niecałe 6l/100 km w mieście więc tragedii nie ma, ale pewnie trochę za bogato chodzi...
Może masz tą samą sytuację?
Załączniki
gaźnik.jpg
Kawasaki Er5 99' -> Kawasaki ZX-6R 636 05'
lukascz
Podawacz śrubek
Posty: 14
Rejestracja: 10 lut 2015, 14:34
Imię: Łukasz
Miejscowość: Łódź
Garnek: Shark S600
Motocykl: Er-5

Re: Zubożenie mieszanki

Post autor: lukascz »

W weekend wracam do ustawień. Kupiłem rurkę 5 metrów i zrobiłem wakuometr handmade, ale jakoś nie wierzę, że bez zakupu zegarowych wakuometrów uda się precyzyjnie zsynchronizować gaźniki. Do serwisu nie chcę oddawać, bo w mojej okolicy nie jest najlepiej - oddałem do czyszczenia i synchronizacji po zakupie, a jak w tym roku sam rozebrałem gaźniki to wyszło, że nie były czyszczone od lat...
Liger
Podawacz śrubek
Posty: 8
Rejestracja: 14 kwie 2014, 19:02
Imię: Mateusz
Miejscowość: Żary
Garnek: KBC VR1-X

Re: Zubożenie mieszanki

Post autor: Liger »

Ja robiłem u siebie też na wakuometrze samoróbce i wyszło prawie idealnie, znacznie poprawiła się praca na wolnych obrotach. Później pożyczyłem zegarowy i praktycznie nie było co poprawiać.
Tylko wstaw jakieś dławiki w swoim jeżeli nie masz, bo będzie strasznie czuły i będzie szarpać olejem w rurkach.
Załączniki
IMAG0514.jpg
ODPOWIEDZ