Sprawdzenie oleju.

Naprawa, wymiana, konserwacja, po prostu pomoc ...

Moderatorzy: Miłosz, Kamyk, lucek, bartoszto, jotto, Kanc1erz

kamillaznow
Podawacz śrubek
Posty: 11
Rejestracja: 20 mar 2015, 10:50
Miejscowość: tomaszów maz.
Garnek: movement

Sprawdzenie oleju.

Post autor: kamillaznow »

Witam. To pierwszy temat na tym forum. Szukałem już odpowiedzi ale nie znalazłem, mam serwisówkę . Mianowicie jak sprawdzić stan oleju jeżeli szkiełko jest zaparowane, nie chce odparować mimo iż rozgrzałem moto, zrobiłem kilkadziesiąt kilometrów i dalej nic. Którą śrubą można sprawdzić stan oleju.
Sklep Motocyklowy Warszawa - moto NUMiK
Awatar użytkownika
Corr
Motocyklista
Posty: 697
Rejestracja: 21 maja 2012, 13:04
Imię: Adam
Miejscowość: Zabrze
Motocykl: Kawasaki ZX-6R 05'

Re: Sprawdzenie oleju.

Post autor: Corr »

Gdyby szkiełko było tylko zaparowane to przechylając moto na prawo olej "zastępowałby" mgiełkę i zauważyłbyś poziom, próbowałeś tak?

Jeżeli to na pewno wilgoć w oleju a nie brudne oczko oleju, to możliwe, że masz problem z przedostającym się do oleju płynem chłodniczym, bo normalnie kilkanaście km w zupełności wystarczy żeby pozbyć się wilgoci z oleju.

Żadną śrubą, spuszczanie całości i wtedy sprawdzanie raczej nie będzie zbyt skuteczne... Właśnie, kiedy zmieniałeś olej?
Kawasaki Er5 99' -> Kawasaki ZX-6R 636 05'
kamillaznow
Podawacz śrubek
Posty: 11
Rejestracja: 20 mar 2015, 10:50
Miejscowość: tomaszów maz.
Garnek: movement

Re: Sprawdzenie oleju.

Post autor: kamillaznow »

Sprawa waygląda tak, moto mam od miesiąca oleju jeszcze nie wymieniłem, jutro jadę do Łodzi zakupić. Próbowałem na stopce, nic nie widać. Na początku było wszystko ok. Może to dlatego, że moto był kilka razy odpalany i się nie rozgrzał, jak to przy kupnie. To trochę lipa, że stanu się nie da inaczej sprawdzić. Jutro spuszczę olej i się okaże.
Jeżeli będzie taka sytuacja, że w oleju byłby płyn chłodniczy to jak mam zidentyfikować gdzie jest przeciek. Jak wygląda sprawa z uszczelkami do tego silnika, czy wszystko jest na silikon? Czy do śruby od oleju jest potrzebna jakaś podkładka miedziana czy coś? Od czego jest ta czarna śruba w czerwonym kółku? Bo śruba oznaczona A jest o spuszczania płynu chłodniczego? Była ona mokra, był na niej płyn chłodniczy, gdzieś się coś pociło.
Zdjęcia
Awatar użytkownika
Corr
Motocyklista
Posty: 697
Rejestracja: 21 maja 2012, 13:04
Imię: Adam
Miejscowość: Zabrze
Motocykl: Kawasaki ZX-6R 05'

Re: Sprawdzenie oleju.

Post autor: Corr »

Najpierw zmień olej, pewnie rzeczywiście solidnie nałapał wilgoci tak jak pisałeś przez chwilową pracę, po kupnie i tak trzeba to zrobić, nie ma co na razie szukać usterki ;)

Dekle silnika i pokrywa zaworów mają uszczelki, oczywiście pod głowicą też jest, nie wiem czy o te pytałeś :P

Oryginalnie jest to jakaś miękka podkładka, ale nie z miedzi, ja kupiłem ori bo były tanie, ale zwykła miedziana też na pewno zadziała(chociaż miska olejowa jest z aluminium więc teoretycznie nie powinno się mieszać tych metali ze sobą).

Ta czarna śruba to element obiegu oleju w silniku(ma kanał w środku), nie wykręcaj jej! do spuszczania płynu jest śruba na środku pompy wody(ta na prawo od zaznaczonej A na Twoim screenie). Pewnie uszczelka od pompy wody przepuszcza, dlatego płyn chłodniczy na tej śrubie...
Kawasaki Er5 99' -> Kawasaki ZX-6R 636 05'
kamillaznow
Podawacz śrubek
Posty: 11
Rejestracja: 20 mar 2015, 10:50
Miejscowość: tomaszów maz.
Garnek: movement

Re: Sprawdzenie oleju.

Post autor: kamillaznow »

Dobra dzięki, zobaczę po spuszczeniu oleju i wymianie.

-- 23 Mar 2015, 09:42 --

Dzisiaj poszedłem do garażu i szkiełko odparowało w połowie, olej jest ok. Musiałem przejechać jakieś 150 km łącznie, moto postało weekend i zeszło.
ODPOWIEDZ