Krzywe koło?

Naprawa, wymiana, konserwacja, po prostu pomoc ...

Moderatorzy: Miłosz, Kamyk, lucek, bartoszto, jotto, Kanc1erz

Rambo
Podawacz śrubek
Posty: 13
Rejestracja: 31 maja 2013, 11:26
Miejscowość: Głogów

Re: Krzywe koło?

Post autor: Rambo »

Dzięki bardzo ! Jak będę miał czas w środę na pewno będę coś kombinował i się odezwę !
Pozdrawiam.
Sklep Motocyklowy Warszawa - moto NUMiK
Awatar użytkownika
UncleKlaus
Motocyklista
Posty: 179
Rejestracja: 10 mar 2011, 17:38
Imię: Michał
Miejscowość: Kraków

Re: Krzywe koło?

Post autor: UncleKlaus »

Philips pisze:wszystkie erki tak mają, to po prostu tak wygląda, a wszystko jest oke
No tu się nie zgodzę - u mnie tak to nie wygląda. Nie spotkałem tez sprawnej erki, która miałaby krzywe koło. Moim zdaniem masz krzywą półkę (nie jestem pewien, czy nie widać tego na pierwszym zdjęciu), a skoro półka, to i lagi też. Kupiłeś uszkodzone moto - krzywe lagi masz w pakiecie. Tak to już bywa.

Polecam podjechać do jakiegoś dobrego mechanika - niech się przejedzie i oceni.

Jeżeli pytasz, czy to poważne, to raczej tak. Wymiana półki i lag tania nie jest, ale sytuację może uratować prostowanie. Wiem, że na każdym forum podniesie się krzyk, że lag się nie prostuje, ale prawda jest taka, że przy tak mało wyczynowej jeździe jak na er5, prostowane lagi/półki raczej dadzą radę.
Rambo
Podawacz śrubek
Posty: 13
Rejestracja: 31 maja 2013, 11:26
Miejscowość: Głogów

Re: Krzywe koło?

Post autor: Rambo »

Hmm jeżeli masz rację to trochę nieciekawie. Dziwne bo kupowałem go z kolesiem, który zna się na rzeczy, od zawsze miał moto i nic złego nie stwierdził na oględzinach. A przy krzywych lagach nie powinny pokazać się inne objawy? tj. trzepotanie kierownicą, pływanie w zakrętach?
Awatar użytkownika
jotto
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1115
Rejestracja: 03 sie 2011, 11:53
Imię: Marek
Miejscowość: Gdańsk
Motocykl: Africa Twin

Re: Krzywe koło?

Post autor: jotto »

Łożysko główki ramy wymienione na stożkowe?
Obrazek
Rambo
Podawacz śrubek
Posty: 13
Rejestracja: 31 maja 2013, 11:26
Miejscowość: Głogów

Re: Krzywe koło?

Post autor: Rambo »

Od zakupu nic nie było wymieniane.
Ps. nie sugerujcie się tym zdjęciem z góry, zrobiłem je przy skrzywionej kierownicy, mój błąd.
Awatar użytkownika
Miłosz
Klubowicz
Klubowicz
Posty: 1303
Rejestracja: 29 kwie 2011, 22:57
Imię: Miłosz
Miejscowość: Plewiska/Poznań
Plecak: Monika
Garnek: HJC
Numer GG: 3369519
Motocykl: Gsf 1200N K5

Re: Krzywe koło?

Post autor: Miłosz »

Aha, może ośka jest krzywa, ja tak miałem. 50zł koszt naprawy w zakładzie, ale przy okazji zmieniałem też łożysko główki. Latała prosto jak struna potem.
Awatar użytkownika
UncleKlaus
Motocyklista
Posty: 179
Rejestracja: 10 mar 2011, 17:38
Imię: Michał
Miejscowość: Kraków

Re: Krzywe koło?

Post autor: UncleKlaus »

A jeździliście coś na oględzinach? Na oko, to bardzo ciężko coś zobaczyć (poza krzywym kołem :) ) Tragedii nie ma, tak już są motocykle konstruowane, że przy mocniejszej glebie obrywają półki i lagi.

Objawy mogą być różne i wydaje mi się, że ciężko byłoby je jednoznacznie zakwalifikować - wężykowanie (zwłaszcza przy małych prędkościach), znoszenie, pływanie, "chętniejsze" skręcanie w jedną stronę, itp. Ale każdy z tych objawów może wynikać z kilku rzeczy (ciśnienie, brak wyważenia kół, krzywa rama, łożysko główki). Jak jedzie moto przy kierownicy trzymanej na prosto (nie przy jeździe bez trzymanki, bo tu równie dobrze może być problem z niedokładnym ustawieniem tyłu) skręca w którąś stronę? Albo łatwiej będzie zobaczyć, jak jest ustawiona kiera przy jeździe na wprost.

Może być też tak, że połamany błotnik został niedokładnie sklejony i stąd mamy wrażenie, że koło jest krzywe.

Sądząc po całokształcie (kupione moto po glebie, opis zachowania i zdjęcia koła) ja obstawiałbym krzywe lagi i półki, ale mogę się cholernie mylić, bo w końcu nie widzimy tego sprzęta live. Jeśli masz fajnego mechanika (najlepiej, żeby sam jeździł), to podjedź, daj mu się przejechać i niech oceni sprawę.
Rambo
Podawacz śrubek
Posty: 13
Rejestracja: 31 maja 2013, 11:26
Miejscowość: Głogów

Re: Krzywe koło?

Post autor: Rambo »

pewnie, że jeździliśmy, przy 80km/h i puszczonej kierownicy nic nie było odczuwalne. jutro będę miał czas to podjadę gdzie trzeba. Mam nadzieje, że to nic strasznego (np jak Miłosz wspomniał). Rozumiem też, że lagi mają prawo wykrzywić się tylko po wypadku? tak na chłopski rozum nie widać na nich żadnych zarysowań itp.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
UncleKlaus
Motocyklista
Posty: 179
Rejestracja: 10 mar 2011, 17:38
Imię: Michał
Miejscowość: Kraków

Re: Krzywe koło?

Post autor: UncleKlaus »

Jeśli pytasz o to, czy mogą się wykrzywić same z siebie, to chyba nie (choć nigdy o tym tak nie myślałem). Przy wypadku czołowym skrzywienie lag jest oczywistością (nie musi być to wcale silne uderzenie), ale przy szlifie często się zdarza, że krzywi się lekko dolna półka. Zaczynam jednak myśleć, że to krzywy błotnik powoduje wrażenie krzywego koła. Gdyby w rzeczywistości było skrzywione tak, że widać to gołym okiem, to normalna jazda byłaby prawie niemożliwa.
Rambo
Podawacz śrubek
Posty: 13
Rejestracja: 31 maja 2013, 11:26
Miejscowość: Głogów

Re: Krzywe koło?

Post autor: Rambo »

Mam nadzieję, że jutro będzie normalna pogoda, żeby dało rade gdzie podjechać.
Pozdrawiam.
Niestety dziś się nie zobaczę z mechanikiem :/ zrobiłem dodatkowe zdjęcia.
Załączniki
2013-06-05-080.jpg
2013-06-05-078.jpg
2013-06-05-079.jpg
ODPOWIEDZ